Dlaczego płyty chodnikowe?
Aranżacja ogrodu i przydomowej przestrzeni ma ogromne znaczenie zarówno dla estetyki posesji, jak i komfortu użytkowania jej. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór płyt chodnikowych. Prezentujemy rodzaje i ich zastosowanie, a także odpowiadamy, jak układać płyty chodnikowe na ścieżkach, schodach, tarasach i podjazdach.
Rodzaje i zastosowanie płyt chodnikowych
Płyty chodnikowe to trwałe i niezwykle funkcjonalne produkty, które można wykorzystać do wyłożenia różnych nawierzchni zewnętrznych. Aby jednak wybrać odpowiedni wariant, warto poznać rodzaje płyt i ich zalety. Poszczególne typy różnią się bowiem formatami, wyglądem i zastosowaniem.
Wymiary płyt betonowych
Kiedy aranżujesz przydomową przestrzeń, musisz zdecydować się na funkcjonalne rozwiązania - trwałe, stylowe i przede wszystkim odpowiednio wkomponowane w klimat ogrodu czy styl zabudowy. Jeśli więc masz w planach układanie płyt chodnikowych, musisz wybrać ich odpowiednie wymiary. Obecnie niezwykle modne są te wielkoformatowe - np. płyta chodnikowa 100x50, które niezwykle łatwo się układa, a następnie wygodnie czyści i konserwuje. Efektownie prezentują się także kwadratowe, np. płyta chodnikowa 50x50 czy płyta chodnikowa 35x35. Chcesz zaaranżować taras z pomocą płyt? W takim razie polecamy jeden z najchętniej wybieranych wariantów - płyty tarasowe 60x60.
Wzory i kolory płyt betonowych
Układanie płyt betonowych należy skrupulatnie przemyśleć także pod kątem wizualnym. Inaczej prezentują się one w katalogu czy w salonie sprzedaży, a inaczej będą wyglądały na posesji. Dobrze jest więc rozważyć, jaki kolor płyt chodnikowych czy tarasowych będzie odpowiednio komponował się z Twoim ogrodem, schodami, ogrodzeniem czy elewacją budynku. Częstym wyborem są modele w jasnej kolorystyce. Te pięknie rozjaśniają otoczenie i prezentują się zjawiskowo, ale mają swoją wadę - mocno widać na nich zabrudzenia. W takim wypadku warto postawić na modele płomieniowane, imitujące drewno czy z różnymi przebarwieniami. Jesteś fanem eleganckich, ciemnych płyt chodnikowych? Na pewno będą wyglądały bardzo efektownie i dopasują się do każdego stylu aranżacji.
Zastosowanie płyt betonowych
Aby móc odpowiedzieć na pytanie, jak prawidłowo układać płyty chodnikowe, musisz wybrać produkty dedykowane do konkretnych zastosowań. Inna będzie płyta na podjazdy (dostosowana do dużych obciążeń), a inna na ścieżkę, po której poruszają się piesi. W ofercie znajdziesz także płyty ażurowe (dedykowane parkingom, podjazdom), płyty betonowe na taras czy schody.
Układanie płyt chodnikowych - o tym musisz pamiętać
Pierwszą i najważniejszą czynnością, która będzie miała znaczenie dla efektów, jest przygotowanie podłoża i podbudowy. Jakie podłoże pod płyty chodnikowe? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie podbudowy - po usunięciu humusu i korzeni roślinnych, możesz wzmocnić grunt popiołem lub cementem. Zarówno grubość podbudowy, jak i rodzaj zastosowanego kruszywa, uzależnione są od typu gruntu i natężenia ruchu - na ścieżki i chodniki wystarczy 15 cm, z kolei na podjazdy czy parkingi musi być to grubsza warstwa. Do podbudowy można wykorzystać kruszywo naturalne lub kruszywo łamane.
A jaka podsypka pod płyty chodnikowe będzie najlepsza? Mając na uwadze, że jej rolą jest nie tylko wyrównanie warstwy podbudowy, ale też szybsze odwodnienie nawierzchni, warto zdecydować się na podsypkę piaskową lub też taką z zapraw cementowo-piaskowych. Jej grubość nie powinna przekraczać 5 cm. Istotny jest też dobór obrzeży i krawężników, a następnie ich osadzenie w zaprawie cementowej - wskazówki co do wyboru znajdziesz w dalszej części artykułu.
Układanie płyt chodnikowych nie jest najtrudniejszym etapem prac - niemniej bardzo ważna jest skrupulatność. Pamiętaj, aby pomiędzy płytami zostawić niewielkie odstępy (ok. 5 mm). Przydatne mogą być krzyże spoinowe, z kolei do podbijania płyt warto wyposażyć się w gumowy młotek. Ostatnim krokiem jest wypełnienie spoin piaskiem - można to uczynić korzystając z miotły z odpowiednim włosiem.
Układanie płyt chodnikowych na mokro
A może zastanawiasz się, jak układać płyty chodnikowe na betonie? Układanie na mokro ma wielu zwolenników - szczególnie, gdy aranżujesz garaż, podjazd czy podłoże pod wiatą. Metoda jest pracochłonna i zajmuje więcej czasu, ale w ten sposób zwiększysz wytrzymałość nawierzchni. Układanie należy rozpocząć od położenia odpowiedniej wylewki, którą następnie musisz zabezpieczyć przed wilgocią - dodatkowo możesz wykonać zbrojenie. Płyty do wylewki klei się specjalnymi klejami przeznaczonymi do betonu. Nie zapomnij o fugach z żywicą. Czy układanie płyt tarasowych na betonie ma sens? Eksperci tutaj raczej polecają montaż na wspornikach - w ten sposób stworzysz taras wentylowany. Bardzo dobrym pomysłem będzie natomiast zbudowanie na mokro wejścia do domu - w ofercie znajdziesz eleganckie płyty chodnikowe na schody , które warto układać na betonie, a nie podsypce.
Obrzeża i krawężniki do płyt chodnikowych - jakie wybrać i jak układać?
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, układanie płyt betonowych wymaga też odpowiednich obrzeży i krawężników. Jakie wybrać, by dobrze się komponowały? W ofercie producenta Semmelrock znajdziesz produkty z tych samych kolekcji, co sprawia, że bez trudu stworzysz spójną aranżację. Kiedy już skompletujesz produkty - pora na układanie! Pamiętaj, że ani krawężniki, ani obrzeża nie wymagają fugowania. Układaj je przy zachowaniu otwartych spoin o szerokości 3-10 mm. Dlaczego? Otóż wypełnianie ich zaprawą cementową może spowodować powstawanie odprysków powierzchni przylicowych. Podczas pracy nie zapominaj także o wyznaczeniu przebiegu krawężnika, dzięki czemu unikniesz ewentualnych nierówności!
źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein+Design