Palenisko ogrodowe - które wybrać i jak go używać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Palenisko ogrodowe - które wybrać i jak go używać?

Palenisko ogrodowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie wyobrażają sobie chwil na świeżym powietrzu bez ulubionych rarytasów prosto z grilla.

aktualizacja: 2023-11-10 13:15:00
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są rodzaje palenisk?
  • Jak przygotować miejsce pod palenisko?
  • Jak zrobić palenisko?

Jakie są rodzaje palenisk?

Wiele zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania i czy zamierzamy cieszyć się paleniskiem stacjonarnym czy wręcz przeciwnie.

Największą popularnością cieszą się mobilne paleniska w kształcie charakterystycznych mis umieszczanych na rozkładanych nóżkach. Misy są wykonywane z najwyższej jakości stali najczęściej pokrywanej żaroodporną farbą. Są odpowiednio lekkie, a zatem nie sprawiają żadnych problemów podczas transportu.

Nieco lepszym jakościowo wyborem będą paleniska żeliwne. Wadą jest ich waga, aczkolwiek nie ma to większego znaczenia, gdy pod uwagę weźmie się wytrzymałość oraz brak tendencji do rdzewienia.

Kolejną propozycją są paleniska kamienne. Dostępne są rozmaite modele.

Sporą popularnością cieszą się paleniska-grille z podstawą wykonaną z prawdziwego lub sztucznego kamienia. Ich waga sprawia, że są bardzo stabilne, a sama konstrukcja zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.

Warto także wspomnieć o paleniskach stacjonarnych.

Budowa paleniska ogrodowego z kamieni
Budowa paleniska ogrodowego z kamieni

Jak przygotować miejsce pod palenisko?

Miejsce na palenisko ogrodowe powinno być dobrze przemyślane. Z jednej strony powinno znajdować się w miarę blisko przestrzeni przeznaczonej na wypoczynek, ale jednocześnie powinno być oddalone od drzew i roślin, które mogłyby przez przypadek zająć się ogniem.

W przypadku mobilnych palenisk nie ma właściwie żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Wystarczy zatroszczyć się o skrawek bezpiecznej przestrzeni, aczkolwiek większość nowoczesnych palenisk tego typu jest skonstruowana w taki sposób, by móc z nich korzystać właściwie w dowolnym miejscu na wolnym powietrzu.

Zgoła inaczej wygląda sytuacja z paleniskami stacjonarnymi zrobionymi z kamienia. Wówczas warto wygospodarować przynajmniej trzymetrową przestrzeń i zadbać o dostateczne zabezpieczenie w postaci kamieni lub cegieł.

Jak zrobić palenisko?

Samodzielne skonstruowanie paleniska ogrodowego nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem.

Potrzebujemy cegieł lub kamienia oraz płyt chodnikowych, którym wyłożymy spód paleniska. Bardzo ważnym jest, aby ziemia, na której zostaną położone płyty była odpowiednio wypoziomowana.

Wiele osób decyduje się na cegły, ponieważ nie są zbyt drogim materiałem, a umożliwiają budową paleniska z prawdziwego zdarzenia. Wystarczy otoczyć płyty cegłami, ustawiając je luźno lub korzystając z zaprawy.

Od naszej inwencji twórczej zależy tak naprawdę kształt całej konstrukcji. Możemy zdecydować się na palenisko kwadratowe, prostokątne lub okrągłe. Ważnym jest, aby było odpowiednio wysokie. W tym celu należy otoczyć podstawę przynajmniej dwoma rzędami cegieł.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz

Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!