Jak założyć ogród łatwy do pielęgnowania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak założyć ogród łatwy do pielęgnowania?

Niedługo zacznę urządzać własny ogród. Teren jest średniej wielkości. Mam zamiar przede wszystkim posadzić krzewy ozdobne oraz założyć trawnik. Chciałabym, aby ogród wyglądał efektownie, lecz jego codzienna pielęgnacja nie zabierała wiele czasu. O czym powinnam pamiętać, przy jego planowaniu?

aktualizacja: 2020-04-16 12:01:07

Odpowiedź eksperta: Ogród, który łatwo utrzymać powstaje już na etapie projektowania. Trawnik raczej nie powinien być jego głównym elementem, bo zapewnienie murawie dobrej kondycji może wymagać sporo wysiłku. Lepiej zdecydować się na roślinność okrywową, wytrzymałe krzewy oraz pomyśleć o nowoczesnych rozwiązaniach technicznych i odpowiednich narzędziach.

Właściwe rozplanowanie roślin

Aby łatwo było nad nimi zapanować, sadźmy je w grupach po kilka sztuk danego gatunku (lub różnych, ale o zbliżonych wymaganiach). Uprości to zabiegi pielęgnacyjne i przyniesie bardzo dobry efekt wizualny.

Poszczególnych egzemplarzy krzewów czy bylin nie sadźmy jednak zbyt blisko siebie, ponieważ utrudni to ich rozwój, pogorszy wygląd i sprawi, że konieczne będzie przycinanie. Ziemię wokół roślin wysypmy korą albo żwirem. Około 3 cm warstwa ściółki ograniczy rozwój chwastów, a także parowanie wody z podłoża. Rozkładająca się z czasem kora poprawi jakość i strukturę gleby.

Zachowajmy umiar w ilości rabat czy grządek. Pamiętajmy, że nie cały ogród musi być jednakowo zadbany - zieleni w oddalonych zakątkach dajmy więcej swobody, pozwólmy rosnąć nawet niektórym chwastom.

Dobór gatunków łatwych w uprawie

Posadźmy takie rośliny, o które nie będziemy musieli zanadto dbać. Sprawdzą się przede wszystkim te rodzime - przystosowane do polskiego klimatu i nie wymagające okrywania na zimę. Im mniej "egzotyki" tym lepiej. Dodatkowo, postarajmy się dobrać takie gatunki, odmiany, którym będą odpowiadać warunki na naszej działce.

Cały czas kierujemy się zasadą, że nasadzenia należy dopasować do ogrodu, nie odwrotnie. To ważne, zwłaszcza, jeśli mamy słabą glebę, silne nasłonecznienie albo głęboki cień na znacznej powierzchni. Spójrzmy, co rośnie "za płotem" i potraktujmy to jako wskazówkę.

Warto też wybierać rośliny "samoobsługowe", o małych wymaganiach siedliskowych, które sprawdzą się właściwie w każdym ogrodzie. Jeśli krzewy, to np. berberysy, bukszpany, tawuły, irgi, jałowce. Żywopłoty sadźmy z gatunków nie wymagających formowania (krzewuszki, tawuły).

Zamiast wysiewać kwiaty jednoroczne, zdecydujmy się na byliny - rośliny wieloletnie, które nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i atrakcyjnie kwitną co roku. Należą do nich jeżówki, bodziszki, funkie czy bergenie.

Ograniczenie powierzchni trawnika

Chociaż stanowi on doskonałe tło roślin ozdobnych, a niekiedy miejsce zabaw dla dzieci, pamiętajmy, że wymaga sporo pielęgnacji - regularnego koszenia, podlewania, nawożenia itd. Zamiast zakładać wielki trawnik, część terenu możemy obsadzić roślinnością zadarniającą (okrywową) - krzewami, krzewinkami, pnączami i bylinami, które dzięki kłączom i rozłogom utworzą gęstą darń. Łatwo się rozrastają, osłaniając grunt i ograniczając wzrost chwastów.

Gatunki godne polecenia to m.in. dąbrówka rozłogowa, runianka japońska, barwinek pospolity, bluszcz. Warto je zaplanować między krzewami, drzewami, na pochyłym i nierównym terenie - wszędzie tam, gdzie trudno używać kosiarki.

Wieloletni bluszcz
Gęsty zielony "dywan" utworzymy np. z wieloletniego bluszczu, który bez problemu radzi sobie w nawet głębokim cieniu. (fot. Archiwum BD)

Klasyczny trawnik możemy też zastąpić łąką - zamiast tradycyjnej mieszanki nasion kupujemy taką, która jest przeznaczona na łąki kwietne. Zawiera ona nasiona roślin łąkowych. Nie wymagają one wiele pielęgnacji. Wystarczy koszenie trzy razy w roku. Pamiętajmy jednak, że nie są odporne na deptanie.

Ciekawe i praktyczne rozwiązanie stanowi również założenie tzw. nawierzchni ekologicznej (betonowo-trawiastej), przepuszczającej wodę opadową do gruntu i nie powodującej zbyt dużego ograniczenia powierzchni biologicznie czynnej.

Możemy kupić nowocześnie wyglądające kostki lub płyty, w których po ułożeniu powstają prześwity. Wypełniane są ozdobnym kruszywem albo ziemią. Sieje się w niej niskie wytrzymałe byliny zadarniające bądź trawę odporną na deptanie (należy przy tym wybrać mieszankę nasion przeznaczoną na murawy ekstensywne - rzadko nawożone i koszone).

Płyty do układania traktów betonowo-trawiastych.
Producenci nawierzchni i małej architektury ogrodowej oferują różne kostki i płyty do układania traktów betonowo-trawiastych. (fot. Dreamstime)

Automatyczne podlewanie ogrodu

Założenie systemu nawadniania zapewnia właścicielom ogrodów dobrze utrzymaną roślinność i więcej wolnego czasu. Instalacja taka praktycznie nie wymaga obsługi - jej pracą kieruje zaprogramowany sterownik.

Do poszczególnych grup roślin, o ustalonej porze, trafia odpowiednia ilość wody. Umożliwia to racjonalne jej zużycie. Większość elementów układu jest montowana na stałe pod ziemią - najłatwiej zrobić to na etapie powstawania ogrodu.

Jeśli nie planujemy automatycznego nawadniania, a nie chcemy, by podlewanie za pomocą węża i zraszaczy przenośnych stało się udręką, w przypadku większego terenu wykonajmy kilka ujęć wody.

Schemat systemu automatycznego nawadniania
Schemat systemu automatycznego nawadniania

Istotne narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Ogrodowe prace można znacznie przyspieszyć, używając narzędzi właściwie dobranych do wielkości i charakteru działki oraz własnych możliwości fizycznych. Te nowoczesne wyposażane są w odpowiednio wyprofilowane uchwyty powleczone warstwą tworzywa, czy w nowatorskie mechanizmy. Oprócz wygodnych, lekkich narzędzi ręcznych, takich jak szpadle, piły, sekatory, powinniśmy mieć mechaniczne.

W ogrodzie z murawą nie może zabraknąć kosiarki. Dość popularne są modele elektryczne z wbudowanym akumulatorem, polecane do niewielkich powierzchni (do 200 m2). Spalinowe znakomicie sprawdzają się na większym terenie (powyżej 500 m2). Mogą efektywnie kosić wysoką, zachwaszczoną trawę i napędzać koła jezdne.

Z myślą o najrozleglejszych trawnikach (powyżej 3000 m2) zaprojektowano kosiarki-traktorki. Niewielką zadbaną darń pielęgnuje się niekiedy przy użyciu robotów koszących. Po zaprogramowaniu, urządzenie pracuje w obszarze wyznaczonym przez pętlę indukcyjną - specjalny przewód elektryczny, zakopany na obrzeżach murawy.

Kosiarka-robot
Kosiarka-robot najlepiej sprawdzi się, gdy mamy niewielki zadbany trawnik. (fot. Honda)

Zamiast miotły i grabi, do sprzątania terenu coraz częściej wykorzystujemy odkurzacz ogrodowy. Można usuwać nim liście i śmieci z nawierzchni utwardzonych, trawników czy rabat. Większość modeli ma dwie funkcje: zasysanie (nieczystości gromadzone są w specjalnym worku) i zdmuchiwanie. Wariant drugi przydaje się głównie wtedy, gdy zanieczyszczenia są rozrzucone na dużej powierzchni. Gromadzi się je wówczas w wybranym miejscu, następnie wywozi.

Najwygodniejsze są urządzenia przeznaczone do noszenia na plecach, wyposażone w szelki i pas biodrowy. Do małych ogrodów poleca się modele elektryczne o mniejszej mocy - ciche, lekkie i proste w obsłudze.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Leroy Merlin

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje