Zwolniłem trzech fachowców od kostki brukowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zwolniłem trzech fachowców od kostki brukowej

Pierwszego poleconego fachowca szybko odesłałem, widząc, że nie radzi sobie z kładzeniem kostki granitowej. Brukarze z dwóch kolejnych sprowadzonych ekip, widząc moją podbudowę, kpiąco stwierdzali, że niepotrzebnie wydałem tyle pieniędzy. Dopiero czwarty okazał się prawdziwym brukarzem... - mówi Jarek, który wraz z Edytą są Członkami Klubu Budujących Dom, a kostkę betonową położyli w 2010 r.

Działka: grunt gliniasty, powierzchnia 2700 m2.

Kostka brukowa:

  • Drobna z granitu i bazaltu. Położona na podjeździe, opasce, ścieżkach i w altanie ogrodowej. Kolor - jasnoszary i czarny. 
  • Obrzeża - na podjeździe z krawężników o wys. 24 cm, wzdłuż ścieżki wylewki betonowe.

Decyzja: ze względu na mokry gliniasty grunt, nie zwlekaliśmy z utwardzeniem traktów pieszych i samochodowych na działce. Zrobiliśmy je przed przeprowadzką. Chcieliśmy sprawę brukowanych nawierzchni załatwić raz na całe życie! Wybraliśmy granitową kostkę, bo to naturalny kamień, który nie absorbuje wody, chemii, oleju. Na kostce z betonu pojawiają się plamy, gdy z silnika auta np. kapnie olej. Z granitowej nietrudno usunąć go wodą.

Celowo zamówiliśmy w strzegomskim kamieniołomie drobną kostkę, jest bardziej wydajna, niż gruba. Kupując ją u samego źródła, obniżyliśmy nieco koszt nawierzchni. Poprosiliśmy o dorzucenie trochę grubszej na obrzeża. Z całej dużej ciężarówki "patelni" o nośności 30 t ułożyliśmy 190 m2 nawierzchni. No i zaczęły się "schody" z brukarzami.

Ścieżka o szer. 1,0-1,5 m rozgałęzia się wokół miejsca na ognisko
Ścieżka o szer. 1,0-1,5 m rozgałęzia się wokół miejsca na ognisko

Kostka brukowa z granitu i bazaltu - rady i przestrogi:

Jarek: pierwszego poleconego fachowca szybko odesłałem, widząc, że nie radzi sobie z kładzeniem kostki granitowej. Miał renomę dobrego kamieniarza, ale chyba tylko od nagrobków. Jego pracę ograniczyłem do położenia takiej podbudowy, jaką koniecznie chciałem mieć.

Celowo podniosłem fundamenty domu o 50 cm i zdjąłem humus, żeby pod twarde nawierzchnie zmieściło się 40 cm tłucznia, poszło ok. 30 t, a na nim warstwa spadkowa z piasku zmieszanego z cementem. Dla mnie na glinie nie mogło być inaczej! Tymczasem brukarze z dwóch kolejnych sprowadzonych ekip, widząc moją podbudowę, kpiąco stwierdzali, że niepotrzebnie wydałem tyle pieniędzy. Mówili, że oni robią podbudowę o gr. 10 cm z piasku i cementu. Takim "fachowcom" dziękowałem!

Namiar na czwartą ekipę dostałem w dużej firmie brukarskiej. Nie podjęto się tak małego zlecenia, ale polecono byłego pracownika. Kamieniarz spojrzał i powiedział - "No ktoś tu pomyślał i zrobił porządną podbudowę. Nigdy nie będzie miał pan problemów z nawierzchnią". Od razu wiedziałem, że nareszcie mam do czynienia z prawdziwym brukarzem. Miał rację - ułożony bruk nie przysparza żadnych kłopotów.

Ale fachowiec nie przewidział jednego - podczas pracy ciężkimi maszynami, któryś z poprzedników ścisnął rurę kierującą domowe ścieki do szamba. Sprawa wyszła dopiero po naszej przeprowadzce i musieliśmy rozebrać trochę kostki, aby naprawić odpływ. Poznałem kolejną zaletę kostki - łatwo się ją zdejmuje i ponownie układa. Przetrwa każdy remont, a dobrze ułożona jest praktycznie niezniszczalna!

Obrzeża na podjeździe wykonano z krawężników granitowych
Obrzeża na podjeździe wykonano z krawężników granitowych. Umocowano je na wylewkach cementowych

Koszty wykonania nawierzchni z kostki brukowanej z granitu i bazaltu:

  • robocizny z materiałami 80 zł/m2.

Polecamy inne reportaże z budowy tego domu

Dom na indywidualne zamówienie

Jeśli kupi się działkę w okolicy z dobrą komunikacją, dojazdy do pracy i szkoły nie muszą dawać się we znaki. Można wtedy pełniej cieszyć się z nowego podmiejskiego domu. Tak jak Edyta i Jarosław.

Elewacja wykonana z przekory

Mieliśmy kłopot z dobraniem materiałów elewacyjnych w hipermarketach i składach budowlanych. Na przykład kupiliśmy farbę elewacyjną w beżowym kolorze, ale na ścianie kolor okazał się śliwkowy - mówią Edyta i Jarosław, Czytelnicy Budujemy Dom.

Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób - mówią Edyta i Jarosław, czytelnicy Budujemy Dom.

Jak stworzyć wygodną kotłownię?

Od razu przygotowaliśmy kotłownię do tego rodzaju kotła, a obok pomieszczenie na groszek (6,7 m2). Kotłownia ma 12 m2, z wygodnym dostępem do kotła, kanał dostarczający powietrze z zewnątrz, wentylację grawitacyjną, itd. - mówią Edyta i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Przewoźnik

08 Sie 2020, 20:08

Żadna patelnia nie przewiezie 30t max 26t . Orzneli cie na 4t kamienia

time image

28 Paź 2019, 16:03

15 minut temu, Gość Przemek OKS napisał: Czyli jak będę słodził inwestorowi to tez będę ''dobrym fachowcem''? Chcesz złotą łopatę ??

time image

Gość Przemek OKS

28 Paź 2019, 15:46

Czyli jak będę słodził inwestorowi to tez będę ''dobrym fachowcem''? ;)

time image

Gość ja 1

18 Lis 2017, 23:11

masz rację 'Fachowiec" ;D ... i bierze 80 zeta robocizny z materiałami...!! jakoś mam wrażenie że ten artykuł pisał jakiś student...policz sobie 30 t na 190 m2 ile to wychodzi na 1 m2....mi na 150m2 wchodzi 6-7 samochodów tj. ok 90ton ! chcesz zobaczyć moje roboty sprzed 10ciu-15tu ...

time image

Gość dobry fachowiec to taki ktory potwierdza pomysły inwestora :)

17 Lis 2017, 07:34

Fachowiec

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje