Artykuły: Ogród
Ogród zimowy z dachem zielonym
Prowadzę firmę ogrodniczo-brukarską i podjąłem się zbudować ogród zimowy własnymi siłami. Popełniłem jednak błąd i pękły dwie szyby - mówi Adam, który wraz z żoną Marzeną są czytelnikami Budujemy Dom.
Nie dla ogrodu zimowego skierowanego na południe
Odradzamy budowanie ogrodu zimowego skierowanego na południe. Nasz bardzo się nagrzewa w lecie. Głowiliśmy się, jak temu zaradzić - mówią Dorota i Tomasz, czytelnicy Budujemy Dom.
Dach z poliwęglanu w ogrodzie zimowym
Ogród zimowy wentyluję, otwierając drzwi i/lub uchylne okna. Ewidentnie brakuje uchylnego elementu w dachu! - mówi Eugenia, czytelniczka Budujemy Dom.
Ogród zimowy zamiast komórki na narzędzia
W projekcie domu, w miejscu obecnej oranżerii, architekt zaplanował komórkę z narzędziami. Podczas budowy pomyśleliśmy z mężem, że szkoda nam widoków na ogród i warto zaadaptować ją na ogród zimowy - mówi Wiesława, czytelniczka Budujemy Dom.
Odśnieżanie (prawie) bez wysiłku
Odśnieżarki stają się coraz bardziej popularne, a ich wybór jest bardzo duży. Wybierając odpowiedni model należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość odśnieżanej powierzchni.
Koszt drewna kominkowego
Przez 8 lat kupowałem drewno kominkowe w miejscowym nadleśnictwie, ponieważ jeszcze niedawno było to opłacalne. Jednak w ostatnim okresie ceny poszły w górę. Za 1 mp drewna w balach o długości 1,2 m w poprzednim roku zapłaciłem... - mówi Jerzy, członek Klubu Budujących Dom.
Drewutnia połączona z garażem
W ciągu 15 lat używania kominka dwa razy przeżyliśmy zapalenie się sadzy w kominie... - mówi Maria, czytelniczka Budujemy Dom.
Drewutnia z zielonym dachem
"Zielone dachy" na drewutniach widziałem w Szwecji. Bardzo mi się spodobały. Konstrukcję drewutni wykonałem z sosnowej kantówki 10 × 10 cm - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom.
Drewutnia w altanie to świetny pomysł!
Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób - mówią Edyta i Jarosław, czytelnicy Budujemy Dom.
Dwukondygnacyjny wykusz czyli ogród zimowy
Popełniliśmy błąd, angażując firmę specjalizującą się tylko w produkcji i montażu okien, a nie ogrodów zimowych. Wynikiem tego... - opowiada Marek, czytelnik "Budujemy Dom".
Ogród zimowy z wentylacją mechaniczną
Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie marnuję ciepła zgromadzonego w przeszklonej strefie, wykorzystując je w reszcie budynku - mówi Mariusz, czytelnik Budujemy Dom.
Ogród zimowy - ważna dobra wentylacja!
Radzę koniecznie zadbać o dobrą wentylację. W moim ogrodzie zimowym brakuje wlotów wentylacyjnych w dolnej części ścian lub drzwi - mówi Hanna, czytelniczka Budujemy Dom.
Ogród zimowy z baldachimem - doświadczenia użytkownika (Natalia)
Przy budowie ogrodu zimowego popełniliśmy błąd, montując drzwi otwierane do środka - mówi Natalia, czytelniczka "Budujemy Dom"
Działka ze strumykiem - czy warto ją mieć?
Własna działka ze strumykiem dla jednych jest sporą zagwozdką zmuszającą do kreatywnego myślenia, dla innych prawdziwą udręką, przed którą musieli uciec, dla jeszcze innych niedoścignionym marzeniem.
Nawierzchnia z kostki betonowej
Fachowo wykonane ścieżki
i podjazdy z kostki betonowej są
trwałe, wygodne w użytkowaniu
i wyglądają estetycznie.
Trwałość zapewnia właściwie
wykonana podbudowa i kostka
odpowiedniej grubości,
a wygodę – właściwe wymiary
traktów oraz delikatne spadki,
dzięki którym na bruku nie
tworzą się kałuże.
Jedyna recepta na ładny trawnik
My, "podmieszczuchy", jesteśmy zwykle dumni ze swoich ogródków. Ja też mam ogród, nie pielęgnuję go przesadnie, właściwie poza podstawowymi czynnościami prawie nie poświęcam mu uwagi. A mimo to cieszy się wielkim uznaniem sąsiadów, widuję nawet samochody wyraźnie zwalniające przy moim parkanie. To wielka frajda, ale największą są oczywiście chwile spędzone na własnym kawałku zieleni.
Rośliny zimową porą
Zimową porą sylwetki roślin przybierają odmienny od dotychczasowego wygląd. Spod warstwy przysłaniających liści ukazują się kolorowe, często powyginane pędy, bajeczne owoce czy zasuszone kwiatostany. Ujawnia się niepowtarzalny widok, który można podziwiać jedynie o tej porze roku.
Plac zabaw w ogrodzie
Gdy w domu jest małe dziecko, najczęściej i tak robimy dla niego piaskownicę. A gdyby tak postawić w ogrodzie zestaw zabawowy? Jeśli się na nie zdecydujemy, zastanówmy się, gdzie umieścić urządzenia do zabawy. Dzieci lubią zaciszne kąciki, ale z drugiej strony lepiej widzieć bawiącą się pociechę, np. z okna kuchennego.
Donice ogrodowe i podpory dla roślin
Rośliny w donicach to świetny sposób na udekorowanie tarasu, balkonu czy kącika wypoczynkowego w ogrodzie. Przestawiając pojemniki, można dowolnie zmieniać kompozycje roślin, eksponując je wtedy, kiedy są najpiękniejsze.
Wędzarnie i spiżarki - inspiracje z Polski
Zapach dymu zazwyczaj dawał się we znaki mieszkańcom tego domu przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Stare drągi w wędzarni na strychu, aż uginały się pod ciężarem szynek, boczków i kiełbas, smakowity zapach wciskał się w każdy zakamarek domu, a pokój na poddaszu był nim przesiąknięty jeszcze długo po świętach. Dzieci w tajemnicy przed rodzicami wślizgiwały się przez małe drzwiczki i skubały ciepłe jeszcze wędliny.
Oranżeria - aranżacje
Do stworzenia dobrego projektu oranżerii niezbędne są, oprócz doświadczonego architekta, konkretne ustalenia z właścicielem. Trzeba w nich określić do jakich celów wykorzystywana będzie oranżeria – do hodowli roślin, do spożywania posiłków czy też intensywnej pracy.
Rośliny okrywowe - alternatywa dla trawnika
Pięknie utrzymana murawa jest marzeniem każdego posiadacza ogrodu. Jednak prace pielęgnacyjne jakie trzeba przeprowadzić, aby uzyskać pożądany efekt potrafią często zniechęcić nawet wyśmienitego ogrodnika. W takim przypadku doskonałą alternatywą okazują się rośliny okrywowe.
Kamień w ogrodzie
Jest wiele powodów, dla których warto zastosować kamienne elementy w domu i w ogrodzie. Najistotniejszy z nich to naturalność kamienia: dzięki niej materiał ten bardzo dobrze się komponuje i wtapia w otoczenie, a z czasem nabiera jeszcze szlachetniejszego wyglądu. Odpowiednio utrzymywany może służyć przez wiele lat.
Jak się (nie) robi trawnik
W lutym zapadła decyzja - robimy wreszcie porządek na naszej dzikiej, zarośniętej chwastami i krzewami działce o powierzchni 5000 m². Zakładamy trawnik, zwykły trawnik, bez jakiegoś specjalnego przeznaczenia. Po zebranych później doświadczeniach nigdy już nie powiem, że założenie zwykłego trawnika to łatwa i prosta sprawa.
Oczko wodne w zimie
Oprócz stałego kontrolowania jakości wody w stawie, sporo uwagi trzeba poświęcić mu jesienią i przygotować go do przetrwania zimy. Na jesieni trzeba nad stawem rozpiąć siatkę, aby do wody nie dostawały się liście.
Oczko wodne i fontanna w ogrodzie
Oczko wodne może znajdować się w każdym miejscu ogrodu – nawet w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Ważny jest pomysł na zaaranżowanie jego otoczenia. Przyjemnie jest też, kiedy z tarasu możemy widzieć nasz własny staw.
Cebulowy szał
Wielkimi krokami nadchodzi eksplozja barw i kształtów roślin cebulowych. Ze względu na okres kwitnienia rośliny te są najbardziej wyczekiwaną grupą kwiatów. Wśród nich niewątpliwym zwycięzcą jest tulipan.
Uroki ogrodu jesienią i zimą
Wielkimi krokami nadchodzi zimowa pora, która co roku otacza swoją aurą podwórka, parki, skwery, ulice, a także ogrody. Warto dostrzec te walory natury, których obecności zwykle nie zauważamy latem oraz wiosną, w okresie rozkwitu kwiatów i w pełni zazielenionych drzew.
Oczko wodne - jaki filtr zastosować?
Jeśli nie chcemy mieć kłopotów z wodą w oczku wodnym, powinniśmy zastosować filtr. Oto kilka rodzajów filtrów do oczka wodnego.
Schody w ogrodzie - budowa, materiały
Schody w ogrodzie, oprócz podstawowej funkcji, jaką jest pokonywanie różnicy poziomów, stanowią często jedną z największych ozdób ogrodu. Odpowiednie wkomponowanie ich w otoczenie spowoduje, że staną się niezwykle interesującym elementem kompozycji.
Stawy kąpielowe - budowa, wykonanie
Dotychczas stawy ogrodowe pełniły tylko funkcję ozdobną. Kąpieliska zaś stanowiły baseny, w których czystość wody utrzymuje się przez chlorowanie. Mało kto wie, że kąpać można się również w porośniętym naturalną roślinnością stawie kąpielowym.
Boisko przy domu
Możliwość dbania o kondycję fizyczną, miły sposób spędzenia wolnego czasu oraz integracja rodzinna to korzyści płynące z zainstalowania wokół domu urządzeń, które pozwolą oddawać się sportowi i rekreacji.