Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Deski kompozytowe - 10 najczęściej zadawanych pytań

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Choć są piękne jak prawdziwe drewno, stwarzają znacznie mniej problemów. Deski kompozytowe są odporne na działanie pleśni, grzybów i insektów, nie wymagają impregnowania i cieszą oko przez długie lata. Wciąż jednak pojawia się sporo pytań odnośnie ich jakości i eksploatacji. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te, które zadawane są najczęściej.

1. Czy deski kompozytowe są lepsze od drewnianych?

To zależy, na jakie cechy obu produktów zwracamy największą uwagę. Bez wątpienia deski wykonane z kompozytu mają sporo zalet i są przy tym nie mniej estetyczne od drewnianych, a często doskonale je imitują. Dobrym przykładem będą tu deski Solid Struktura z kolekcji DLH, które posiadają na jednej ze stron wytłoczoną strukturę do złudzenia przypominającą słoje drewna.

Taras kompozytowy ma dużo zalet
Taras kompozytowy ma dużo zalet

Bez wątpienia, w porównaniu z deskami z drewna - deski kompozytowe znacznie łatwiej jest pielęgnować, nie wymagają impregnacji a do tego są bardzo odporne na wilgoć i wodę. Wszystkie te cechy sprawiają, że dobrze znoszą upływ czasu. Użytkownicy podkreślają także, że cenią sobie antypoślizgową fakturę tych desek, która okazuje się niezwykle przydatna zwłaszcza na tarasach, po których biegają dzieci.

Deski kompozytowe świetnie sobie radzą także z upałami i mrozami. Nie odkształcają się i nie wypaczają. Należy jednak pamiętać, że te wszystkie walory cechują deski dobrej jakości.

2. Z czego wykonane są deski kompozytowe?

Deski kompozytowe są połączeniem plastiku i materiałów pochodzących z drewna. Są firmy, które wychodzą naprzeciw współczesnym wyzwaniom związanym z ochroną środowiska i stosują surowce pochodzące z recyklingu. Tak się dzieje np. w przypadku desek Luna oferowanych przez DLH, w których wykorzystuje się szybko odnawialne włókna bambusowe.

3. Czy to prawda, że deski kompozytowe nadmiernie nagrzewają się na słońcu?

To oczywiste, że słońce nagrzewa każdy materiał - nie wybiera pomiędzy deskami z kompozytu a tymi z litego drewna. Dlatego, jeśli nas taras znajduje się w mocno nasłonecznionym miejscu, warto wybrać jaśniejszy odcień desek (np. Teak, Readwood bądź bardzo modny szary/antracyt). Wiadomo, że dla promieni słonecznych kolor ma olbrzymie znaczenie.

Deski tarasowe kompozytowe w ofercie DLH Global - zobacz ofertę

4. Czy deski kompozytowe można montować bezpośrednio na gruncie?

Zdecydowanie nie! Taki taras będzie nietrwały, a producenci w tym przypadku nie uznają reklamacji. Zgodny z instrukcją sposób montażu desek kompozytowych ma ogromne znaczenie. Należy pamiętać o konieczności użycia legarów. Istotne jest także m.in. zachowanie spadku (ok. 1%).

Taras powinien być posadowiony na betonowej wylewce. Legary można też przykręcać do starych płytek. W szczególnych przypadkach stosuje się słupki betonowe lub wykorzystuje kliny poziomujące.

5. Czy ma znaczenie, w jakim kierunku zamontujemy deski?

Tak, oczywiście. Zalecany kierunek to taki, w którym ryflowanie ustawione jest w stronę spadku tarasu. Jak można się domyśleć, tymi rowkami woda będzie spływała w dół i nie będzie zalegać na powierzchni tarasu. Warto także pamiętać o zachowaniu odstępów pomiędzy deskami. Informację o tym, ile powinny wynosić takie przerwy, znajdziemy w instrukcji. Najczęściej to ok. 0,5 cm.

6. Jak prawidłowo zamontować legary?

Jest taka złota zasada, która mówi, że każda listwa powinna mieć co najmniej 3 punkty podparcia. Legary tarasowe należy rozłożyć równolegle do siebie i prostopadle do kierunku ułożenia desek, co ok. 40 cm.

Warto przy tym pamiętać, że gęściejsze ich rozłożenie sprawi, że deska będzie miała lepsze podparcie i nie będzie się uginać.  Po takim przygotowaniu, można zacząć wiercić otwory. Legary przytwierdzamy do podłoża za pomocą kołków rozporowych lub kleju elastycznego.

7. Chcę mieć półokrągły taras - czy mogę go wykonać z desek kompozytowych?

Oczywiście, bowiem deski te można dowolnie docinać. Ale uwaga! W przypadku większości modeli konieczne jest zwieńczenie takiego tarasu bardzo elastyczną listwą wykończeniową (trzeba na to zwrócić uwagę przed wyborem producenta).

Deski kompozytowe są odporne na wilgoć i wodę
Deski kompozytowe są odporne na wilgoć i wodę

Doskonałym rozwiązaniem dla takiego nietypowego tarasu są deski Solid oraz Solid Struktura - nowość w ofercie DLH. Charakteryzują się one litą strukturą (czyli są pełne w całym przekroju), dzięki czemu bez względu na to jak je przytniemy, nie musimy ich zakańczać listwami.

8. Czy deski kompozytowe nadają się do tego, aby wyłożyć nimi balkon?

Tak. To bardzo dobry materiał na podłoże balkonu.

9. Gdzie, poza tarasami i balkonami, można wykorzystać deski kompozytowe?

Deski kompozytowe są odporne na wilgoć i wodę, a do tego mają antypoślizgową strukturę, dlatego często znajdują zastosowanie w pobliżu oczek wodnych czy basenów. Dobrze nadaje się do takich celów np. model Solid oraz Solid Struktura.

Zbuduj taras z DLH Global - zapytaj o wycenę

10. Jak pielęgnować taras z desek kompozytowych?

Powierzchnia wykonana z desek kompozytowych nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Taki taras należy zamiatać (oczyszczać z kurzu i piasku). Można też myć, np. przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Zwykle do mycia stosuje się zwykłe środki domowego użytku.

Jeśli dojdzie do silnego zabrudzenia, powierzchnię należy umyć przy pomocy twardej szczotki. Jeśli będą to tłuste plamy - bezzwłocznie należy je wyczyścić np. płynem do mycia naczyń. Do czyszczenia nie należy stosować rozpuszczalników.

Punkty sprzedaży DLH - znajdź sklep w swojej okolicy

Producenci zalecają, aby także zimą dbać o taras, na bieżąco usuwając śnieg tak, aby nie doszło do pokrycia się tarasu lodem. Znakomitym produktem do konserwacji kompozytowych desek tarasowych jest środek IPROTECT, skomponowany na bazie dyspersji polimerowej i wzbogacony o naturalne olejki i wosk.

źródło i zdjęcie: DLH Global

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum