Dlaczego warto wybrać drewno egzotyczne na taras?
Drewno egzotyczne, jako materiał do budowy tarasów, ma wiele walorów, które docenili polscy klienci. Przede wszystkim jest nawet kilkukrotnie bardziej trwałe od drewna europejskiego, co ma istotne znaczenie ze względu na naszą strefę klimatyczną, w której występują duże wahania temperatur i spore opady, zarówno śniegu jak i deszczu. Deski z drzew egzotycznych są twardsze od tych pochodzących z drzew z naszych lasów, a także bardziej od nich odporne na uszkodzenia mechaniczne, szkodniki oraz grzyby i pleśnie.
Sporym walorem desek z drzew egzotycznych są również ich kolory, różne od tych, do których przyzwyczaiły nas rodzime gatunki. Szczególnym zainteresowaniem wśród tego asortymentu cieszą się gatunki bangkirai lub keruing. Deska tarasowa bangkirai ma najwyższą klasę twardości, dlatego idealnie sprawdza się jako budulec tarasów.
Wykonany z niej taras może posłużyć nawet kilkadziesiąt lat, bowiem bangkirai jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne oraz biologiczne starzenie. Cechuje go też wyjątkowe piękno – występuje w barwach od jasno do ciemnobrązowej, czasem przybiera odcień brązowo-żółty (Yellow Balau) lub brązowo-czerwony (Red Balau).
Pod wpływem słońca i deszczu drewno to pokrywa się patyną i staje się ciemniejsze. Ważne jest przy tym, że zmiany wizualne nie wpływają na parametry techniczne oraz odporność materiału. Deski bangkirai dostępne są w Gdańskich Składach Drzewnych.
Pochodzący z Indonezji keruing ma podobne właściwości, co bangkirai. Występuje zarówno w jaśniejszych, jak i w ciemniejszych odcieniach czerwonego brązu. Po zaolejowaniu, oba gatunki egzotycznych desek są praktycznie nie do odróżnienia.
Zalety rodzimych gatunków drewna
Spore zainteresowanie drewnem egzotycznym nie oznacza jednak, że europejskie gatunku nie nadają się do budowy tarasu. Wręcz przeciwnie - jak podkreślają specjaliści z Gdańskich Składów Drzewnych, są chętnie kupowane przez inwestorów, którzy chcą się cieszyć naturalnym pięknem drewnianej podłogi, wykonanej nieco niższym nakładem kosztów.
Największą popularnością wśród europejskich gatunków przeznaczonych na materiał do wykonania tarasów, cieszą się deski z sosny, modrzewia syberyjskiego, modrzewia europejskiego i świerku skandynawskiego. Deski wykonane z tych gatunków drzew również znajdują się w ofercie Gdańskich Składów Drzewnych.
Sosna jest chyba najbardziej pospolitym naszym drzewem i do tego stosunkowo tanim. Cieszy się uznaniem, bo wykonane z niej deski mają bardzo ładną, ciepłą barwę i efektywne słoje. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, sosnowy taras będzie nam służyć przez wiele sezonów.
Modrzew - bez względu na to, czy bardziej miękki europejski czy twardszy syberyjski, cieszy oko przyjemną w odbiorze barwą, a także delikatnym rysunkiem słoja i niewielką ilością sęków. Wykonane z niego deski są nieco droższe od tych z sosny, ale zbudowany z nich taras będzie zdecydowanie bardziej trwały i posłuży nam dłużej.
A jak wyglądać będzie taras wykonany z desek pochodzących ze świerku skandynawskiego? Drewno świerkowe jest żółtawe, czasem z domieszką odcienia czerwonego. Cechą charakterystyczną dla drewna świerkowego jest częste występowanie pęcherzy żywicznych.
Drewno ryflowane czy gładkie?
Zdecydowanie polecamy deski ryflowane. Dlaczego? Rowki w tych deskach skutecznie odprowadzają wodę z tarasu. Są też mniej śliskie od desek gładkich. Producenci podkreślają także, że nacięcia na deskach zapobiegają spękaniom powierzchniowym. Deski mogą być ryflowane od góry, dzięki czemu uzyskujemy lepszą przyczepność i antypoślizgowość, a co za tym idzie, bezpieczeństwo i komfort.
Mogą też być drobno lub grubo frezowane od spodu - ten zabieg (rzadziej wykonywany w przypadku drewna egzotycznego, bo i mniej w jego przypadku potrzebny) pozytywnie wpływa na trwałość tarasu, a powstałe dylatacje powodują że wilgoć może swobodnie odparowywać z przestrzeni między deską a konstrukcją nośną tarasu. Zdarza się także, że deski ryflowane są obustronnie, dzięki czemu materiał uzyskuje wszystkie wymienione wyżej walory.
Jak pielęgnować drewniane tarasy?
Przede wszystkim - nie należy zapominać o jego sprzątaniu, w tym o zamiataniu, które usuwa drobinki brudu i piasku, mogące rysować powierzchnię desek. Z desek ryflowanych zabrudzenia należy usuwać szczotką. Raz na jakiś czas warto umyć taras przy użyciu myjki wysokociśnieniowej.
Jeśli taras wykonany jest z desek egzotycznych, bez wątpienia będzie wymagał mniej prac pielęgnacyjnych, niż w przypadku tarasu z desek europejskich. Zazwyczaj wystarczy porządne umycie po zimie i okresowa (wykonana przynajmniej raz w roku) pielęgnacja olejem, która pozwala na zachowywanie naturalnego wybarwienia i rysunku drewna. Jeśli zaniedbamy tę czynność, też nic strasznego się nie stanie – drewno pokryje się urokliwą patyną.
Więcej uwagi wymaga od nas drewno europejskie. Należy je regularnie konserwować i pielęgnować, używając przeznaczonych do tego celu środków. Producenci podkreślają także, że na trwałość i estetykę tarasu z drewna wpływa już sam jego montaż, który powinien być przeprowadzony na stabilnym podłożu, wykonanym z materiału, który przepuszcza wodę.
Drewno europejskie czy egzotyczne?
Drewno jest wymarzonym materiałem na taras. Łączy piękno z przyjemnością, jaką daje stąpanie po wykonanym z niego podłożu. Wybierając odpowiedni dla siebie materiał, musimy wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny. Europejskie drewno jest tańsze, ale mniej wytrzymałe i bardziej wymagające w pielęgnacji.
Za deski z egzotycznego drzewa zapłacimy więcej, ale - jeśli włożymy minimalny wysiłek w jego konserwację - z wykonanym z nich tarasem nie będziemy mieć problemów nawet przez 30-40 lat. Bez względu na to, jaki gatunek wybierzemy, odpoczynek na drewnianym tarasie dostarczy nam wiele satysfakcji nie tylko w upalne lato.
źródło i zdjęcia: Gdańskie Składy Drzewne