Jak wybrać dobry blat do kuchni, łazienki i salonu?

Czasem nawet niewielka zmiana aranżacji potrafi poprawić komfort oraz samopoczucie domowników. Przykładem takiej zmiany jest blat drewniany,  potrafi całkiem odmienić kuchnię, łazienkę, a także salon, sypialnię, pokój dziecka. Jakie blaty kuchenne sprawdzą się w każdym z wymienionych pomieszczeń?

Jak wybrać dobry blat do kuchni, łazienki i salonu?
DLH Global Deski tarasowe drewniane, deski tarasowe kompozytowe, blaty kuchenne, elewacje drewniane, podłogi drewniane
www.dlh.pl
DLH Global Deski tarasowe drewniane, deski tarasowe kompozytowe, blaty kuchenne, elewacje drewniane, podłogi drewniane
Dane kontaktowe:
58 662 29 68, 58 691 09 81
Starogardzka 4, 83-010 Straszyn

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jaki powinien być nowy blat kuchenny?

Dobrym sposobem na wspaniałe otwarcie nowego roku jest nowy blat kuchenny, który ułatwi działania kulinarne oraz stworzy miłe dla oka tło śniadań, obiadów i kolacji. To także świetny pomysł na szybką, nieskomplikowaną i stosunkowo niedrogą metamorfozę wnętrza – odbarwione czy po prostu niemodne fronty wystarczy nieraz pomalować (samodzielnie lub w profesjonalnej lakierni), a stary blat zamienić na nowy. Choć po takich działaniach kuchnia będzie się prezentowała jak nowa, uda się uniknąć bardzo wysokich wydatków oraz kłopotu związanego z opróżnianiem zabudowy.

Trafnym wyborem będą tu blaty drewniane z wytrzymałych i stabilnych wymiarowo gatunków drewna. Takie jak dąb, jesion, merbau czy teakPrzy odpowiedniej pielęgnacji będą dobrze służyć przez długie lataA co więcej, można je wielokrotnie odnawiać, co zdecydowanie przedłuża ich żywotność. To szczególnie proste przy blatach olejowanych, które konserwuje się zwykle samodzielnie, a ewentualne rysy łatwo usuwa przez szlifowanie i ponowne zabezpieczenie powierzchni olejemmówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH.

Biała dotąd kuchnia może zyskać wyjątkowy wyraz za sprawą ciemnego blatu z nowego drewna w ofercie DLH – frake. Blat z drewna frake ma charakterystyczną urodę – niespotykaną u innych gatunków. Stylowy, ciemny odcień brązu przetykany jest tu jaśniejszymi wątkami o złotawym zabarwieniu. Urozmaicony rysunek słojów podkreśla dekoracyjny charakter struktury. Całość prezentuje się niezwykle elegancko, wręcz prestiżowo. To idealne otwarcie nowego roku w mieszkaniu!

Stół z blatem DLH
Gdy do blatu dokupimy podobne pod względem kolorystycznym krzesła, wówczas cała aranżacja będzie prezentować się jeszcze lepiej fot. DLH Global

Czy drewniany blat sprawdzi się w łazience?

Co widać w nowoczesnych projektach mieszkań, blaty drewniane znakomicie sprawdzają się również w łazience. I tu, chcąc zatrzymać na dłużej noworoczny przypływ twórczej energii, można więc wymienić zniszczony blat szafki podumywalkowej, aby przyjemnie i komfortowo zaczynać oraz kończyć każdy dzień. Warto zadać sobie (albo projektantowi wnętrz) pytanie, czy przy tej okazji nie udałoby się blatu powiększyć – wydłużyć, nawet poza obrys istniejących mebli, albo poszerzyć. Przykładowo, od jednego końca można go oprzeć na istniejącej szafce, a na pozostałym odcinku zamontować kupione w markecie wsporniki. Pod nowym, pięknym i wygodnym blatem łazienkowym może się też schować np. pralka wraz z koszem na pranie. Dzięki temu poprawi się estetyka, a zarazem przybędzie miejsca na kosmetyki, przybory do pielęgnacji urody czy akcesoria służące relaksowi – regeneracji ciała i ducha.

Warto postawić na gatunki takie jak merbau czy teak. Oba cechuje stabilność, czyli mała podatność na zmiany wymiarów przy wahaniach wilgotności. Popularnym rozwiązaniem są też blaty bambusowe, o wspaniałej, orientalnej estetyce. Trafnym wyborem będzie także blat z drewna hevea - wyjaśnia Hubert Plichta z firmy DLH.

Blat z drewna hevea
Blat z drewna hevea fot. DLH Global

Widoczna w powyższej aranżacji hevea należy do rodziny kauczukowców, co oznacza, że jest łatwa w obróbce, choć ma gęste, grube włókna, które zapewniają blatom większą twardość i stabilność. A za sprawą atrakcyjnej jasnej barwy i regularnego rysunku słojów idealnie odnajduje się w nowoczesnych wnętrzach. Blat w subtelnym kolorze zbliżonym do écru zapewnia uniwersalną bazę do tworzenia ciekawych aranżacji i doskonale współgra z kolorowymi akcentami.

Jaki blat wybrać do pomieszczeń mieszkalnych?

Blaty drewniane kojarzą się z zabudową meblową kuchni czy łazienki, jednak ich walory wykorzystać można także w przypadku mebli wolnostojących – m.in. w salonie, sypialni czy pokoju dziecka. Drewno ma przecież wiele zalet szczególnie cennych w pomieszczeniach mieszkalnych. To materiał naturalny, przyjazny człowiekowi, ciepły w dotyku. A przy tym ekologiczny –  szczególnie gdy pochodzi od dostawcy takiego jak DLH, a więc firmy, która wyróżnia się troską o stan lasów na świecie i sprowadza surowiec wyłącznie z certyfikowanych upraw.

Blat DLH wykonany z jesionu
Blat wykonany z jesionu fot. DLH Global

Szczególnie szlachetnie w tej roli zaprezentuje się tu tak ceniona w Polsce dębina - dostępna w DLH w postaci blatów klejonych (litych – z lameli klejonych tylko po długości oraz Avangard – z krótszych lameli, łączonych zarówno po szerokości, jak i po długości), a od niedawna także blatów warstwowych. Mają one wygląd, charakter i większość właściwości blatu z litego drewna, jednak ich produkcja wiąże się z dużo mniejszym, a więc bardziej ekologicznym wykorzystaniem cennego surowca dębowego. Rdzeń powstaje z płyty wiórowej, natomiast powierzchnia górna oraz warstwy boczne wykonane są z naturalnego obłogu drewnianego o grubości 3 mm. Wykorzystuje się tu tylko wysokiej jakości surowce, przygotowane i wyselekcjonowane tak, aby zapewnić najwyższą jakość produktu.

Podobnie jak w przypadku starej zabudowy kuchennej czy łazienkowej, warto więc dostrzec w blatach drewnianych pomysł na upcycling, czyli odnowienie i nadanie nowej jakości zniszczonym czy niemodnym meblom. I to w duchu less waste, a więc mądrego gospodarowania zasobami – by nowy rok był początkiem lepszej przyszłości.

źródło i zdjęcia: DLH Global