Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób - mówią Edyta i Jarosław, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu, kominka i drewutni: powierzchnia domu 200 m2, moc kominka bez DGP 20 kW; wymiary altany 5 × 5 × 2,5 m, pojemność półek na drewno - 10 m3.

Narzędzia: nie mamy jeszcze własnych narzędzi do drewna, ale zamierzamy kupić siekierę Fiskars oraz pilarkę spalinową Stihl.

Decyzja: Na początku nie myśleliśmy o budowie tego rodzaju drewutni w ogrodzie. Jednak stawiając w ogrodzie zadaszoną altanę, w pewnym momencie architekt ogrodu zaproponowała nam takie rozwiązanie. Wzięło się z prostej przyczyny. Altana z niezabudowanymi bokami, stojąca na otwartej i wietrznej przestrzeni, nie dawała nam prywatności ani osłony przed wiatrem. Dlatego zachodni i północny bok altany zasłoniliśmy półkami z drewnem do kominka.

Tylko zachodni i północny bok altany zajmują półki z drewnem do kominka
Tylko zachodni i północny bok altany zajmują półki z drewnem do kominka
Boki altany i drewutni skierowane na dom i ogród są otwarte
Dwa pozostałe boki, skierowane na dom i ogród, są otwarte

Drewutnia w altanie - porady i przestrogi:

  • Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób. Daje nam oczekiwaną intymność i przytulność. Dodatkowym bonusem jest przyjemny zapach drewna, który czujemy podczas deszczu lub w upale. Drewno, ułożone na półkach, świetnie się wentyluje i szybko schnie. Nie musieliśmy też dobudowywać przy domu kolejnego składziku. Polecamy!
  • Dolne półki na drewno celowo zbudowaliśmy kilkanaście centymetrów nad posadzką altany. Doradziła nam to... natura. Bywając na działce w zimie, zauważyliśmy, że w okolicy altany gromadzi się dużo śniegu. Dzięki zawieszonym półkom szczapy nie butwieją.
  • Kominek wykorzystujemy tylko dla przyjemności, ale dość często. Palimy niemal codziennie wieczorami, bo jesienią jest to bardzo przyjemne. Głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe, w którym spalamy groszek. To tanie paliwo, dlatego nie potrzebujemy ogrzewać domu kominkiem (nie ma DGP). Z pełną świadomością unikaliśmy czynienia z salonu kotłowni.
  • Altana z drewutnią stoi 15 m od trasu, przez który wnosimy polana do salonu. Przy okazjonalnym paleniu to nieuciążliwa odległość. Gdybyśmy korzystali z kominka częściej, drewutnia byłaby blisko domu.
  • Mamy nowiutki dom, dlatego ze szczególną uwagą przygotowaliśmy drewno kominkowe. Wykorzystujemy tylko drewno brzozowe, które schło przez dwa lata. Ofiarował je nam sąsiad, który przed budową domu wycinał kilka drzew. Wynajęci przez nas pracownicy pocięli i rozłupali drewno na dość grube polana. W miarę znikania drewna z półek, będziemy dokupować nowe. Pewnie znowu brzozę, ponieważ daje dużo ciepła.
Dystans między posadzką altany a dolną półką wynosi 15 cm i ułatwia wentylowanie drewna kominkowego
Dystans między posadzką altany a dolną półką wynosi 15 cm i ułatwia wentylowanie drewna kominkowego

Koszty budowa drewutni (altany) w ogrodzie:

  • z półkami na drewno - 6000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość radi

23 Maj 2013, 12:02

e-tam, słupy stoją na kostce, ja tak mam 10lat i nie gnije

time image

Gość Andrzej

23 Maj 2013, 06:19

Pomysł bardzo ciekawie zrealizowany. Szkoda tylko, że przy wykonaniu zabrakło fachowej porady. Słupy nie mogą stać na ziemi, powinny być na podporach takich: http://www.kadetech.pl/513,wspornik-slupa-typ-ppb-pps.html lub takich: http://tablica.pl/oferta/podpora-slupa-do-wiat-i-altan-IDU2ib.html ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje