Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy złączne

Pękanie i rozwarstwienie murłaty

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Zarysowanie i pękanie elementów więźby dachowej nie jest rzadkim zjawiskiem. Bardzo często zdarza się to w przypadku murłaty. Czy jest to powód do zmartwień? Czy można temu przeciwdziałać? Jak można próbować wzmocnić ten element jeśli już do rozwarstwienia dojdzie?

Przyczyny pękania murłaty

Jedną z przyczyn pęknięcia elementów drewnianych jest skurcz drewna występujący w czasie zmniejszania się wilgotności (schnięcia) elementu. Jest to zjawisko naturalne i w wielu przypadkach nie stanowi problemu. Problemem jest zbyt szybkie schnięcie zwłaszcza elementów o wysokiej wilgotności początkowej.

Faktem jest, że duża część drewna dostarczanego na budowy jest bardzo wilgotna, dotyczy to w szczególności elementów o krępych przekrojach takich jak murłaty. Z punktu widzenia konstrukcji więźby możemy spotkać się z jeszcze jedną przyczyną pękania murłaty.

Jedną z przyczyn pęknięcia elementów drewnianych jest skurcz drewna występujący w czasie zmniejszania się wilgotności (schnięcia) elementu
Jedną z przyczyn pęknięcia elementów drewnianych jest skurcz drewna występujący w czasie zmniejszania się wilgotności (schnięcia) elementu

Może ona pojawić się jeżeli mamy do czynienia z więźbami rozporowymi czyli takim, które z krokwi na murłatę przekazują znaczące siły poziome. W przypadku gdy krokiew zostanie połączona z podporą wkrętem ciesielskim lub gwoździem krokwiowym, może pojawić się pęknięcie murłaty.

Przeciwdziałanie zarysowaniu i rozwarstwieniu

Rozumiejąc przyczyny zarysowań można starać się je ograniczać jeszcze na etapie projektu i montażu konstrukcji. Warto zadbać aby drewno stosowane na więźby było certyfikowane, poza wypełnieniem wymogów formalnych, zwiększa to szanse otrzymania drewna o pożądanej wilgotności.

Złącze SFH przenosi rozpór z krokwi i zabezpiecza murłatę przed rozwarstwieniem
Złącze SFH przenosi rozpór z krokwi i zabezpiecza murłatę przed rozwarstwieniem

Drugim sposobem przeciwdziałania jest zastąpienie wkrętów ciesielskich systemowymi złączami ciesielskimi. Przede wszystkim w przeciwieństwie do wkrętów ciesielskich obciążenie nie jest przekazywane w postaci siły skupionej ale przez grupę mniejszych łączników rozłożonych na całym przekroju murłaty. Dodatkowo blacha złącza montowana do górnej powierzchni murłaty pełni rolę płytki spinającej przekrój murłaty i zabezpieczającej przed rozwarstwieniem.

Zatrzymanie rozwarstwienia  i wzmocnienie murłaty

W sytuacji gdy pęknięcia zauważymy w użytkowanym budynku pozostaje ograniczenie dalszego rozwarstwienia i wzmocnienie murłaty. Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie perforowanych płytek stalowych w miejscu pęknięć i gwoździowanie części po obu stronach pęknięcia. Będzie to przeciwdziałało dalszej propagacji rysy i jej rozwarciu.

Rozwiązaniem, które jest bardzo łatwe w zastosowaniu jest zamontowanie wkrętów od wewnętrznej strony murłaty. Rozstaw wkrętów powinien być dostosowany do rozmieszczenia pęknięć. Powinien być zagęszczony w miejscach gdzie problem jest największy. Zastosowanie wkrętów nie oznacza, że szczelina po montażu całkowicie się zamknie.

Wzmocnienie murłaty wkrętami pełnogwintowymi ESCRFTZ i dwugwintowymi SWD
Wzmocnienie murłaty wkrętami pełnogwintowymi ESCRFTZ i dwugwintowymi SWD

Podsumowując, rysy elementów drewnianych są czymś naturalnym, nie każda rysa powinna rodzić obawy i oznaczać problemy z konstrukcją. Niemniej jednak duże pęknięcia i rozwarstwienia elementów mogą stanowić problem konstrukcyjny

W razie wątpliwości co do konkretnego przypadku warto zasięgnąć rady uprawnionych specjalistów. W razie pytań dotyczących konstrukcji drewnianych i sposobów łączenia ich poszczególnych elementów, zachęcamy do kontaktu z inżynierami z działu wsparcia technicznego Simpson Strong-Tie.

źródło i zdjęcie: SIMPSON STRONG-TIE

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum