Jak stworzyć wygodną kotłownię?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak stworzyć wygodną kotłownię?

Od razu przygotowaliśmy kotłownię do tego rodzaju kotła, a obok pomieszczenie na groszek (6,7 m2). Kotłownia ma 12 m2, z wygodnym dostępem do kotła, kanał dostarczający powietrze z zewnątrz, wentylację grawitacyjną itd. - mówią Edyta i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu:

  • murowany, dwukondygnacyjny; 
  • ściany z pustaka ceramicznego i styropianu o grubości 15 cm; 
  • powierzchnia użytkowa 290 m2; 
  • instalacja c.o. z grzejnikami naściennymi i wodnym ogrzewaniem podłogowym (kuchnia, łazienki, garderoba, wiatrołap, część salonu).

Charakterystyka kotła: stalowy kocioł z zasobnikiem o pojemności 210 l, podajnikiem ślimakowym i retortowym paleniskiem; typ Markus; producent Domgaz; moc 25 kW.

Paliwo zalecane: węgiel, groszek.

Paliwo zastępcze: miał węglowy, drewno.

Gwarancja: 10 lat na szczelność spawów.

Automatyka, sterowanie: elektroniczny regulator temperatury Perfekt (Markus).

Sposób przygotowania c.w.u.: podgrzewanie wody kotłem przez cały rok.

Okres użytkowania kotła: 3 lata.

Decyzja: rodzaj i typ kotła polecił nam hydraulik, wykonujący instalację c.o. My zwracaliśmy uwagę na doświadczenie i lokalizację firmy producenta. Chcieliśmy mieć blisko serwis na wypadek awarii i nie płacić dużo za dojazdy.

Kotłownia ma 12 m2 i zapewnia wygodny dostęp do kotła
Kotłownia ma 12 m2 i zapewnia wygodny dostęp do kotła
Instalacja przy kotle
Instalacja przy kotle
Kocioł przez cały rok przygotowuje c.w.u. w zbiorniku o pojemności 300 l
Kocioł przez cały rok przygotowuje c.w.u. w zbiorniku o pojemności 300 l

Ogrzewanie kotłem na paliwo stałe - rady i przestrogi:

  • Taki rodzaj ogrzewania domu jest stosunkowo tani, ale wymaga pracy. Trzeba się na to z góry przygotować. W ramach oszczędności kupujemy groszek luzem (jest tańszy) i sami go workujemy. Ważne by kupować opał od renomowanych dostawców, dzięki temu będziemy mieć pewność dobrej jakości paliwa. W pierwszym roku kupiliśmy kiepskiej jakości groszek, który źle się palił, zostawiał dużo popiołu, był zanieczyszczony kamieniami, przez co ucinała się zawleczka. Po zmianie dostawcy problemy znikły. Obecnie groszek kupujemy zawsze w lecie, by zaworkować go samodzielnie, kiedy jest ciepło.
  • Zasobnik mieści 5 worków paliwa. Kocioł pracujący w trybie zimowym potrzebuje załadunku co 5 dni, w duże mrozy co 3 dni. Latem napełniamy zasobnik raz w miesiącu. Popiół usuwamy w zimie co 2-3 dni, w lecie raz w tygodniu. Komin z ceramicznych kształtek czyścimy 2 razy w roku. Codziennie kontrolujemy kocioł.
  • Ostrzegamy, że kocioł z podajnikiem ślimakowym stosunkowo głośno pracuje. Na początku buczenie bardzo nam przeszkadzało. Radzimy wygłuszyć kotłownię.
  • Od razu przygotowaliśmy kotłownię do tego rodzaju kotła, a obok pomieszczenie na groszek (6,7 m2). Kotłownia ma 12 m2, z wygodnym dostępem do kotła, kanał dostarczający powietrze z zewnątrz, wentylację grawitacyjną itd. Zaraz po załadunku zasobnika i wybraniu popiołu odkurzamy ją, dlatego służy nam też jako suszarnia. W lecie odczuwamy nieraz nadmiar ciepła od kotła, więc wietrzymy ją przez garaż (ma dwoje drzwi).
Kocioł ma zasobnik paliwa o pojemności 210 l
Kocioł ma zasobnik paliwa o pojemności 210 l. Mieści 4-5 worków groszku
Worki z opałem (groszkiem) leżące w wydzielonym pomieszczeniu
Osobne pomieszczenie (6,7 m2) mieści 6 t groszku

Roczne koszty ogrzewania kotłem na paliwo stałe:

  • Koszty: kocioł, zasobnik paliwa, 4 pompy obiegowe - 8500 zł;
  • Zużycie opału: 5 ton groszku rocznie.
  • Łączne roczne koszty ogrzewania: 5 t x 840 zł = 4200 zł.
Może cię zainteresować
Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Czym można palić w kotle 5. klasy? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak działa sterowanie EOS 6? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Ile prądu zużywa piec na pellet? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Zobacz więcej Zwiń

Polecamy inne reportaże z budowy tego domu

Dom na indywidualne zamówienie

Jeśli kupi się działkę w okolicy z dobrą komunikacją, dojazdy do pracy i szkoły nie muszą dawać się we znaki. Można wtedy pełniej cieszyć się z nowego podmiejskiego domu. Tak jak Edyta i Jarosław.

Elewacja wykonana z przekory

Mieliśmy kłopot z dobraniem materiałów elewacyjnych w hipermarketach i składach budowlanych. Na przykład kupiliśmy farbę elewacyjną w beżowym kolorze, ale na ścianie kolor okazał się śliwkowy - mówią Edyta i Jarosław, Czytelnicy Budujemy Dom.

Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób - mówią Edyta i Jarosław, czytelnicy Budujemy Dom.

Zwolniłem trzech fachowców od kostki brukowej

Pierwszego poleconego fachowca szybko odesłałem, widząc, że nie radzi sobie z kładzeniem kostki granitowej. Brukarze z dwóch kolejnych sprowadzonych ekip, widząc moją podbudowę, kpiąco stwierdzali, że niepotrzebnie wydałem tyle pieniędzy. Dopiero czwarty okazał się prawdziwym brukarzem...

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły