Kryteria doboru siłownika do bram
Kryterium, od którego powinniśmy zacząć w takim wypadku dobór siłownika to jednak przede wszystkim częstotliwości otwierania i zamykania bramy w skali godziny. Chodzi mianowicie o to, jak często w skali godziny automat będzie bramę otwierał i zamykał.
Co ciekawe, choć odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, to bardzo często zdarza się, że docelowi użytkownicy nie są w stanie jej udzielić.
Dlatego, mając profesjonalną, instalatorską wiedzę, należałoby podsunąć naszemu klientowi serię pytań pomocniczych, jak choćby:
- Ilu jest mieszkańców/pracowników danego obiektu?
- W jakich godzinach jest największe natężenie ruchu (szczególnie w przypadku wspólnot, firm transportowych)
- Ile pilotów docelowo będzie w użyciu?
Tego typu pytania, choć wydawałyby się zbędne w ocenie instalatora, to z jednej strony świadczą o profesjonalizmie, a z drugiej tylko dzięki nim jesteśmy w stanie faktycznie dobrać produkt do indywidualnych oczekiwań klienta.
Napęd do bram - 230 V czy 24V?
Według dawnych twierdzeń tylko napędy 230V są właściwym wyborem przeznaczonym do mozolnej pracy. Pamiętajmy jednak, że czasy się zmieniają i warto próbować nowych, bardziej trafnych współcześnie rozwiązań. Kiedyś produkowano o wiele cięższe bramy z innych materiałów. Dziś technologia produkcji zmieniła się kolosalnie.
Jak wiadomo napędy 230V charakteryzują się bardzo duża mocą, ale niekoniecznie lubią pracować szybko i raz za razem. Takie użytkowanie doprowadzić może do „zagotowania” uzwojenia w stojanie, co spowoduje czasową dysfunkcję napędu aż do chwili ostygnięcia.
Dla użytkownika końcowego może być to irytujące i zniechęcające. Z kolei przy bardzo dużej częstotliwości otwierania i zamykania, lepiej dobrać w miarę możliwości napędy linii RAY 4024 czy MEWA 24V. Nie trzeba się obawiać, że nie poradzą sobie z silnym wiatrem.
Dzięki uwzględnieniu tych indywidualnych oczekiwań klienta, zmian technologicznych i rodzaju bramy wybrany napęd będzie służył zamiast kilku nawet kilkanaście lat.
Źródło i zdjęcia: Key Polska