Propozycje kwiatów dekoracyjnych na zacieniony lub słoneczny balkon

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Propozycje kwiatów dekoracyjnych na zacieniony lub słoneczny balkon

Jeszcze nie jest za późno, by stworzyć kwitnący zakątek na balkonie. Wybór roślin doniczkowych wciąż jest ogromny i każdy z łatwością znajdzie gatunek odpowiedni do swoich upodobań. Wybierz rośliny, które kwitną długo i obficie, a ich pielęgnacja nie wymaga skomplikowanych zabiegów i dużo czasu. W odpowiednich warunkach nawet niewielkie sadzonki już po kilku tygodniach podlewania i nawożenia szybko zakwitną i rozrosną się do sporych rozmiarów! Zainspiruj się, zobacz nasze propozycje kwiatów dekoracyjnych aż do mrozów.

aktualizacja: 2021-05-04 07:22:42

Sprawdź, czy rośliny lubią chłodny cień, czy może wolą gorące słońce i wybierz te, które pasują do warunków świetlnych panujących na Twoim balkonie. Wystawa zachodnia i południowa przez większość dnia skąpana jest w pełnym słońcu. W południe może być naprawdę gorąco! Przetrwają na nich tylko ciepłolubne rośliny, które kochają kąpiele słoneczne. Inne szybko zwiędną lub zostaną przypalone przez prażące słońce.

Chłodniej jest za to na balkonie wschodnim lub północnym, ale tu słońca jest mniej. To zdecydowanie lepsze warunki dla roślin o większych i ciemniejszych liściach. Niestety gatunki światłolubne (te obficiej kwitnące) będą tu słabiej kwitły i wolniej rosły.

Propozycje kwiatów na nasłoneczniony balkon

Afrykańska stokrotka
Afrykańska stokrotka (Osteospermum) - ta niewielka roślina tworzy duże kwiaty w różnych kolorach. Często zamykają się w czasie pochmurnej pogody. (fot. © Dimitrios / Fotolia)
Minipetunia, kalibrachoa
Minipetunia, kalibrachoa (Calibrachoa) - mała kuzynka petunii, znana też jako "milion dzwonków" z uwagi na bardzo obfite kwitnienie. Potrzebuje częstego nawożenia. (fot. © Onepony / Fotolia)
Bakopa
Bakopa (Sutera) - kaskada setek małych, białych lub różowych kwiatuszków. Zwisający pokrój sprawia, że świetnie nadaje się do kompozycji i wiszących koszyków. (fot. © M. Schuppich / Fotolia)
Polegnatka
Polegnatka (Sanwitalia) - małe kwiatuszki kochają światło, nawet wyglądają jak małe słoneczka. Zwisający pokrój predysponuje ją do sadzenia na skraju donicy. (fot. © M. Schuppich / Fotolia)

Propozycje kwiatów na zacieniony balkon

Pokrzywka, koleus Blumego
Pokrzywka, koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides) - jej liście przypominają pokrzywę, ale mają oryginalną kolorystykę, która rekompensuje brak kwiatów. (fot. © Puttihipong / Fotolia)
Tytoń
Tytoń (Nicotiana) - ma wyjątkowe, gwiazdkowe kwiaty na długich rurkach. Z uwagi na piękny zapach warto posadzić go w miejscu wypoczynku. (fot. © Flora Dania)
Ułanka
Ułanka (Fuchsia) - oryginalne kwiaty mogą być jedno-, dwu- lub trójbarwne, pojedyncze lub pełne. Fuksje mają setki zachwycających mieszańców. (fot. © Phanasitti / Fotolia)
Niecierpek
Niecierpek (Impatiens) - jego bujne kwitnienie ożywi każdy zacieniony zakątek. Kwiaty są - najczęściej białe lub w różnych odcieniach różu. (fot. © Jeanne Emmel / Fotolia)

Redaktor: Paweł Romanowski
Więcej infomacji znajdziesz na: zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-na-balkon

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje