PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice

Markiza sterowana ręcznie czy automatycznie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

To wybór, przed którym stają klienci zamierzający zakupić markizę. Oczywiście, pierwsza myśl jest taka, że automatyczna markiza o lata świetlne wyprzedza tę sterowaną ręcznie. W rzeczywistości oba rozwiązania mają swoje zalety. Warto przed zakupem zapoznać się z nimi, by dokonać właściwego dla siebie wyboru.

Upragniona ochrona przed słońcem

To lato jest jednym z najgorętszych w historii. Należy się spodziewać, że w przyszłości będzie podobnie lub nawet cieplnej, co związane jest ze zmianami klimatycznymi. Wpływa to niekorzystnie na komfort odpoczywania na tarasie lub balkonie.

Palące słońce najczęściej uniemożliwia korzystanie z tych atrakcyjnych przestrzeni. Co więcej, promienie nagrzewają szyby i odbijają się od podłoża tarasu, dodatkowo zwiększając temperaturę w pomieszczeniach.

Dlatego markizy cieszą się tak dużą popularnością – pozwalają odpocząć na tarasie lub balkonie i redukują ciepło w mieszkaniu bądź domu. Niewątpliwie są również urocze.

W zależności od estetyki elewacji, mogą być zakończone falbaną lub minimalistyczne. Także kolorystyka daje duże pole do popisu i pozwala dopasować markizę do koloru balkonu lub zewnętrznej ściany.

Markiza sterowana ręcznie

Markiza z napędem ręcznym to standardowy produkt. Aby rozwinąć i złożyć markizę należy posłużyć się specjalną korbą. Jej przekładnia (czyli ucho, w które wkłada się korbę) znajduje się z boku – z prawej lub lewej strony. Korba nie musi w niej tkwić – używana jest tylko podczas rozsuwania lub zsuwania markizy. Po wykonaniu czynności, korbę można wypiąć i odłożyć na bok.

Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne, nie wymaga także użycia dużej siły. Z tego rozwiązania zadowoleni będą z pewnością ci wszyscy, którzy na tarasie bądź balkonie spędzają niewiele czasu i potrzebują ochrony przed słońcem sporadycznie.

Niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim prostota obsługi markizy – nie wymaga podłączenia do prądu i jest od niego niezależna. Mniej narażona jest także na awarię. I, oczywiście, jest też zdecydowanie tańsza, co również przemawia na jej korzyść.

Automatyczne sterowanie

Od kilku lat na rynku dostępne są markizy z napędem elektrycznym. Oczywiście, jest to rozwiązanie wysoce komfortowe. Niektóre markizy posiadają do tego możliwość awaryjnego zamykania NHK (np. Presto, Piano czy Allegro z firmy Rolco). Oznacza to, że nawet w przerwie w dostawie prądu, w razie konieczności zamknięcia markizy, można tego dokonać ręcznie.

Wybierając zakup markizy z automatycznym sterowaniem, warto zainwestować w zaawansowane technologicznie urządzenia od producentów rozpoznawalnych na całym świecie, takich jak Inel czy Yooda.

Świetnie sprawdzą się markizy rurowe w wersji przewodowej i bezprzewodowej marki Inel, wyposażone dodatkowo w system chroniący przed przegrzaniem, funkcję wykrywania przeszkód oraz w czujniki przeciążenia. Wszystko to razem zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Z kolei walorem napędu Yooda jest specjalny mikrowyłącznik, który upraszcza procedurę programowania nadajnika. Bardzo przydatne okazują się także wyłączniki krańcowe.

W przypadku markiz, do automatyki oferowany jest także osprzęt, za sprawą którego zarówno rolety wewnętrzne jak i zewnętrzne można obsługiwać w sposób całkowicie zdalny. Są to m.in. intuicyjne w obsłudze piloty, sterowniki radiowe, centralki z routerem bezprzewodowym itp.

Interesującym rozwiązaniem są również wbudowane w ramiona lampy LED, które znajdują się na wyposażeniu niektórych modeli. Można je znaleźć między innymi w markizach Weekend Evo, Jupiter, a w modelu Seleno oświetlenie zamontowane zostało w belce frontowej.

Markizy, które dotąd kojarzyły się z krajami śródziemnomorskimi, obecnie stają się stałym elementem polskiego krajobrazu, niewątpliwie dodając mu uroku. Warto znaleźć taką, która stanie się estetyczną dominantą naszej zewnętrznej przestrzeni.

źródło i zdjęcie: Rolco