Przygotowanie narzędzi i miejsca montażu
Mocowanie słupa drewnianego do betonu może odbyć się na dwa sposoby. Po pierwsze, jeżeli mamy już gotową wylewkę, możemy użyć podstawy słupa do przykręcenia do betonu. Konieczne w tym przypadku będzie użycie wiertarki udarowej z odpowiednim wiertłem do betonu.
Dodatkowo do zamocowania podstaw słupa niezbędne będą kotwy pierścieniowe lub śruby do betonu, czy też kotwa chemiczna. W drugim przypadku, jeśli mamy dopiero wykonywany fundament – lepszym wyborem jest użycie zatapianej kotwy do betonu, której jedna część, czyli pręt żebrowany będzie zalany betonem.
Montaż na gotowym fundamencie
Do tego celu warto użyć podstawy słupa (w zależności od potrzeb - regulowanej bądź nie) do zakotwienia w gotowym fundamencie, zaprojektowanej do przenoszenia obciążeń pionowych. Podstawę należy montować za pomocą śrub ciesielskich. Jeśli wybrana zostanie podstawa PBEA, mocowanie podstawy do drewna należy wykonać za pomocą gwoździ systemowych CNA 4,0 lub alternatywnie wkrętów CSA 5,0.
Dla wzmocnienia połączenia można zastosować wkręty ciesielskie Ø12. Mocowanie podstaw do betonu należy wykonać za pomocą kotwy rozporowej WA M10 lub kotwy chemiczne AT-HP z prętem gwintowanym LMASM10.
Montaż przed wykonaniem fundamentów
W wyznaczonych miejscach, w których docelowo będą stać słupy, wykopujemy dołki o wymiarach około 25x25 cm i głębokości przynajmniej 80 cm.
Następnie przygotowujemy beton według odpowiednich proporcji zalecanych przez producenta i zalewamy nim wykopane dołki. Rozwijamy sznur murarski, który wyznaczy nam jedną linię dla stalowych podstaw słupa.
Jeśli przewidywane są obciążenia poziome (np. wiatr oddziaływujący na słupy wolnostojące) należy użyć tzw. momentową podstawę słupa CMR/CMS. Oferuje je firma Simpson Strong-Tie. Są to jedyne podstawy służące do tworzenia tego typu połączeń utwierdzonych w betonie. Połączenia z użyciem podstaw CMR/CMS należy traktować jako utwierdzone, zdolne do przenoszenia momentów podporowych.
Do mocowania podstawy do drewna należy użyć przelotowych śrub metrycznych M16 z użyciem pary pierścieni jednostronnych Bulldog C2-62M16G-B, natomiast mocowanie podstaw do betonu powinno się odbyć poprzez zatopienie w świeżej mieszance betonowej. Jeśli użyta zostanie podstawa słupa PIG, mocowanie podstawy do drewna należy wykonać z wykorzystaniem nacięcia w słupie, w które jest wprowadzana blacha pionowa złącza.
Mocowanie następuje za pomocą sworzni STD Ø8. Firma Simpson Strong-Tie udostępnia szablony montażowe ułatwiające i przyśpieszające prace na budowie. Mocowanie podstaw do betonu powinno się odbyć przy pomocy pręta żebrowanego 250 mm zatapianego w świeżej mieszance betonowej lub kotwionego chemicznie kotwą AT-HP.
Zatapianie kotwy do betonu należy wykonać w momencie, gdy beton zacznie wiązać. W ten sposób łatwiejsze będą czynności z wypoziomowaniem kotwy. Należy również pamiętać, że pręt żebrowany nie może wystawać więcej niż 5 cm od betonu do części mocowania słupa drewnianego.
Po odczekaniu około tygodnia, gdy beton stwardnieje, można przystąpić do montażu słupów drewnianych. Firma Simpson Strong-Tie oferuje szereg rozwiązań ułatwiających montaż słupa drewnianego do betonu. Więcej możliwości znaleźć można na stronie strongtie.pl
źródło i zdjęcie: Simpson Strong-Tie Etanco P.S.A.