Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Szybka renowacja tarasu z JAF

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Odpowiednio zabezpieczony oraz regularnie czyszczony taras z drewna nie potrzebuje renowacji przez lata, dziesięciolecia, a nawet pokolenia - zwłaszcza, gdy wykonany jest z trwałych gatunków egzotycznych lub drewna termowanego. Jednak nawet najtrwalszy materiał bez odpowiedniej pielęgnacji w końcu straci swój blask. Od czego zacząć proces renowacji tarasu? Na to pytanie odpowie Darina Lazarova, ekspert od tarasów i elewacji w JAF Polska.

Szarzenie tarasu to proces naturalny

Drewno na tarasie pod wpływem słońca szarzeje i jest to naturalny proces, niezwiązany z gatunkiem drewna i jego ceną. Dzieje się tak ze względu na zawartą w drewnie ligninę, nadającą mu sztywność i twardość. Natomiast srebrzysta patyna, która z czasem pokrywa powierzchnię desek, chroni przed bezpośrednim działaniem promieniowania UV. Jest to wrodzona reakcja i cecha zdrowego drewna.

Kompleksową renowację, zaczynamy od pozbycia się starej powłoki
Kompleksową renowację, zaczynamy od pozbycia się starej powłoki

Patynowanie drewna absolutnie nie jest procesem, z którym trzeba walczyć. Jeśli jednak nie podoba się nam szary odcień i chcemy wrócić do pierwotnej kolorystyki — nic nie stoi na przeszkodzie. W tym celu polecam odszarzacz Owatrol Net-Trol, który restauruje i przywraca żywy kolor poszarzałemu drewnu. Z łatwością czyści uciążliwy brud i odtłuszcza, nie powodując przy tym odbarwień. Usuwa też plamy powstałe przez pleśń, rdzę oraz inne trudne zanieczyszczenia. No i przede wszystkim jest delikatny dla drewna oraz nieszkodliwy dla środowiska. Dlatego na koniec wystarczy zmyć go wodą - radzi Darina Lazarova, ekspert od tarasów i elewacji w JAF Polska

Jak pozbyć się starych powłok olejowych

Czasami okazuje się, że ciemne plamy wniknęły głęboko w strukturę drewna razem z olejem. Jak sobie z tym poradzić? Owatrol Aquanett to bezwonny żel do usuwania zanieczyszczeń i starych powłok olejowych, który sprawi, że olej rozpuści się w wodzie. W ten sposób przywrócimy dawny kolor poszarzałych olejowanych desek - zmęczonych przez słońce, niekorzystne warunki pogodowe, ogniska pleśni oraz korozję.

Odszarzacz Owatrol Net-Trol wystarczy zmyć wodą
Odszarzacz Owatrol Net-Trol wystarczy zmyć wodą

Owatrol Aquanett błyskawicznie eliminuje zaciemnienia powstałe przez lata. Jest również polecany przed powtórnym olejowaniem lub dalszą renowacją. Odpowiedni do gatunków egzotycznych, jak i rodzimych. Nie zawiera rozpuszczalników i parafiny, dlatego jest całkowicie biodegradowalny. Środek neutralizujemy przy pomocy odszarzacza Net-Trol, który odtłuszcza odświeżoną powierzchnię i ujednolica kolor desek.

Jak pozbyć się starych powłok malarskich?

Jeżeli poszarzałe drewno to najmniejsze zmartwienie? Wtedy powinniśmy zastanowić się nad kompleksową renowacją, którą zaczynamy od pozbycia się starej powłoki. Czasem jednak trudno przypomnieć sobie, jakim produktem deski tarasu zostały kiedyś potraktowane - farbą, lakierem, bejcą, lazurą, a może woskiem? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie żel Owatrol Dilunett, który pozwali pozbyć się aż do 8 różnych warstw podczas jednej aplikacji - nie straszne mu nawet porowate i rzeźbione drewno. Przy czym, żel nie może być rozcieńczony.

Rozprowadzamy go w oryginalnej konsystencji po starej powłoce, spokojnie czekając kilkanaście minut i ponownie poruszając za pomocą pędzla, tym samym przyśpieszając działanie substancji. Nie żałujmy wody, ponieważ nałożony żel nie może wyschnąć. Starą powłokę usuwamy szczotką, np. ryżową. Deski szorujemy ze starej farby i lakierów, niczym z zaschniętego brudu i po wszystkim obficie zmywamy wodą z węża ogrodowego - aż do czysta. Znowu używamy szczotki. Bardzo ważne jest aby drewno całkowicie wyczyścić z żelu.

Gdy po żelu nie ma już śladu, wyczyszczone deski przeważnie różnią się kolorem. Dzieje się tak ze względu na różnice w pH drewna. W tym momencie warto użyć Net-Trol. Odszarzacz tradycyjnie aplikujemy za pomocą pędzla i czekamy na pierwsze efekty. Po chwili deski wyglądają jednolicie jak nowe. Kombinacja tych dwóch środków to kompletny system do usuwania powłok malarskich, uzupełniający się nawzajem.

Błyszczący taras kompozytowy

Deski kompozytowe są wytrzymałe, nie wymagają olejowania ani impregnacji, dlatego nie dziwi ogromna popularność tego rozwiązania. Zwłaszcza, gdy do wyboru mamy m.in. estetyczne i funkcjonalne deski z kolekcji Gardin Natur o strukturyzowanej powierzchni 3D naśladującej rysunek drewna. Jednak nawet bezobsługowy taras potrzebuje czasem… mycia! Przede wszystkim po długiej jesieni i zimie lub rodzinnym grillu, z którego kapnął tłuszcz. Do skutecznego mycia można użyć jeden z dwóch koncentratów dostępnych na rynku.

Zmywacz Compo-Clean w 5 minut usunie tłuste plamy
Zmywacz Compo-Clean w 5 minut usunie tłuste plamy

Pierwszy z nich to zmywacz Compo-Clean firmy Owatrol, który w 5 minut usunie tłuste plamy i wszelkie inne trudne zanieczyszczenia. Drugi z nich to środek do czyszczenia tarasów kompozytowych Osmo 8021. Zaprojektowany specjalnie do czyszczenia kompozytów polimerowych (WPC i BPC) oraz innych hydrofobowych powierzchni na zewnątrz domu (np. mebli ogrodowych lub ogrodzeń z tworzyw sztucznych). Koncentrat rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:20. Następnie nanosimy na całą powierzchnię tarasu, zabrudzone miejsca szorujemy szczotką i na koniec spłukujemy czystą wodą.

Przed użyciem należy przeprowadzić próbę w mało widocznym miejscu, żeby zobaczyć jakich efektów możemy się spodziewać po danym roztworze. Pamiętajmy też, żeby nie stosować nierozcieńczonego produktu. Koncentraty są wydajne i łatwe w użyciu. Zależnie od poziomu zabrudzenia, z jednego litra jesteśmy w stanie wyszorować od 10 do 50 m² powierzchni. Dlatego nawet kompozytowy taras warto czyścić regularnie.

Renowacja na pierwszym miejscu, później impregnacja

Odpowiednia renowacja to połowa sukcesu - drugie pół to prawidłowa impregnacja drewna. Dlatego pamiętajmy, żeby po udanej pracy nie spocząć na laurach. Gdy deski już wyschną należy działać dalej i zadbać o utrwalenie wykonanych do tej pory działań. Do wyboru mamy szereg produktów oferujących różne właściwości i warianty wykończenia powierzchni. Kwestie estetyczne odłóżmy jednak na bok.

Najważniejszy jest wybór produktu dopasowany do gatunku drewna jaki mamy i indywidualnych warunków panujących w jego otoczeniu czyli nasłonecznienie lub duża wilgotność. Do tarasów zazwyczaj polecamy regularne olejowanie. Oprócz impregnacji, nie zapomnijmy o podstawach, czyli dokręcaniu poluzowanych wkrętów, odgarnianiu gnijących liści i regularnym myciu.

Właściwie pielęgnowany taras z drewna nie wymaga renowacji przez lata, dziesięciolecia, a nawet pokolenia. Mimo to taras mozna porównac do samochodu - po pewnym czasie bardziej niż przebieg, liczy się autentyczny stan techniczny danego egzemplarza. Nie robiąc zupełnie nic, również w nowym samochodzie możemy być niemile zaskoczeni. Jednak kto serwisuje i pielęgnuje na czas — przejeździ nawet kilkadziesiąt lat, bezproblemowo i z uśmiechem na twarzy.

źródło i zdjęcia: JAF Polska

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum