Zadaszenie tarasu na 5 sposobów. Tanie, nowoczesne, praktyczne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Zadaszenie tarasu na 5 sposobów. Tanie, nowoczesne, praktyczne

Z czego najlepiej zrobić zadaszenie tarasu? Jaki sposób jest najtańszy na zadaszony taras? Z czego wykonuje się nowoczesne zadaszenia tarasów za kilka tysięcy złotych, dodatkowo chroniące przed deszczem i wiatrem, z długą gwarancją, z najlepszych materiałów. Podpowiadamy, jakie zadaszenie tarasu wybrać w zależności od naszych możliwości.

aktualizacja: 2024-05-08 06:49:28
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jakie są najtańsze sposoby zadaszenia tarasów
 • Na co zwrócić uwagę, wybierając markizę na taras
 • Jakie są zalety i wady nowoczesnego zadaszenia tarasu z poliwęglanu
 • Jakie zadaszenie tarasu jest najdroższe i dlaczego?

Gdy zabieramy się samodzielnie za zadaszenie tarasu, już po zakończonej budowie domu lub choćby kilka lat później, powinniśmy uważnie przeanalizować ofertę producentów, sprzedający i montujących zadaszenia tarasów. Nie tylko przez pryzmat ceny i solidności wybranego materiału, ale przede wszystkim tego, czy wytypowane (a nawet wymarzone) zadaszenie pasuje do kształtu i bryły domu. Ważne, by nie zaburzało jego proporcji, nie stanowiło budowlanej makabry. Nie zawsze to, co najdroższe, jest najładniejsze.

Jak wykonać zadaszenie tarasu?

Jeżeli dach będzie stałą, nieruchomą częścią, trzeba zaplanować sposób jego podparcia i połączenia z domem, a także metodę odprowadzania z niego wody (po uwzględnieniu cech podłoża). Szczególnie istotny jest poprawny montaż - nie wolno zniszczyć izolacji. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach oferują konfiguratory, dzięki którym sprawnie wybierzemy wszystkie elementy, w tym np. oświetlenie tarasu czy promienniki gazowe lub elektryczne. Warto też rozważyć pomoc fachowego doradcy. W przypadku, gdy taras jest bardzo duży, zadaszyć można tylko niektóre strefy, np. jadalnianą, wypoczynkową. Leżaki, donice i tak z założenia ustawiamy na słońcu.

Najtańszy sposób na zadaszenie taras: parasol

Jak najtaniej zrobić zadaszenie tarasu? Za pomocą parasola, który jest dostępny w zróżnicowanych kształtach i wielkościach. Chroni przed słońcem, ale nie przed deszczem. Zaletą parasola, który ma pełnić funkcję zadaszenia na tarasie, jest to, że łatwo go rozłożyć (korzystając z wygodnej korbki) i przesunąć, choć to w dużej mierze zależy od obciążenia podstawy. Przed zakupem parasola do zadaszenia tarasu zweryfikujmy, czy ma ruchomą głowicę i czy można go bez trudu przechylać i manewrować nim zgodnie z ruchem słońca. Dzięki temu jest praktyczny. Poza tym zwróćmy uwagę na tkaninę (wskaźnik UPF 50+ jest wystarczający) i to, czy łatwo ją zdjąć i wyprać. Oprócz wielkości, kształtu i koloru parasola ogrodowego, do sprawdzenia jest to, z czego zrobiono podstawę - do wyboru jest beton, kamień, np. granit, lub tworzywo sztuczne w wielu wariantach cenowych i estetycznych. Wadą parasoli w funkcji zadaszenia tarasu jest ich delikatność.

Parasol tarasowy
Parasol z podstawą na kółkach jako zadaszenie tarasu jest bardzo praktyczny i tani sposobem na osłonięcie przed słońcem. Można go łatwo przesunąć tam, gdzie akurat potrzebny jest cień (fot. Krispol)

Ponadto chcąc mieć takie zadaszenie tarasu, pamiętajmy, że podstawa zabiera miejsce i w niektórych sytuacjach stanowi przeszkodę, jeśli jest ulokowana np. nad stołem. W czasie deszczu albo wiatru parasol trzeba złożyć, a zimą wygospodarować na niego miejsce w pomieszczeniu gospodarczym. Z zasady nie zasłoni też całego tarasu, ale to akurat bywa uważane za plus.

Modne i tanie zadaszenie tarasu za pomocą żagla

W miarę tanio i modnie zadaszymy taras za pomocą żagla - czyli kawałka tkaniny w kształcie kwadratu, prostokąta, trójkąta lub trapezu. Kluczowy jest tu materiał i jego gramatura - może być tylko przeciwsłoneczny albo także wodoodporny. 

Takie zadaszenie tarasu wykonamy bez problemu samodzielnie. Żagle na taras są bardzo praktyczne i łatwo je zamontować samodzielnie, chociaż niezbędna jest do tego dokładność, bo materiał musi być równomiernie naciągnięty. Końce przyczepia się do ściany za pomocą dostępnych w zestawie karabińczyków, śrub i kotew, bądź przywiązuje do drzewa albo balustrady. Do żagli nie trzeba przygotowywać żadnej skomplikowanej konstrukcji i to jest ich ogromnym atutem. Najkorzystniej powiesić je na wysokości ponad 2 m, tak żeby nikt nie zaczepiał o nie głową, ale im wyżej, tym czas zacieniania będzie krótszy. Żagle ogrodowe wodoodporne wiesza się ze spadkiem 20-30% i tak, aby deszcz nie spływał na ścianę domu albo osobę, która akurat wypoczywa na tarasie. Woda nie powinna gromadzić się na materiale, bo powstanie wybrzuszenie i tkanina się zniszczy. Pamiętajmy, że nie ma wersji odpornych na śnieg, dlatego po sezonie takie zadaszenie tarasu konieczne trzeba zdemontować. Po złożeniu, żagiel tarasowy należy wyprać i schować w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. 

Żagiel tarasowy

Żagiel przeciwsłoneczny to modne zadaszenie tarasu. Wykonany z wodoodpornej przepuszczającej powietrze tkaniny został tak zawieszony, by końce znajdowały się na różnej wysokości (fot. Niko Tools)

Warto wiedzieć! Chociaż żagiel klasyfikuje się je jako niedrogi wariant zadaszenia tarasu, w sprzedaży są dostępne modele z wyższej półki cenowej, nawet za kilkanaście tysięcy złotych. Takie żagle tarasowe szyje się z kilku warstw tkaniny, która jest zarazem wodoodporna i przepuszczająca powietrze, chroni nie tylko przed deszczem i promieniami UV, ale przede wszystkim wiatrem (nawet o prędkości do 60 km/h). Gotowy żagiel tarasowy nie jest już delikatnym kawałkiem materiału, ale solidną płaszczyzną składającą się z wielu mniejszych, starannie ze sobą połączonych elementów (taki sposób szycia producenci określają jako "krój radialny" lub "radialne cięcie"). Im więcej pojedynczych kawałków, tym żagiel jest bardziej elastyczny i wytrzymały na rozciąganie, a naprężenia lepiej się rozkładają. Siłą rzeczy jest też droższy. Kąty wzmacnia się dodatkową warstwą materiału. Tego typu zadaszenia tarasów mogą być rzeczywiście duże i pokrywać powierzchnię nawet 40 m2 (ok. 6 × 7 m), dlatego żagle są wyposażone w system, który ułatwia ich zwijanie. Tkanina zazwyczaj nadaje się do recyklingu i ma wyjątkowo trwały kolor.

Skuteczny i popularny sposób na zadaszenie tarasu: markiza

To bardziej skomplikowana od parasola i żagla konstrukcja na zadaszenie tarasu, która musi być zamontowana do ściany, ale od lat bardzo popularna. Markizy tarasowe mają przegubowe, teleskopowe ramiona, najczęściej z aluminium, i regulację kąta nachylenia. Tkaninę nawija się na specjalny wałek i chowa w kasecie lub półkasecie (jest też wariant bez kasety - najtańszy, ale najmniej praktyczny, bo materiał szybciej się niszczy). Bardzo popularne są gotowe modele markiz tarasowych. Jednak w nietypowych sytuacjach warto skorzystać z indywidualnego zamówienia i wybrać markizę o dowolnych rozmiarach i proporcjach, idealnie dopasowaną do naszego tarasu i z licznymi udogodnieniami.

 • Ile kosztuje markiza z montażem? 

Cena markizy tarasowej wzrasta z każdym kolejnym elementem wyposażenia, a niektóre dodatki kosztują kilkaset złotych. Dlatego warto określić sumę, jaką możemy przeznaczyć na takie zadaszenie tarasu i to, co jest niezbędne. Trzeba też mieć na uwadze, że kwota wyjściowa najprostszego modelu markizy na taras i tak bardzo różni się od tej finalnej z wszystkimi akcesoriami. Duże firmy udostępniają internetowe konfiguratory markizy tarasowej - warto z nich skorzystać, żeby oszacować koszt zadaszenia tarasu. 

 • Jaką wybrać markizę do zadaszenia tarasu?

Wybór markiz tarasowych jest ogromny. Samodzielnie wybieramy już nie tylko rozmiar markizy, kolor, wzór i rodzaj tkaniny (jednolity, w szersze lub węższe pasy), odcień ramy, ale nawet taki detal, jak sposób wykończenia boku (chromowany, z siatką ze stali szlachetnej). Warto rozważyć zakup do markizy tarasowej dodatkowej kurtyny przedniej, falbany, oświetlenia (z regulacją natężenia), napędu elektrycznego (z cichym silnikiem sterowanym bezprzewodowo). W sprzedaży są też czujniki (światła, deszczu, wiatru), pokrowiec do markizy (za niecałe 100 zł). Zamawiając markizę do zadaszenia tarasu, możemy wybrać nawet stronę sterowania, czyli zdecydować, gdzie znajdzie się kabel silnika. Niektórzy sprzedawcy oferują płatne próbki tkanin. Jest to bardzo przydatne, jeśli nie wiemy, jaki kolor markizy będzie pasował do elewacji domu.

markiza tarasowa
Współczesne markizy tarasowe można połączyć z systemem smart home. Dzięki temu, w zależności od warunków pogodowych, osłona na tarasie automatycznie się zwinie lub uruchomi (fot. Nice)

Jedną z obaw kupujących markizy do zadaszenia tarasu jest to, czy materiał szybko nie wypłowieje. Wiele zależy od jego jakości. Najczęściej jest to akryl lub poliester zabezpieczony impregnatem - to sprawia, że jest trwały i odporny. Tkaniny markiz sprzedawane jako "eko" mogą być pokryte nanocząsteczkami dwutlenku tytanu, ułatwiającymi rozkład zanieczyszczeń pod wpływem światła słonecznego.

 • Jak wygląda montaż markizy?

Markizy tarasowe zwykle montuje się bezpośrednio do ściany domu, sufitu (taras pod balkonem) albo krokwi. Sposób montażu czasami wpływa na cenę, zależnie od modelu i firmy, a ewentualna wartość zakupu w takim przypadku może wzrosnąć nawet tysiąc złotych. 

Stałe zadaszenie tarasu: pergola

Pergola to ciekawy pomysł na zadaszenie tarasu. Ma ten plus, że oprócz dachu można zrobić boczne osłony i zyskać miejsce do wykorzystywania także jesienią i wczesną wiosną. Dach pergoli, który będzie stanowił zadaszenie tarasu, musi się opierać na wytrzymałej i solidnej konstrukcji, na ogół aluminiowej lub drewnianej. Każda ma zalety i wady. 

Co na dach pergoli do zadaszenie tarasu? Aluminium jest lekkie i nie wymaga konserwacji, drewno wygląda szlachetnie, naturalnie i pasuje do większości domów, ale musi być regularnie odnawiane. Pergola, która będzie tworzyła zadaszenie tarasu, powinna być posadowiona na betonowym fundamencie, którego forma zależy od rodzaju dachu - na jego pokrycie stosowane są materiały bardzo ciężkie, np. szkło, oraz lżejsze, np. poliwęglan. Ważne jest, aby dobór elementów i przygotowanie ramy takiego zadaszenia tarasu było poprzedzone etapem projektowania. Unikniemy w ten sposób problemów montażowych, w tym różnego rodzaju kosztownych przeróbek. Dach do pergoli przeważnie robi się z poliwęglanu, rzadziej szkła albo tkaniny.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Nowoczesne zadaszenie tarasu z poliwęglanu: zalety

Zadaszenia tarasu z poliwęglanu zyskało dużą popularność, bo jest praktyczne, lekkie, odporne na uderzenia. Jest to tańszy od szkła sposób zadaszenia tarasu, a wizualnie bardzo do niego podobne. Uznaje się je za nowoczesne. Podstawową zaletą zadaszenia tarasu z poliwęglanu jest to, że przepuszcza dużo światła, dlatego na ogół wybierają je osoby, którym zależy, by jak najwięcej słońca wpadło do pomieszczeń. Poza tym dobrze zabezpiecza przed deszczem i śniegiem. Zadaszenia tarasów z poliwęglanu są lekkie, elastyczne (jest możliwość zrobienia dachu zaokrąglonego), odporne na promienie UV i dostępne w wielu kolorach. Najpopularniejszy to bezbarwny lub mleczny. Ciemniejsze warto zastosować na słonecznym tarasie, bo dadzą więcej cienia, ale jednocześnie ograniczą przenikanie światła do pomieszczenia. W ofercie można znaleźć płyty ze zintegrowanymi paskami cieniującymi.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

Zadaszenie tarasu można zrobić z poliwęglanu litego lub o wiele tańszego i lżejszego komorowego. Oba warianty mają dużą odporność mechaniczną, są lekkie i łatwo je ułożyć (fot. Gutta)

Ile kosztuje zadaszenie tarasu z poliwęglanu?

Zadaszenia tarasów z poliwęglanu sprzedawane są w dwóch wariantach cenowych - jako zadaszenie wykonane z droższego poliwęglanu litego lub dużo tańszego komorowego. Ten pierwszy, wizualnie bardzo zbliżony do szkła, czasami nawet trudny do odróżnienia, w domach jednorodzinnych jest stosowany rzadziej, na ogół do wykonania zabudowy ogrodów zimowych. Płyty komorowe mają zaś podłużne kanały, przez co zużywa się na nie znacznie mniej tworzywa. Są więc lżejsze i tańsze. Dlatego tafle łatwo przenieść, ułożyć i wykonać z nich zadaszenie tarasu - nawet samodzielnie. W trakcie montażu trzeba dopilnować, czy elementy te są solidnie przymocowane do konstrukcji, ponieważ będą narażone na duże obciążenia (im mniejszy spadek dachu, tym warstwa powinna być grubsza). Po przycięciu brzegi płyt komorowych należy zabezpieczyć taśmą, by zanieczyszczenia nie przenikały do środka.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu: wady

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu nie jest idealne i ma wady. Materiał pod wpływem zmian temperatury rozszerza się i kurczy, a to powoduje charakterystyczne trzaski. Ponieważ jest dość miękki, może się porysować, np. od spadającej gałęzi lub nawet w trakcie czyszczenia. Tego typu zabiegi nie są kłopotliwe, jednak trzeba wykonywać je regularnie, najlepiej czystą wodą bądź z delikatnym detergentem. Po zimie warto sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzeń takiego zadaszenia tarasu przede wszystkim w miejscach, w których elementy są ze sobą połączone. Ewentualne pęknięcia, trzeba zakleić specjalistyczną taśmą naprawczą lub uszczelniaczem. Zadaszenia tarasu z poliwęglanu niekiedy po pewnym czasie żółkną. Aby tego uniknąć, na dach aplikuje się preparat ochronny. Jest jeszcze jeden minus zadaszenia tarasu z poliwęglanu - jeśli jesteśmy wrażliwi na dźwięki, mogą przeszkadzać nam odgłosy rzęsistego deszczu - będą dość mocno słyszalne. 

Najdroższe, szklane zadaszenie tarasu

Szkło użyte do zadaszenia tarasu musi być bardzo dobrej jakości, nie jest więc tanie. Ma jednak wierne grono wielbicieli. Naturalne światło przeniknie do pomieszczenia, a jednocześnie posadzka zostanie zabezpieczona przed skutkami deszczu, wiatru i śniegu. Szklane zadaszenie tarasu zaliczane jest do materiałów premium, drogich, których nie znajdziemy w asortymencie popularnych marketów budowlanych. Najczęściej kupuje się je w firmach wyspecjalizowanych w tego typu usługach, które jednocześnie wykonują projekt konstrukcji. 

szklany dach pergola tarasowa
Popularnym sposobem na zadaszenie tarasu i ochronę przed słońcem i deszczem jest montaż pergoli. Konstrukcję wykonano z aluminiowych profili, po bokach zmontowano wypełnienie z szybami hartowanymi (fot. Aliplast)

W ofercie znajdziemy szkło hartowane (ma dużą wytrzymałość mechaniczną i jest odporne na wahania temperatury) lub hartowane i laminowane (różni je także cena). Tafla szkła może być pojedyncza lub podwójna, a w takim przypadku połączona jest folią zabezpieczającą - szyba po rozbiciu nie rozpada się na małe kawałki.

Firmy oferują szkło w kolorze bezbarwnym lub mlecznym, o podobnych parametrach, przy czym szyby bezbarwne przepuszczają więcej światła, a tym samym ciepła. Bardziej widoczne są na nich zanieczyszczenia. Szklany dach - oprócz tego, że powinien być osadzony na drewnianej lub aluminiowej konstrukcji - często łączy się z przesuwnymi panelami lub innymi szklanymi elementami.

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Fot. Otwierające Markilux

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Z czego najlepiej zrobić zadaszenie tarasu?

  Najlepszy materiał na zadaszenie tarasu zależy od indywidualnych potrzeb i budżetu. Tekst omawia różne opcje, takie jak parasole, żagle, markizy, pergole z różnych materiałów (np. aluminium, drewno), oraz zadaszenia z poliwęglanu i szkła, podkreślając ich różnorodność i specyficzne właściwości.
 • Jaki sposób jest najtańszy na zadaszony taras?

  Najtańszym sposobem na zadaszenie tarasu, według tekstu, jest użycie parasola ogrodowego, który jest łatwy w montażu i przestawianiu, choć oferuje ograniczoną ochronę przed deszczem.
 • Jakie są nowoczesne zadaszenia tarasów?

  Nowoczesne zadaszenia tarasów mogą być wykonane z zaawansowanych materiałów jak poliwęglan, który jest lekki i odporny na uderzenia, lub z wysokiej jakości szkła, które jest droższe, ale zapewnia dużą przepuszczalność światła i elegancki wygląd.
 • Na co zwrócić uwagę, wybierając markizę na taras?

  Przy wyborze markizy należy zwrócić uwagę na materiał, konstrukcję ramion, możliwości regulacji kąta nachylenia, rodzaj tkaniny oraz dodatkowe opcje jak oświetlenie czy automatyka. Ważne jest, aby dopasować markizę do specyfiki tarasu oraz własnych preferencji estetycznych i funkcjonalnych.
 • Jakie są zalety i wady nowoczesnego zadaszenia tarasu z poliwęglanu?

  Zalety zadaszenia z poliwęglanu to lekkość, odporność na uderzenia, elastyczność i różnorodność kolorystyczna. Wady to reakcja na zmiany temperatury, skłonność do rysowania się i konieczność regularnej konserwacji, a także hałaśliwość podczas deszczu.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!