Wykonanie podjazdu z paneli z PVC

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wykonanie podjazdu z paneli z PVC

Sposobem na niebanalny podjazd jest zastosowanie paneli z PVC. Ponieważ wypełnia się je kruszywem lub obsiewa trawą, wyglądają naturalniej niż nawierzchnia z betonu.

aktualizacja: 2017-07-07 04:19:33

Wbrew pozorom – panele z PVC są bardzo trwałe. Nie odkształcają się trwale pod obciążeniem, są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Choć elementy te można układać bezpośrednio na zagęszczonym gruncie, najlepiej wykonać podbudowę.

 

Po wytyczeniu podjazdu należy zrobić wykop o głębokości 30–40 cm. W tym wypadku kolejność warstw jest odwrotna niż w w przypadku podjazdów z betonu, kruszywa i kostki betonowej. Na dnie wykopu wysypuje się ok. 25 cm grubego żwiru, który tworzy warstwę nośną, a dopiero potem rozkłada geowłókninę, która zapobiega mieszaniu się warstw konstrukcyjnych.

 

Dalsze kroki zależą od tego, czym planujemy wypełnić panele. Jeżeli będzie to kruszywo, podkład powinna stanowić ok. 5 cm warstwa z piasku, ewentualnie z dodatkiem żwiru. W przypadku trawy, warstwę podkładową należy utworzyć z mieszanki piasku i kompostu. Na tak przygotowanym podłożu układa się panele, łącząc je na zaczepy. Następnie kratki wypełnia się kruszywem lub – w wariancie z trawą – żyzną ziemią, na której wysiewa się nasiona traw i przysypuje je cienką warstwą piasku.

 

Przez pierwsze tygodnie podłoże trzeba regularnie zwilżać i unikać chodzenia po nim. Podczas eksploatacji należy zaś zapamiętać o regularnym koszeniu trawnika.

Warstwy podjazdu z paneli z PVC
Warstwy podjazdu z paneli z PVC

Koszty budowy podjazdu z paneli z PVC o powierzchni 50 m2

Na wykonanie warstwy konstrukcyjnej podjazdu o przyjętej wcześniej powierzchni potrzeba ok. 25 t żwiru. Za tonę zapłacimy 60 zł, co daje 1500 zł. Zakup geowłókniny to wydatek 200 zł. Aby wykonać podkład pod panele, musimy zakupić ok. 5 ton piasku (150 zł). Ceny paneli są zróżnicowane, element o wymiarach 50 × 50 cm kosztuje średnio 10 zł. Za 200 szt. zapłacimy więc 2000 zł. Żwir dekoracyjny kosztuje ok. 150 zł za tonę – potrzebujemy 5 t tego budulca (750 zł). Łączne koszty materiałów to ok. 4600 zł.

Montaż kratki trawnikowej

Norbert Skupiński
fot. Ecomax

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny