Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób. - mówią Edyta i Jarosław, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu, kominka i drewutni: powierzchnia domu 200 m2, moc kominka bez DGP 20 kW; wymiary altany 5 × 5 × 2,5 m, pojemność półek na drewno – 10 m3.

 

Narzędzia: nie mamy jeszcze własnych narzędzi do drewna, ale zamierzamy kupić siekierę Fiskars oraz pilarkę spalinową Stihl.

 

Decyzja: Na początku nie myśleliśmy o budowie tego rodzaju drewutni w ogrodzie. Jednak stawiając w ogrodzie zadaszoną altanę, w pewnym momencie architekt ogrodu zaproponowała nam takie rozwiązanie. Wzięło się z prostej przyczyny. Altana z niezabudowanymi bokami, stojąca na otwartej i wietrznej przestrzeni, nie dawała nam prywatności ani osłony przed wiatrem. Dlatego zachodni i północny bok altany zasłoniliśmy półkami z drewnem do kominka.

Tylko zachodni i północny bok altany zajmują półki z drewnem do kominka Dwa pozostałe boki, skierowane na dom i ogród, są otwarte
Tylko zachodni i północny bok altany zajmują półki z drewnem do kominka Dwa pozostałe boki, skierowane na dom i ogród, są otwarte

Porady i przestrogi:

 • Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób. Daje nam oczekiwaną intymność i przytulność. Dodatkowym bonusem jest przyjemny zapach drewna, który czujemy podczas deszczu lub w upale. Drewno, ułożone na półkach, świetnie się wentyluje i szybko schnie. Nie musieliśmy też dobudowywać przy domu kolejnego składziku. Polecamy!

   

 • Dystans między posadzką altany a dolną półką wynosi 15 cm i ułatwia wentylowanie drewna kominkowego
  Dystans między posadzką altany a dolną półką wynosi 15 cm i ułatwia wentylowanie drewna kominkowego
  Dolne półki na drewno celowo zbudowaliśmy kilkanaście centymetrów nad posadzką altany. Doradziła nam to… natura. Bywając na działce w zimie, zauważyliśmy, że w okolicy altany gromadzi się dużo śniegu. Dzięki zawieszonym półkom szczapy nie butwieją.

   

 • Kominek wykorzystujemy tylko dla przyjemności, ale dość często. Palimy niemal codziennie wieczorami, bo jesienią jest to bardzo przyjemne. Głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe, w którym spalamy groszek. To tanie paliwo, dlatego nie potrzebujemy ogrzewać domu kominkiem (nie ma DGP). Z pełną świadomością unikaliśmy czynienia z salonu kotłowni.

   

 • Altana z drewutnią stoi 15 m od trasu, przez który wnosimy polana do salonu. Przy okazjonalnym paleniu to nieuciążliwa odległość. Gdybyśmy korzystali z kominka częściej, drewutnia byłaby blisko domu.

   

 • Mamy nowiutki dom, dlatego ze szczególną uwagą przygotowaliśmy drewno kominkowe. Wykorzystujemy tylko drewno brzozowe, które schło przez dwa lata. Ofiarował je nam sąsiad, który przed budową domu wycinał kilka drzew. Wynajęci przez nas pracownicy pocięli i rozłupali drewno na dość grube polana. W miarę znikania drewna z półek, będziemy dokupować nowe. Pewnie znowu brzozę, ponieważ daje dużo ciepła.

Koszty: Budowa drewytni (altany) w ogrodzie z półkami na drewno – 6000 zł.

Polecamy inne reportaże z budowy tego domu

Dom na indywidualne zamówienie

Jeśli kupi się działkę w okolicy z dobrą komunikacją, dojazdy do pracy i szkoły nie muszą dawać się we znaki. Można wtedy pełniej cieszyć się z nowego podmiejskiego domu. Tak jak Edyta i Jarosław.

Elewacja wykonana z przekory

Mieliśmy kłopot z dobraniem materiałów elewacyjnych w hipermarketach i składach budowlanych. Na przykład kupiliśmy farbę elewacyjną w beżowym kolorze, ale na ścianie kolor okazał się śliwkowy - mówią Edyta i Jarosław, Czytelnicy Budujemy Dom.

Jak stworzyć wygodną kotłownię?

Od razu przygotowaliśmy kotłownię do tego rodzaju kotła, a obok pomieszczenie na groszek (6,7 m2). Kotłownia ma 12 m2, z wygodnym dostępem do kotła, kanał dostarczający powietrze z zewnątrz, wentylację grawitacyjną, itd. - mówią Edyta i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom.

Zwolniłem trzech fachowców od kostki brukowej

Pierwszego poleconego fachowca szybko odesłałem, widząc, że nie radzi sobie z kładzeniem kostki granitowej. Brukarze z dwóch kolejnych sprowadzonych ekip, widząc moją podbudowę, kpiąco stwierdzali, że niepotrzebnie wydałem tyle pieniędzy. Dopiero czwarty okazał się prawdziwym brukarzem...

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość radi

23 Maj 2013, 12:02

e-tam, słupy stoją na kostce, ja tak mam 10lat i nie gnije

time image

Gość Andrzej

23 Maj 2013, 06:19

Pomysł bardzo ciekawie zrealizowany. Szkoda tylko, że przy wykonaniu zabrakło fachowej porady. Słupy nie mogą stać na ziemi, powinny być na podporach takich: http://www.kadetech.pl/513,wspornik-slupa-typ-ppb-pps.html lub takich: http://tablica.pl/oferta/podpora-slupa-do-wiat-i-altan-IDU2ib.html ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny