Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wokół domu

Urządzamy wejście do domu: jaką nawierzchnię, oświetlenie i dekoracje wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Wejście do domu wpływa na prezencję całej posesji - dlatego też, jego estetyczny i funkcjonalny projekt, jest tak ważny. Odpowiednie oświetlenie nad drzwiami wejściowymi, płyty dekoracyjne do ogrodu przed wejściem czy dodatki, takie jak wieniec, kule dekoracyjne czy elegancka donica z bloczków betonowych przy drzwiach – to elementy, które mogą zaaranżować wejście do domu i nadać unikalnego charakteru całej posiadłości.

Nawierzchnia przed wejściem do domu

Tworząc plan projektu wejścia do domu bardzo istotnym elementem jest nawierzchnia przed domem. Oprócz tego, że powinna być estetyczna i pasująca do reszty elewacji stylem i kolorem, musi być także funkcjonalna i wytrzymała. Z tego względu na jej powierzchni warto zastosować materiały trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, np. na mróz czy deszcz. Może to być, np. kostka dekoracyjna brukowa, płyty dekoracyjne betonowe do ogrodu czy kamień dekoracyjny ogrodowy. Dobrym rozwiązaniem są materiały do aranżacji wejścia do domu z oferty Semmelrock. Te funkcjonalne elementy, nie tylko pasują do wielu projektów, ale także są produkowane przy użyciu technologii hydrofobizacji. Dzięki specjalnej obróbce mieszanki betonowej materiały te nie wchłaniają wody, chroniąc wejście przed domem przed niechcianymi wykwitami wapiennymi czy zniszczeniami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi.

Na jakie materiały warto się zdecydować? Polecamy w szczególności płyty betonowe, np. inspirowane naturalnym kamieniem - ich różne wymiary, kształty i struktury umożliwiają na stworzenie wyjątkowo kreatywnych aranżacji. Dobrym wyborem będzie także kostka brukowa, np. Bellano Antico z oferty Semmelrock, która w szczególności pasuje do posesji w stylu klasycznym. To bardzo uniwersalny materiał, sprawdzi się zarówno jako kostka dekoracyjna do ogrodu, kostka dekoracyjna na taras, ale także jako kostka przed wejściem. Bardzo trwałym i równie estetycznym rozwiązaniem jest także kostka granitowa lub imitująca granit, np. La Linia z oferty Semmelrock. Tego rodzaju materiały są wytrzymałe na nacisk, odporne na mróz, nienasiąkliwe i trwałe przez wiele lat.

Czym oświetlić schody wejściowe do domu?

Oświetlenie schodów wejściowych do domu. fot. Semmelrock Stein+Design

Schody wejściowe do domu to miejsce, które powinno uwzględniać bardzo dobre lampy oświetleniowe zewnętrzne. Dobrym pomysłem jest także oświetlenie w ogrodzie i dodatkowe oświetlenie wejścia do domu. Oświetlenie schodów jest jednak szczególnie ważne, ponieważ wpływa na nasze bezpieczeństwo. Czym zatem oświetlić schody zewnętrzne i jakie oświetlenie wokół domu zastosować? Jeśli schody są niskie, wystarczą niewielkie lampki oświetlające drzwi, jeżeli jednak są wysokie to wymagają dodatkowego oświetlenia. Mogą to być, np. oprawy montowane w stopniach schodów albo kinkiety przy balustradzie (o ile jest murowana).

Możemy wyróżnić trzy rodzaje opraw - punktowe (halogenowe), oświetlenie ogrodowe LED oraz lampy solarne. Można je zamontować na schodach, ścianach bocznych, policzkach albo na suficie, w przypadku zadaszonego wejścia do domu. Posiadając ażurową balustradę można oświetlić schody lampami na słupkach, umieszczonymi po dwóch stronach stopni. Będzie to także odpowiednie oświetlenie ogrodowe. Stosując oświetlenie w ogrodzie (aranżacje, które znajdują się przy drzwiach wejściowych) można sprawić, że drzwi nie trzeba będzie dodatkowo oświetlać.

Dekoracje ogrodowe przed wejściem do domu

Aranżując wejście do domu warto także zadbać o dekoracje ogrodowe. Mogą to być, np. lampy i girlandy świateł, które wprowadzają niezwykłą atmosferę i mogą służyć nie tylko podczas świąt, ale też przez cały rok. W przypadku posesji, które nie mają wyprowadzenia pod dodatkowe lampy, można zastosować inne dekoracje świetlne, np. lampiony, świece LED czy małe lampki choinkowe.

Dekoracje ogrodowe przed wejściem do domu. fot. Semmelrock Stein+Design

 

W przypadku klasycznych, minimalistycznych i rustykalnych posesji doskonale sprawdzą się betonowe dekoracje ogrodowe, które nie tylko pięknie się prezentują, ale są także niesamowicie trwałe. Mogą to być, np. kule dekoracyjne do ogrodu, donica betonowa duża, długa donica położona przy balustradach czy różnego rodzaju rzeźby. Wejście doskonale udekorują także naturalne dekoracje na drzwi, np. własnoręcznie zrobiony wianek oraz rośliny. Zielone elementy i dekoracje do ogrodu z betonu stanowią eleganckie i efektowne połączenie, które na pewno zachwyci zarówno domowników, jak i gości.

Stylowe, kamienne schody na tars. fot. Semmelrock Stein+Design

 

Dla estetycznego efektu ważna jest także ściana przy drzwiach wejściowych. Szczególnie popularna jest teraz cegła dekoracyjna na ścianę lub kamień dekoracyjny - aranżacje, które można stworzyć dzięki tym materiałom pasują zarówno do stylu klasycznego, jak i rustykalnego czy eklektycznego. Do tego można ozdobić drzwi drewnianą tabliczką z napisem „Witamy”, wieńcem z naturalnymi gałązkami czy metalowym, eleganckim numerem domu. Tak udekorowana przestrzeń przed wejściem do domu będzie wyjątkowo efektowna!

źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein+Design

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum