Drewno - do wyboru do koloru
Każdy gatunek drewna jest efektowny na swój własny sposób. Boazeria z jasnego świerku doskonale komponuje się ze skandynawskimi wnętrzami, optycznie je rozjaśniając i wchodząc w symbiozę zarówno z barwami pastelowymi, jak i z wyrazistymi kolorami, dla których stanowi stonowane tło. Egzotyczne mukulungu, proponowane przez firmę JAF jako budulec tarasów o wysokiej trwałości, kusi intensywną bordowo-brązową barwą oraz lśniącą powierzchnią desek.
Podobnie zachwyca inne egzotyczne drewno na taras - massaranduba, mieniąca się niespotykaną wręcz feerią barw: od delikatnie purpurowej, poprzez nasyconą czerwień do ciemno-czerwonego brązu. Nie mniejszym pięknem charakteryzuje się bliższy nam geograficznie modrzew syberyjski, który cieszy oczy bardzo wyraźnym rysunkiem słoi.
O tym, jak może wyglądać nasz taras przy zastosowaniu wybranego gatunku drewna, możemy się przekonać korzystając z wygodnego narzędzia, jakim jest udostępniony na stronie firmy JAF Wizualizator Tarasu, który pomoże obliczyć jej realne koszty. Również elewacje, które stanowią elegancką wizytówkę domu, kochają się w pięknie drewna.
W szczególności cedr, występujący w kolorach od beżu do ciemnego brązu, meranti, w kolorach od żółtoszarego do czerwonobrązowego, pokrywający się naturalną patyną modrzew syberyjski czy oryginalne, łososiowo-różowe okoume. Drewno występuje w tak szerokiej gamie kolorów i faktur, że jest w stanie zaspokoić chyba wszystkie gusta. Szczególnie, że lubi towarzystwo innych materiałów, takich jak cegła, beton, szkło czy metal.
Nie tylko walory wizualne, ale również techniczne wpływają na popularność drewna. W przypadku elewacji warto zwrócić uwagę na to, że budulec ten poprawia właściwości termoizolacyjne budynku. Większość oferowanych przez JAF gatunków drewna na tarasy i elewacje, zwłaszcza tych o egzotycznych korzeniach, doskonale daje sobie radę z polskimi warunkami pogodowymi, a także z grzybami czy pleśnią. Z kolei, dębowe podłogi warstwowe dobrze spisują się w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego.
Energia drewna
To kolejny powód, dla którego cenimy drewno - w jego otoczeniu czujemy się dobrze, spada nam ciśnienie i poziom stresu, a także łatwiej jest nam się skoncentrować i zrelaksować. Systematyczny kontakt z energią, jaką daje drewno, może pozytywnie wpływać na odporność organizmu i samopoczucie, choć - jak dowodzą badania - każdy gatunek ma inne właściwości i inną energię.
Stąpanie bosą nogą po dębowych podłogach (z prawdziwego drewna, jak np. seria Inspiro Standard lub Rustico firmy JAF) może wzmacniać naszą psychikę, przyspieszać powrót do zdrowia i dawać wytchnienie w przypadku przemęczenia nadmiarem obowiązków. Z kolei spacer po tarasie z modrzewia – inspiruje twórczo i stymuluje umiejętność dokonywania trudnych życiowych wyborów, a wykonany z thermososny - doda nam pewności siebie i pomoże przezwyciężyć lęk.
Drewno dobre z natury
Aspekt ekologiczny współcześnie mocno akcentowany jest w każdej dziedzinie. Nie inaczej jest w przypadku drewna, które jest surowcem naturalnym i odnawialnym, a jednocześnie bardzo cennym na każdy etapie swojego cyklu życia. Dlatego za pośrednictwem przepisów unijnych i krajowych zostały wprowadzone regulacje, które stoją na straży tego, aby drewno pozyskiwane było w sposób zrównoważony.
I tak na przykład, odbiorcy drewna w naszym kraju zobowiązani są do tego, aby raz w roku określić volumen drewna, jaki będą chcieli pozyskać, gdyż jego wielkość przekłada się na zakres wycinki naturalnie rosnących drzew. Te rozwiązania działają, bowiem obecnie w Europie rośnie zalesienie i odnotowywany jest dodatni bilans drewna. W samej Polsce od czasów II wojny światowej lesistość wzrosła z nieco ponad 20% do 30%. Rokrocznie sadzimy ok. 500 mln drzew.
Każdy, komu leży na sercu poprawa sytuacji ekologicznej na świecie, doceni również fakt, że drewno ma najniższy ślad węglowy spośród wszystkich porównywalnych materiałów budowlanych, a do jego produkcji nie są potrzebne żadne wysokoenergetyczne paliwa kopalne.
źródło i zdjęcia: JAF Polska