Nowoczesne kotły na paliwa stałe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2011-01-18 12:53:32
Nowoczesne kotły na paliwa stałe
Nowoczesne kotły na paliwo stałe są coraz mniej uciążliwe w użytkowaniu, nic więc dziwnego, że w coraz liczniejszych gospodarstwach wybiera się takie właśnie źródło ciepła.

Kotły na paliwa stałe
(fot. Kostrzewa)
Eksploatacja kotła na paliwo stałe jest tania, jeśli jest on dopasowany do wybranego paliwa. Producenci określają, jakie paliwo jest podstawowe dla danego kotła i takie właśnie należy stosować do pełnego wykorzystania jego mocy. Jeśli bowiem użyjemy tańszego zamiennika, może to spowodować obniżenie sprawności urządzenia.

 

Jeśli chcemy kupić kocioł na paliwo stałe, to zastanówmy się, na ile ważny jest dla nas komfort obsługi kotła, jak często chcemy dokładać opał – czy nie będzie dla nas uciążliwością dokładanie codziennie, czy może wolimy raz na tydzień? Wybierając kocioł, warto sprawdzić, jaką pojemność ma jego komora zasypowa. Powinna być na tyle duża, żeby jednorazowy załadunek paliwa wystarczył przynajmniej na osiem godzin pracy. Weźmy także pod uwagę, czy ważna jest dla nas możliwość sterowania jego pracą.

 

Warto wiedzieć, że kotły na paliwa stałe są bardzo zróżnicowane. Są takie, do których trzeba dosypywać paliwo kilka razy na dobę i nie mają one regulacji intensywności spalania. Są też kotły z automatyką oraz podajnikiem paliwa – a więc prawie bezobsługowe. Pamiętajmy jednak, że im nowocześniejszy kocioł i im mniej paliwa zużywa, tym niestety jest droższy.

 

Kupując kocioł, zwracamy uwagę także na sprawność spalania. Warto wiedzieć, że w praktyce ważniejsza jest sprawność eksploatacyjna, a nie nominalna, czyli teoretyczna, która jest podawana przez producenta. Eksploatacyjna sprawność spalania – zależnie od budowy i wyposażenia kotła w urządzenia sterujące – wynosi 50–70%.

 

Spada ona jednak wraz ze wzrostem zanieczyszczenia wewnętrznych elementów wymiennika ciepła, ponieważ warstwa sadzy znacznie ogranicza wymianę ciepła. Dobierając moc kotła do swoich potrzeb, powinniśmy to uwzględnić, ponieważ przewymiarowany kocioł pracuje w instalacji z niższą niż optymalna temperaturą. Z tego powodu wewnątrz instalacji szybciej się osadzają zanieczyszczenia.

Jaki kocioł?

Kotły na węgiel ze spalaniem górnym są proste i tanie, a całe załadowane paliwo szybko zaczyna się w nich żarzyć, ponieważ komora załadunkowa jest komorą spalania. Dzięki temu kotły te w krótkim czasie uzyskują maksymalną moc. Nowe porcje węgla dosypuje się do paliwa już rozpalonego. Czas pracy na jednym załadunku wynosi 8–10 godzin, a sprawność takich kotłów dochodzi do 75%, chociaż spada znacznie, gdy kocioł pracuje z mocą mniejszą niż nominalna.

 

Kocioł ze spalaniem górnym
Kocioł ze spalaniem górnym
Kotły te nie mają w zasadzie skutecznej regulacji intensywności procesu spalania. Można zastosować np. miarkownik ciągu, który dostosowuje ilość powietrza dostarczanego do spalania do temperatury wody w kotle.

 

Im więcej jest powietrza, tym szybsze spalanie i w wyniku tego – intensywniejsze wydzielanie ciepła. Możliwości takiej regulacji są ograniczone, ponieważ jeśli paliwo w kotle już się dopala, to używając miarkownika ciągu, można jedynie rozdmuchać żar.

 

Aby umożliwić sterowanie ilością ciepła przekazywanego do pomieszczenia, trzeba zastosować grzejniki o małej pojemności oraz duży, dobrze izolowany zbiornik na gorącą wodę. Niektórzy producenci udzielają dłuższej gwarancji na kocioł, jeśli instalacja jest wyposażona w taki zbiornik.

 

Ze względu na większe opory przepływu w grzejnikach innych niż tradycyjne żeliwne, może być konieczne zainstalowanie pompy obiegowej (cyrkulacyjnej). Sterowanie jej pracą umożliwia regulowanie intensywności cyrkulacji wody, a przez to również ilości przekazywanego do pomieszczeń ciepła.

 

Pamiętajmy, że kupując kocioł ze spalaniem górnym, będziemy musieli kilka razy na dobę uzupełniać paliwo i codziennie go rozpalać, usuwać popiół raz na kilka dni, a raz w tygodniu czyścić wymiennik i kanały spalinowe z sadzy i smoły. Kotły te kosztują 2–5 tys. zł.

 

Kocioł ze spalaniem dolnym
Kocioł ze spalaniem dolnym
Kotły na węgiel ze spalaniem dolnym są nowocześniejsze, a przez to i droższe, ale dodatkowe wydatki na taki kocioł zwracają się zwykle po kilku sezonach grzewczych, ponieważ zużywa on mniej paliwa. W kotłach pali się tylko niewielka część załadowanego paliwa w dolnej części komory zasypowej.

 

Sprawność kotłów z dolnym spalaniem jest wyższa niż kotłów ze spalaniem górnym i dłuższe są przerwy między kolejnymi załadunkami paliwa: mogą wynosić nawet 18 godzin – i kocioł pracuje wtedy ze stałą mocą.

 

Do takich kotłów warto zastosować grzejniki o mniejszej pojemności wodnej, wyposażone w zawory z głowicami termostatycznymi. Warto wiedzieć, że kotły ze spalaniem dolnym mogą współpracować z termostatem pokojowym lub pogodowym. Kosztują 4–10 tys. zł.

 

Kotły na miał węglowy to szczególny rodzaj kotłów węglowych. Mają kanały doprowadzające powietrze w głąb objętości paliwa, ponieważ bez tego miał nie mógłby się palić. A w danym momencie pali się tylko niewielka jego część. Dzięki temu paliwo można uzupełniać w większych odstępach czasu (na jednym załadunku kocioł może pracować nawet 30 godzin) i lepiej kontrolować spalanie. Sprawność takich kotłów wynosi przeciętnie 60–70%. Można kupić również kotły miałowe z podajnikiem tłokowym, zbudowane podobnie do omawianych dalej kotłów retortowych. Dzięki podajnikowi i zasobnikowi paliwo można uzupełniać raz na kilka lub kilkanaście dni. Kosztują 7–10 tys. zł.

 

Budowa kotła na miał węglowy z podajnikiem
Budowa kotła na miał węglowy z podajnikiem

Kotły do spalania groszku węglowego i peletów to głównie kotły retortowe. Niektóre takie kotły mogą spalać nawet trociny, zrębki drzewne i ziarna zbóż. Ruszt jest w nich zastąpiony specjalnym palnikiem – pierścieniową konstrukcją z rozmieszczonymi na obwodzie dyszami powietrznymi. Do niej od dołu lub z boku jest wtłaczane paliwo i spala się tylko jego część, a popiół opada do popielnika, zsuwany przez nowe porcje paliwa.

 

Kotły z zasobnikiem paliwa, podajnikiem i palnikiem retortowymKotły z zasobnikiem paliwa, podajnikiem i palnikiem retortowym są najbardziej zautomatyzowane spośród wszystkich kotłów na paliwo stałe

Paliwo w zasobniku uzupełnia się co kilka lub kilkanaście dni, zależnie od jego wielkości. Intensywność spalania jest regulowana dopływem powietrza do dysz oraz ilością podawanego paliwa. Kocioł retortowy może współpracować z automatyką pogodową, niektóre modele są nawet automatycznie rozpalane. Kocioł retortowy płynnie zmienia moc (np. w zakresie od 30 do 100%), dostosowując ją do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Kotły do spalania groszku węglowego kosztują 7–10 tys. zł, do peletów – 7–15 tys. zł.

 

Kotły na pelety nadają się też do spalania trocin i zrębków drzewnych, ale najlepiej jest je mieszać z peletami (fot. Hef)Kotły na pelety

Kotły na słomę są przeznaczone zwykle tylko do tego jednego paliwa, ale czasem można w nich również spalać drewno. Warto wybrać taki kocioł, jeśli można w okolicy niedrogo kupić słomę lub można ją mieć z własnych upraw. Słoma ma dużą objętość i z tego względu potrzebna jest bardzo duża przestrzeń do jej magazynowania.

 

Ponadto ze względu na znacznie niższą w porównaniu z węglem wartość opałową, zapasów potrzeba znacznie więcej. Kotły na słomę zazwyczaj nie są produkowane w wersji z podajnikiem. Dzięki temu, że mają dużą pojemność, paliwo można uzupełniać co kilkanaście godzin. Kosztują 7–12 tys. zł.

 

Kocioł na słomęKocioł na słomę. Biomasa, czyli m.in. słoma, jest paliwem odnawialnym, a produkty spalania mniej zanieczyszczają środowisko niż produkty spalania węgla (fot. Metalerg)

Kotły przystosowane do spalania wyłącznie drewna to zazwyczaj kotły zgazowujące. Mają wysoką sprawność – około 85% i długi czas pracy pomiędzy uzupełnieniami paliwa. W warunkach niedostatku powietrza w takim kotle zachodzi spalanie wstępne; wtedy wydziela się gaz drzewny, którego głównym składnikiem jest metan.

 

Gaz drzewny razem z innymi produktami niepełnego spalania miesza się z powietrzem i płonie – zachodzi wtedy spalanie główne. Spaliny, które wtedy powstają, są jeszcze dopalane. Kotły te osiągają bardzo wysoką sprawność – do 90%, a spalanie jednego załadunku drewna trwa od kilku do kilkunastu godzin.

 

Budowa i zasada działania kotła zgazowującego
Budowa i zasada działania kotła zgazowującego

Kotły zgazowujące zużywają znacznie mniej drewna niż najprostsze kotły ze spalaniem górnym. Najlepiej w nich palić drewnem dobrze wysuszonym, ponieważ w przeciwnym razie dużo energii cieplnej będzie zużywane na jego dosuszenie. Pamiętajmy, aby nie wrzucać do tych kotłów drewna lakierowanego, klejonego lub zabezpieczonego środkami chemicznymi, ponieważ można w ten sposób uszkodzić kocioł na skutek reakcji tych związków ze stalą, poza tym jest to szkodliwe dla środowiska. Kotły zgazowujące kosztują 4,5–9,5 tys. zł.

 

Olimia Wolf

{linker link="http://wnetrza.budujemydom.pl/_inspiracje_foto_grzej_laz1.php"}

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość rysio

18 Paź 2018, 07:52

Smog to mgłą i spaliny samochodów ,zwłaszcza na olej napędowy,nie wprowadzajcie ludzi w koszty a sprzedajcie węgiel prawdziwy z tych pozamykanych kopalń

time image

Gość Tomasz

21 Wrz 2017, 17:05

Od dłuższego już czasu szykuję się do wymiany kotła. Zrobiłem jako takie rozeznanie rynku nie będę wymieniał firm a raczej skupię się na własnych wnioskach. bardzo dużo mówi się o czystości powietrza choć przy zakupie kotła to pewnie będzie kwestią dużo dalszą. Powstaję ...

time image

Gość Atos

26 Mar 2014, 09:58

Próbowałem mój kocioł tradycyjny 20 letni przestawić na dolne palenie, ale nic to nie dało do wymiany był i teraz mam dolniaka od stal max 20kw, który pali prawie dwa razy mniej i można groszek w nim spalać, tylko weź tu znajdź dobry. inna sprawa że technologia już zupełnie inna ...

time image

Gość marecki pł

16 Kwi 2012, 15:30

Kupując piec pamiętajcie że to co dobre dla jednego to nie musi być dobre dla drugiego.Z własnego doświadczenia wiem że gdyby nie piwnica to z moim piecem (retor)miałbym problem; dlatego miejsce na piec i gdzie będziesz zaopatrywał sie w przyszłe paliwo i za ile będziesz je kupować ...

time image

Gość pila

16 Kwi 2012, 15:13

Pamiętajcie jak kupujecie.

time image

23 Lut 2012, 20:22

A co powiecie na taki Weber Reto Duo w wersji 15kW (domek 120m parterówka ocieplona ponad standartowo)

time image

02 Lut 2012, 18:20

Dotąd nie, ale są na rynku około 10 lat a kompleksowe instalacje wykonują od około 7 lat.

time image

30 Sty 2012, 19:44

Dlaczego SAS ?1. Solidna uznana firma z tradycjami2. Pozytywne opinie użytkowników (w moim przypadku znajomi)3. Popularność na rynku - solidny, łatwo dostępny serwis, również internetowy4. Wykonany z solidnego materiału (blacha kotłowa z certyfikatem)5. Jakość wykonania6. Waga kotła ...

time image

29 Sty 2012, 21:21

Cytat Po przeglądzie rynku kotłów mi spodobał się SAS Multi, 17 Kw. Będę ogrzewał 120 m2. Trochę przewymiarowany ale nie szkodzi. Posiada ruszt automatyczny oraz tradycyjny do pracy w systemie grawitacyjnym. Dom będzie podpiwniczony więc ...

time image

29 Sty 2012, 20:47

Cytat Dobrze dopasowane górniaki z instalacją kominową trzymają po przeszło 20 godzin. Nie piszę już o wynalazku z Litwy, bo nie miałem jeszcze okazji widzieć go w działaniu. Mój 'dolniak' 16kw odpalony od góry pyknie ...

time image

29 Sty 2012, 20:19

Po przeglądzie rynku kotłów mi spodobał się SAS Multi, 17 Kw. Będę ogrzewał 120 m2. Trochę przewymiarowany ale nie szkodzi. Posiada ruszt automatyczny oraz tradycyjny do pracy w systemie grawitacyjnym. Dom będzie podpiwniczony więc spełni swoje funkcje.

time image

19 Sty 2012, 13:19

Cytat cudowne te piece,nie dość, że chałupa nieogacona, to jeszcze pali się w nim raz na dobęrozumiem, że przy zamkniętych zaworach Barbossa jeśli to do mnie, to palę na grawitacji z kierownicą powietrza wtórnego. Przy ...

time image

17 Sty 2012, 14:20

cudowne te piece,nie dość, że chałupa nieogacona, to jeszcze pali się w nim raz na dobęrozumiem, że przy zamkniętych zaworach

time image

17 Sty 2012, 14:14

Cytat Pierwsza rzecz - co to znaczy uzupełniać? Bo to dla mnie brzmi jak dosypywać a to można robić ale w kotle dolnego spalania. Jeśli chodzi o cały nowy załadunek to zgoda - przy czym da się palić "górniakiem" i tak, że trzyma 14-16h. ...

time image

16 Sty 2012, 21:33

Pierwsza rzecz - co to znaczy uzupełniać? Bo to dla mnie brzmi jak dosypywać a to można robić ale w kotle dolnego spalania. Jeśli chodzi o cały nowy załadunek to zgoda - przy czym da się palić "górniakiem" i tak, że trzyma 14-16h.

time image

15 Sty 2012, 20:39

Cytat "Pamiętajmy, że kupując kocioł ze spalaniem górnym, będziemy musieli kilka razy na dobę uzupełniać paliwo i codziennie go rozpalać"Uzupełniać paliwo przy spalaniu górnym? To jakiś żart? Przy dobrym wyborze górniaka ...

time image

15 Sty 2012, 20:28

"Pamiętajmy, że kupując kocioł ze spalaniem górnym, będziemy musieli kilka razy na dobę uzupełniać paliwo i codziennie go rozpalać"Uzupełniać paliwo przy spalaniu górnym? To jakiś żart?

time image

21 Cze 2010, 16:05

Jestem jeszcze przed wyborem kotła co....Wiem jedynie że to będzie piec na paliwa stałe....I zależałoby mi by w takim piecu można było palić węglem,miałem,drewnem,wierzbą energetyczną czy polanami z trocin ......

time image

Gość darek

20 Cze 2010, 11:55

Jak widac wszystko jest tak teraz zrobione zeby ogrzewanie było najmniej kłopotliwa instalacja.To tak jak w przypadku np. pompy ciepła,proste i dobre rozwiazanie na ogrzewnie domu..

time image

Gość domator

18 Maj 2010, 09:55

mam z Koszęcina nazwa logiterm. Od dziewieciu lat bez problemu..

time image

16 Kwi 2009, 10:27

Cytat no juz niemal wszystko wiem ale jaki piec wybrac o mocy ok 18 kw, no jaki!? a z jakiego regionu jesteś? Jeśli ze Śląska to polecam kotły Wojciechowskiego ze Sławkowa. Sprawdzone. Polecam!

time image

Gość zagubiona

16 Kwi 2009, 07:59

no juz niemal wszystko wiem ale jaki piec wybrac o mocy ok 18 kw, no jaki!?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny