Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Drewno we wnętrzach, na elewacjach i tarasach - dlaczego warto?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Bez względu na to, z jakim materiałem budowlanym je zestawimy, drewno skutecznie podniesie jego walor estetyczny. Barwę, strukturę i naturalne piękno drewna kochają zarówno architekci, jak i inwestorzy, eksponując je na elewacjach, budując z niego tarasy i stosując we wnętrzach. Co jeszcze sprawia, że drewno jest tak lubianym i popularnym budulcem?

Drewno - do wyboru do koloru

Każdy gatunek drewna jest efektowny na swój własny sposób. Boazeria z jasnego świerku doskonale komponuje się ze skandynawskimi wnętrzami, optycznie je rozjaśniając i wchodząc w symbiozę zarówno z barwami pastelowymi, jak i z wyrazistymi kolorami, dla których stanowi stonowane tło. Egzotyczne mukulungu, proponowane przez firmę JAF jako budulec tarasów o wysokiej trwałości, kusi intensywną bordowo-brązową barwą oraz lśniącą powierzchnią desek.

Tarasy i elewacje JAF - naturalne rozwiązania na lata - dowiedz się więcej

Podobnie zachwyca inne egzotyczne drewno na taras - massaranduba, mieniąca się niespotykaną wręcz feerią barw: od delikatnie purpurowej, poprzez nasyconą czerwień do ciemno-czerwonego brązu. Nie mniejszym pięknem charakteryzuje się bliższy nam geograficznie modrzew syberyjski, który cieszy oczy bardzo wyraźnym rysunkiem słoi.

O tym, jak może wyglądać nasz taras przy zastosowaniu wybranego gatunku drewna, możemy się przekonać korzystając z wygodnego narzędzia, jakim jest udostępniony na stronie firmy JAF Wizualizator Tarasu, który pomoże obliczyć jej realne koszty. Również elewacje, które stanowią elegancką wizytówkę domu, kochają się w pięknie drewna.

Drewniana elewacja
Drewniana elewacja

W szczególności cedr, występujący w kolorach od beżu do ciemnego brązu, meranti, w kolorach od żółtoszarego do czerwonobrązowego, pokrywający się naturalną patyną modrzew syberyjski czy oryginalne, łososiowo-różowe okoume. Drewno występuje w tak szerokiej gamie kolorów i faktur, że jest w stanie zaspokoić chyba wszystkie gusta. Szczególnie, że lubi towarzystwo innych materiałów, takich jak cegła, beton, szkło czy metal.

Drewniany taras
Drewniany taras

Nie tylko walory wizualne, ale również techniczne wpływają na popularność drewna. W przypadku elewacji warto zwrócić uwagę na to, że budulec ten poprawia właściwości termoizolacyjne budynku. Większość oferowanych przez JAF gatunków drewna na tarasy i elewacje, zwłaszcza tych o egzotycznych korzeniach, doskonale daje sobie radę z polskimi warunkami pogodowymi, a także z grzybami czy pleśnią. Z kolei, dębowe podłogi warstwowe dobrze spisują się w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego.

Energia drewna

To kolejny powód, dla którego cenimy drewno - w jego otoczeniu czujemy się dobrze, spada nam ciśnienie i poziom stresu, a także łatwiej jest nam się skoncentrować i zrelaksować. Systematyczny kontakt z energią, jaką daje drewno, może pozytywnie wpływać na odporność organizmu i samopoczucie, choć - jak dowodzą badania - każdy gatunek ma inne właściwości i inną energię.

Drewniana podłoga
Drewniana podłoga

Stąpanie bosą nogą po dębowych podłogach (z prawdziwego drewna, jak np. seria Inspiro Standard lub Rustico firmy JAF) może wzmacniać naszą psychikę, przyspieszać powrót do zdrowia i dawać wytchnienie w przypadku przemęczenia nadmiarem obowiązków. Z kolei spacer po tarasie z modrzewia – inspiruje twórczo i stymuluje umiejętność dokonywania trudnych życiowych wyborów, a wykonany z thermososny - doda nam pewności siebie i pomoże przezwyciężyć lęk.

Dębowe podłogi warstwowe JAF - dowiedz się więcej

Drewno dobre z natury

Aspekt ekologiczny współcześnie mocno akcentowany jest w każdej dziedzinie. Nie inaczej jest w przypadku drewna, które jest surowcem naturalnym i odnawialnym, a jednocześnie bardzo cennym na każdy etapie swojego cyklu życia. Dlatego za pośrednictwem przepisów unijnych i krajowych zostały wprowadzone regulacje, które stoją na straży tego, aby drewno pozyskiwane było w sposób zrównoważony.

Drewniane schody
Drewniane schody

I tak na przykład, odbiorcy drewna w naszym kraju zobowiązani są do tego, aby raz w roku określić volumen drewna, jaki będą chcieli pozyskać, gdyż jego wielkość przekłada się na zakres wycinki naturalnie rosnących drzew. Te rozwiązania działają, bowiem obecnie w Europie rośnie zalesienie i odnotowywany jest dodatni bilans drewna. W samej Polsce od czasów II wojny światowej lesistość wzrosła z nieco ponad 20% do 30%. Rokrocznie sadzimy ok. 500 mln drzew.

 
Każdy, komu leży na sercu poprawa sytuacji ekologicznej na świecie, doceni również fakt, że drewno ma najniższy ślad węglowy spośród wszystkich porównywalnych materiałów budowlanych, a do jego produkcji nie są potrzebne żadne wysokoenergetyczne paliwa kopalne.

źródło i zdjęcia: JAF Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum