Jak dobrać napęd do bramy garażowej, skrzydłowej i przesuwnej?

Zastanawiasz się nad tym, jaki napęd będzie najlepszy do bramy znajdującej się przy Twojej posesji? Podstawowym kryterium jego doboru jest sposób użytkowania samej bramy, czyli częstotliwości zamykania jej i otwierania, ale ważne są także inne czynniki. Podpowiadamy, jak dobrać napęd do bramy garażowej, skrzydłowej i przesuwnej.

Jak dobrać napęd do bramy garażowej, skrzydłowej i przesuwnej?
Key Polska Automatyka do bram wjazdowych i garażowych, szlabany, akcesoria do napędów, centrale sterujące
Dane kontaktowe:
61 822 11 23
Akacjowa 4 62-002 Suchy Las

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jak dobrać napęd do bramy przesuwnej?

Dwa sposoby użytkowania bramy

Rozróżniamy dwa podstawowe sposoby użytkowania bramy: przydomowy - do kilku cykli na godzinę oraz intensywny - kilkadziesiąt cykli na godzinę, który spotykamy w firmach czy we wspólnotach mieszkaniowych. Jak dobrać napęd w zależności od sposobu użytkowania bramy?

Żeby właściwie dobrać napęd do bramy przesuwnej, trzeba uwzględnić następujące elementy: sposób użytkowania bramy, jej ciężar i długość całkowitą, a także jej wypełnienie.

Każdy napęd ma oznaczony maksymalny ciężar przesuwanej bramy. Żeby zapewnić długie i bezawaryjne funkcjonowanie napędu, do ciężaru rzeczywistego bramy należy doliczyć 30% jej wagi. Suma nie może przekraczać maksymalnego ciężaru przypisanego do danego napędu.

Przykład: brama waży 200 kg. Doliczamy 30%. Otrzymujemy wynik 300 kg. Oznacza to, że musimy wybrać napęd oznaczony jako maksymalny ciężar bramy 300 kg lub większy.

Im dłuższa brama, tym wymagany jest napęd o większej sile przesuwu. Jeśli brama wypełniona jest panelami czy drewnem, wymaga dobrania silniejszego napędu niż wynika to z jej ciężaru.

Jak dobrać napęd do bramy skrzydłowej?

Odpowiedni dobór napędu do bramy skrzydłowej wymaga uwzględnienia sposobu montażu bramy, a także długości i ciężaru jej skrzydła. Decydująca jest odległość od zawiasu bramy do punktu zamocowania napędu. Maksymalna odległość jest wyznaczona dla każdego modelu napędu. Problem może pojawić się przy bramach osadzonych na słupkach klinkierowych.

Każdy napęd ma wyznaczoną maksymalną długość skrzydła i jego ciężar. Żeby zapewnić jego bezawaryjne funkcjonowanie, należy dobrać napęd o parametrach przewyższających rzeczywistą długość skrzydła i jego ciężar.

Przykład: brama ma skrzydło o długości 2,1 m. Należy zastosować napęd do bram o długości skrzydła do 3 m.

Jak dobrać napęd do bramy?
 Podstawowym kryterium doboru napędu jest sposób użytkowania samej bramy, czyli częstotliwości zamykania jej i otwierania, ale ważne są także inne czynniki, takie jak długość skrzydła i jego waga

Jak dobrać napęd do bramy garażowej?

Żeby właściwie dobrać napęd do bramy garażowej, trzeba uwzględnić jedynie szerokość bramy i jej wysokość. To mniej skomplikowany proces od kupna napędu do bram skrzydłowych i przesuwnych.

I tak jak w ich przypadku, także napędy do bram garażowych mają wyznaczone maksymalne szerokości bram i ich wysokości. Do wszystkich modeli napędów dołączone są instrukcje montażu i programowania, które zawierają parametry konieczne do dobrania odpowiedniego siłownika do konkretnej bramy i do oczekiwań klienta.

Źródło i zdjęcia: Key Polska