Lakier czy olej? Czym najlepiej zabezpieczyć drewniany blat w kuchni?

Jedne preparaty wymagają wiedzy i pracy specjalistów, drugie bez obaw możemy nakładać sami - czym zabezpieczyć blat kuchenny? Jakie ich wykończenie daje olej, a jakie lakier?

Lakier czy olej? Czym najlepiej zabezpieczyć drewniany blat w kuchni?
DLH Global Deski tarasowe drewniane, deski tarasowe kompozytowe, blaty kuchenne, elewacje drewniane, podłogi drewniane
www.dlh.pl
DLH Global Deski tarasowe drewniane, deski tarasowe kompozytowe, blaty kuchenne, elewacje drewniane, podłogi drewniane
Dane kontaktowe:
58 662 29 68, 58 691 09 81
Starogardzka 4, 83-010 Straszyn

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Do zabezpieczenia blatów można używać zarówno produktów olejowych, jak i lakierniczych. W specjalistycznych sklepach znajdziemy preparaty bazujące na naturalnych olejach i woskach, na olejach syntetycznych czy na lakierach o różnym stopniu twardości i połysku.

Przed wyborem odpowiedniego środka warto wiedzieć, czym różnią się od siebie.

Wykończenia olejowe są zazwyczaj prostsze w aplikacji. Można je nakładać samodzielnie i nie obawiać się ewentualnych błędów widocznych po zakończonej pracy. W razie potrzeby można je również naprawiać punktowo, bez konieczności szlifowania i malowania całego blatu.

Wykończenia olejowe wymagają jednak częstszego uzupełniania powłoki, ponieważ wypłukują się podczas użytkowania i nie zapewniają tak wysokiej ochrony przed wilgocią i zabrudzeniami, jak lakiery.

Wykończenia lakierowe stanowią z kolei wyraźną i długotrwałą barierę pomiędzy drewnem a otoczeniem zewnętrznym, przez co przeciwdziałają powstawaniu plam i bardzo skutecznie chronią drewno przed wilgocią. Są jednak podatne na zarysowania, a ich odnowienie wiąże się z koniecznością renowacji całej powierzchni blatu.

Samodzielne nakładanie lakierów jest trudniejsze niż olejowanie, a ewentualne błędy mogą być widoczne po zakończeniu prac, np. w postaci grudek lub zgrubień. Z tego powodu lakierowanie blatów warto zlecać specjalistom.

Z uwagi na łatwość w pielęgnacji i przeprowadzaniu ewentualnych drobnych napraw, wykończenia olejowe są znacznie bardziej popularne wśród właścicieli drewnianych blatów.

Źródło i zdjęcia: DLH Global