PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Bramy garażowe, automatyka

Jak szlabany parkingowe wpływają na bezpieczeństwo?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Szlabany parkingowe to powszechnie stosowane systemy kontroli dostępu. Pierwszym skojarzeniem związanym z tymi urządzeniami są zapory drogowe w postaci rogatek stosowanych przy przejazdach kolejowych. Zapobiegają one wtargnięciu pojazdów na tory, chroniąc przed groźnymi wypadkami. Czemu natomiast służą szlabany parkingowe? Okazuje się, że one również są niezastąpione w kwestiach bezpieczeństwa. Z artykułu dowiesz się, dlaczego.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy szlaban parkingowy zwiększa bezpieczeństwo?
  • Czy automatyczne szlabany parkingowe cieszą się popularnością użytkowników?
  • Jaki szlaban parkingowy wybrać?
  • Z jakimi systemami bezpieczeństwa może współpracować szlaban parkingowy?

Szlabany parkingowe jako gwarancja bezpieczeństwa

Niezależnie od tego, czy zostawiamy pojazd na niewielkim placu osiedlowym, czy też na dużym, piętrowym parkingu centrum handlowego, oczekujemy, że nasze mienie będzie należycie strzeżone. W tej sytuacji niezawodnym rozwiązaniem są szlabany parkingowe zapewniające wysoki stopień ochrony. Przedstawiamy 3 najważniejsze funkcje tych systemów.

Kontrola ruchu pojazdów

Szlabany parkingowe umożliwiają nadzór nad pojazdami, które chcą wjechać na teren placu. Zapewnia to ochronę przed niepożądanym dostępem do przestrzeni parkingowej, tym samym ograniczając ewentualne niebezpieczne sytuacje. Na rynku dostępne są samowystarczalne, niemal bezobsługowe urządzenia, które ułatwią nieprzerwaną kontrolę obiektu.

Ochrona przed kradzieżami

Liczba kradzieży i aktów wandalizmu nie maleje, wobec czego standardy bezpieczeństwa muszą być stale udoskonalane. Szlabany parkingowe świetnie sprawdzą się w roli bariery dla potencjalnych przestępców. Taka przeszkoda z pewnością odstraszy nieproszonych gości i utrudni im dostęp do pojazdów.

Rozsądne rozmieszczenie aut

Przewaga liczby samochodów nad miejscami parkingowymi sprawia, że znalezienie wolnej przestrzeni jest trudnym zadaniem. Szlaban rozwiązuje ten problem, ograniczając dostęp osobom, które nie wykupiły opcji postoju. Dzięki temu, uprawnieni nie muszą się martwić czasochłonnym szukaniem miejsca czy usterkami wynikającymi ze zbyt ciasnego rozmieszczenia aut, jak np. zarysowania karoserii.

Automatyczne szlabany parkingowe

Z biegiem lat szlabany parkingowe znacząco się zmieniły. Dzisiejsze urządzenia wyręczają właścicieli parkingów i kierowców. Dzieje się tak za sprawą automatyzacji.

Nowoczesna technologia pozwala na zdalne sterowanie systemami, dzięki czemu mogą się one samodzielnie otwierać i zamykać. Dzięki temu ruch pojazdów przebiega miarowo i sprawnie. Automatyka przewiduje także wykrywanie obiektów. Kiedy ramię szlabanu napotka na swojej drodze przeszkodę, nie opadnie.

Dlatego nie ma powodu do obaw, że podczas przejazdu konstrukcja zniszczy samochód. Zastosowanie zaawansowanych rozwiązań nie wyklucza jednak prostoty użytkowania. Obsługa szlabanów jest intuicyjna i nie wymaga specjalnych kompetencji.

Jednym z bardziej rozpowszechnionych typów szlabanów są szlabany elektromechaniczne. Posiadają one motoreduktor, w którego skład wchodzą napęd elektryczny i przekładnia ślimakowa. Co ważne, systemy te nie potrzebują szczególnej konserwacji, ale należy pamiętać o dokonywaniu regularnych przeglądów. Dzięki temu, szlabany będą działały bez zarzutu i służyły nam przez długi czas.

Szlabany parkingowe - wybór

Obecnie na rynku znajdziemy szeroką gamę szlabanów. Dlatego warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne rozwiązania i na co zwrócić uwagę. Do kluczowych parametrów należą:

  • długość ramienia szlabanu, uzależniona od szerokości wjazdu,
  • czas otwarcia, przy czym im dłuższe ramię, tym więcej czasu potrzeba na otwarcie,
  • sposób sterowania, czyli metoda uruchomienia szlabanu, np. za pomocą pilota, karty, fotokomórek.

Produkowane współcześnie szlabany parkingowe to urządzenia dostępne w wielu wersjach o bogatym wyposażeniu. Dlatego wybór i zakup odpowiedniego systemu powinna poprzedzić analiza naszych potrzeb i poszukiwanych cech konstrukcji. Warto wspomnieć także o funkcji dekoracyjnej – odpowiednio dobrany szlaban poprawia estetykę przestrzeni postojowej.

Kompatybilność z innymi systemami - jeszcze większa ochrona

Integrując szlabany parkingowe z zaawansowanymi systemami zarządzania, możemy jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa. Do najczęściej spotykanych urządzeń tego typu należą między innymi:

  • systemy pobierania opłat, usprawniające uiszczenie należnej kwoty,
  • systemy automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, przetwarzające informacje o pojeździe,
  • monitoring rejestrujący obraz za pomocą kamer.

Wszystkie wymienione rozwiązania ograniczają próby nielegalnych i niepożądanych działań w obrębie przestrzeni postojowej.

Montaż szlabanu parkingowego przynosi wiele korzyści. Pomoże w porę wykryć nieprawidłowości i tym samym zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Oferujemy innowacyjne i bezawaryjne szlabany parkingowe, które wyróżnia solidne wykonanie i niezawodne funkcjonowanie. Dodatkowo, są one wyposażone we wbudowane lampy sygnalizacyjne LED poprawiające widoczność.

źródło i zdjęcia: Key

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!