Przyczyny pękania murłaty
Jedną z przyczyn pęknięcia elementów drewnianych jest skurcz drewna występujący w czasie zmniejszania się wilgotności (schnięcia) elementu. Jest to zjawisko naturalne i w wielu przypadkach nie stanowi problemu. Problemem jest zbyt szybkie schnięcie zwłaszcza elementów o wysokiej wilgotności początkowej.
Faktem jest, że duża część drewna dostarczanego na budowy jest bardzo wilgotna, dotyczy to w szczególności elementów o krępych przekrojach takich jak murłaty. Z punktu widzenia konstrukcji więźby możemy spotkać się z jeszcze jedną przyczyną pękania murłaty.
Może ona pojawić się jeżeli mamy do czynienia z więźbami rozporowymi czyli takim, które z krokwi na murłatę przekazują znaczące siły poziome. W przypadku gdy krokiew zostanie połączona z podporą wkrętem ciesielskim lub gwoździem krokwiowym, może pojawić się pęknięcie murłaty.
Przeciwdziałanie zarysowaniu i rozwarstwieniu
Rozumiejąc przyczyny zarysowań można starać się je ograniczać jeszcze na etapie projektu i montażu konstrukcji. Warto zadbać aby drewno stosowane na więźby było certyfikowane, poza wypełnieniem wymogów formalnych, zwiększa to szanse otrzymania drewna o pożądanej wilgotności.
Drugim sposobem przeciwdziałania jest zastąpienie wkrętów ciesielskich systemowymi złączami ciesielskimi. Przede wszystkim w przeciwieństwie do wkrętów ciesielskich obciążenie nie jest przekazywane w postaci siły skupionej ale przez grupę mniejszych łączników rozłożonych na całym przekroju murłaty. Dodatkowo blacha złącza montowana do górnej powierzchni murłaty pełni rolę płytki spinającej przekrój murłaty i zabezpieczającej przed rozwarstwieniem.
Zatrzymanie rozwarstwienia i wzmocnienie murłaty
W sytuacji gdy pęknięcia zauważymy w użytkowanym budynku pozostaje ograniczenie dalszego rozwarstwienia i wzmocnienie murłaty. Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie perforowanych płytek stalowych w miejscu pęknięć i gwoździowanie części po obu stronach pęknięcia. Będzie to przeciwdziałało dalszej propagacji rysy i jej rozwarciu.
Rozwiązaniem, które jest bardzo łatwe w zastosowaniu jest zamontowanie wkrętów od wewnętrznej strony murłaty. Rozstaw wkrętów powinien być dostosowany do rozmieszczenia pęknięć. Powinien być zagęszczony w miejscach gdzie problem jest największy. Zastosowanie wkrętów nie oznacza, że szczelina po montażu całkowicie się zamknie.
Podsumowując, rysy elementów drewnianych są czymś naturalnym, nie każda rysa powinna rodzić obawy i oznaczać problemy z konstrukcją. Niemniej jednak duże pęknięcia i rozwarstwienia elementów mogą stanowić problem konstrukcyjny
W razie wątpliwości co do konkretnego przypadku warto zasięgnąć rady uprawnionych specjalistów. W razie pytań dotyczących konstrukcji drewnianych i sposobów łączenia ich poszczególnych elementów, zachęcamy do kontaktu z inżynierami z działu wsparcia technicznego Simpson Strong-Tie.
źródło i zdjęcie: SIMPSON STRONG-TIE