Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak wybrać kostkę brukową do stylu i potrzeb Twojego ogrodu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, który znajduje zastosowanie na podjazdach, w ogrodach, tarasach oraz oczywiście w przestrzeniach publicznych. Mając jednak na uwadze, że oferta jest naprawdę szeroka, możesz mieć wątpliwości, jaki wariant będzie najlepszy do aranżacji Twojej przydomowej przestrzeni. Podpowiadamy, jak wybrać kostkę brukową adekwatnie do stylu panującego w ogrodzie. Poznaj porady naszych ekspertów!

Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową?

Przy zakupie odpowiedniej nawierzchni, ważne są elementy zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Przygotowaliśmy więc listę aspektów, które należy wziąć pod uwagę szukając najlepszego rozwiązania do ogrodu. Dzięki naszym podpowiedziom dowiesz się, jaka kostka brukowa dobrze sprawdzi się w Twojej aranżacji.

Naturo - szlachetna kostka brukowa stylizowana na naturalny granit
Naturo - szlachetna kostka brukowa stylizowana na naturalny granit
 • Nawierzchnia

Już na początku musisz zastanowić się, jak będzie eksploatowana nawierzchnia. Inne typy kostki brukowej będą odpowiednie na podjazd, a inne dobrze sprawdzą się na murki czy ścieżki ogrodowe - tu świetnie sprawdzi się dekoracyjna kostka brukowa.

 • Ukształtowanie terenu

Bruk doskonale sprawdza się nie tylko na płaskich powierzchniach, ale można z jego wykorzystaniem aranżować skarpy w ogrodzie, podjazdy ze spadkiem, schody. Jeśli zależy Ci, aby woda była dobrze odprowadzana, wówczas polecamy rozważyć kostkę ażurową z przestrzeniami, które można obsadzić trawą. Betonowe ażury to ekologiczne, ale i efektowne rozwiązanie, idealne do ogrodów naturalnych, wiejskich, swobodnych.

 • Cechy funkcjonalne

W ofercie dostępne są produkty mrozoodporne, antypoślizgowe, z różną fakturą. Adekwatnie do potrzeb polecamy dobrać wariant, który będzie praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem w Twoim ogrodzie. Warto, aby podwórko z kostki brukowej, taras, ścieżki czy schody były komfortowe podczas przemieszczania się w każdych warunkach pogodowych, a zatem zalecamy wariant antypoślizgowy.

 • Estetyka

Sfera estetyczna zawsze powinna współgrać z użytkową. Kształty kostki brukowej, jak i kolory czy wzory są naprawdę zróżnicowane - możesz je bez trudu dopasować więc do stylu, jaki panuje na Twojej posesji. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.

Rodzaje kostki brukowej - jaką kostkę brukową wybrać?

Na rynku dostępne są różne typy kostki brukowej. Chcąc ułatwić Ci podjęcie decyzji zakupowej, przedstawiamy poszczególne warianty wraz z ich krótką charakterystyką. Jaka kostka brukowa będzie najlepsza?

Kostka brukowa Nobla
Kostka brukowa Nobla
 1. Kostka granitowa - granit to niesamowicie trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał, który znajduje zastosowanie we wszelkich aranżacjach. Z powodzeniem możesz wykorzystać ją na podjazd, ale sprawdzi się także na schodach, ścieżkach, parkingach czy jako kostka brukowa wokół drzewa. Nie nasiąka, nie pęka i na długo zachowuje swoje walory estetyczne. Idealna do ogrodów eleganckich, ale i naturalnych.
 2. Kostka brukowa ażurowa - to bezsprzecznie dekoracyjna kostka brukowa, która dodatkowo ma wiele funkcji praktycznych. Bardzo dobrze odprowadza wody opadowe, zapewnia dobrą przyczepność kół zimą i przy tym urzeka swoją estetyką - szczególnie, gdy posiejesz w otworach trawę. Świetna to ogrodów swobodnych, wiejskich.
 3. Kostka płukana - jej wierzchnia warstwa została poddana specjalnej obróbce, której celem było wypłukanie drobin betonu i wyeksponowanie barwnych ziaren kruszywa. Niekiedy do jej składu dodaje się drobinki grysu, co upodabnia ją do kamienia naturalnego. Cechą charakterystyczną tego typu kostki brukowej są właściwości antypoślizgowe. Sprawdzi się dobrze w każdej aranżacji ogrodu - od nowoczesnego, przez minimalistyczny, bo wiejski.
 4. Kostka imitująca materiały naturalne - wśród propozycji dostępna jest kostka drewnopodobna, kostka brukowa w kształcie kamienia czy kostka o powierzchni łupanej. To rodzaje kostki brukowej, które świetnie sprawdzą się w ogrodach rustykalnych, wiejskich, sielskich czy nawet angielskich.
Kostki brukowe Aquaton mają kwadratowy format 20×20 cm i grubość 8 cm
Kostki brukowe Aquaton mają kwadratowy format 20×20 cm i grubość 8 cm

Kolory i wzory kostki brukowej - wybierz kostkę pasującą do stylu Twojego ogrodu!

Wykonanie chodnika z kostki brukowej, tak samo jak podjazdu, schodów czy tarasu, powinno być przemyślane. Przed zakupem warto wykonać projekt, który uwzględni nasze preferencje funkcjonalne oraz estetyczne. Jaka kostka brukowa będzie najlepsza do Twojego ogrodu? Weź pod uwagę tych kilka porad!

Podjazd z kostki brukowej Naturo w kolorze luminoso
Podjazd z kostki brukowej Naturo w kolorach: luminoso, negro, grisso
 • Kostka brukowa powinna być dopasowana barwami do budynku - wówczas przydomowa przestrzeń stanie się spójna, przyjemna w odbiorze i bardzo stylowa.
 • Mocny kontrast pomiędzy fasadą budynku a kostką brukową sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach.
 • Istotne są także kształty kostki brukowej - do naturalnych klimatów świetnie pasuje kostka brukowa w kształcie kamienia, z kolei eleganckie i wyważone posesje będą bardzo dobrze współgrały z kostką kwadratową czy prostokątną.
 • Modne wzory kostki brukowej - z bruku można układać zachwycające wzory, w tym celu wystarczy połączyć różne kolory bruku i ułożyć w fantazyjne motywy, które odmienią Twoją posesję.
 • Zastanawiasz się, jak wybrać kostkę brukową na podjazd? Polecamy warianty o ciemniejszych odcieniach, dzięki czemu plamy z oleju czy innych mazi będą mniej widoczne.
 • Jesteś ciekaw opinii n/t marki Semmelrock? Zobacz opinie n/t kotki brukowej, płyt, krawęzników
 • Jeśli masz w planach wykonanie nawierzchni w strefie wypoczynkowej, wybierz modele kostki brukowej w większym rozmiarze, dzięki czemu ustawione na niej meble, grill czy elementy małej architektury będą o wiele stabilniejsze.

 

źródło i zdjęcia: Semmelrock

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum