Jak impregnować drewno w ogrodzie by było trwałe?
Impregnując drewno możemy wybrać jeden z wielu rodzajów impregnatów lub olejów do drewna. Następnie należy je pokryć odpowiednim lakierem transparentnym. Dodatkowo na elementy drewniane – po zastosowaniu impregnatów – możemy nanieść farbę kryjącą.
Lakierobejce, oleje do drewna i lakiery nie mają w swoim składzie biocydów, które ochronią przed pleśniami, owadami czy grzybami. Dlatego przed ich użyciem drewno należy dobrze zagruntować używając specjalnego impregnatu. Odpowiedni impregnat nie zostawi na drewnie niepożądanej powłoki zewnętrznej.
Czym impregnujemy drewno?
- Impregnaty - przeciwdziałają rozwojowi pleśni i innych grzybów oraz owadów. Zabezpieczają drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci.
- Impregnaty koloryzujące - działają jak standardowe impregnaty i dodatkowo chronią drewno przed promieniami UV.
- Lakierobejca - tworzą na powierzchni drewna przeźroczystą powłokę, zabezpieczającą drewno przed wilgocią i działaniem promieni UV. Należy pamiętać, że lakierobejce zazwyczaj nie zabezpieczają przed chorobami i szkodnikami.
- Lakier - tworzą wytrzymałą powłokę chroniącą drewno przed wilgocią, wybrane produkty chronią także przed promieniami UV. Lakier dodatkowo wzmacnia rysunek słojów drewna. Lakiery stosuje się co 4-7 lat.
- Olej - naturalny impregnat, chroniący przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, zabezpiecza także przed promieniowaniem UV. Olejowanie należy jednak powtarzać co roku. Zaolejowane drewno jest aksamitne w dotyku.
Jeśli chcemy osiągnąć najtrwalszy efekt impregnacji musimy zastosować 1-2 warstwy impregnatu, następnie nałożyć lakier lub lakierobejce. Architekturę ogrodową należy zabezpieczyć twardą lakierobejcą, która jest odporna na zadrapania. Do mebli i elementów z drewna egzotycznego najlepiej stosować oleje do drewna.
Podsumowując! Przy wyborze metody i preparatu do impregnacji najlepiej zapoznać się z ofertą oraz poradami producentów żeby umiejętnie dobrać preparat do gatunku drewna - inne sprawdzą się przy drewnie egzotycznym, inne przy rodzimych gatunkach. Na koniec należy stosować się do instrukcji i nie popełnić podstawowego błędu jakim jest nałożenie zbyt grubej warstwy impregnatu, oleju, czy lakieru na drewno.
Źródło i zdjęcie: Gdańskie Składy Drzewne