Jak stworzyć wygodną kotłownię?

Jak stworzyć wygodną kotłownię?

Od razu przygotowaliśmy kotłownię do tego rodzaju kotła, a obok pomieszczenie na groszek (6,7 m2). Kotłownia ma 12 m2, z wygodnym dostępem do kotła, kanał dostarczający powietrze z zewnątrz, wentylację grawitacyjną itd. - mówią Edyta i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu:

  • murowany, dwukondygnacyjny; 
  • ściany z pustaka ceramicznego i styropianu o grubości 15 cm; 
  • powierzchnia użytkowa 290 m2; 
  • instalacja c.o. z grzejnikami naściennymi i wodnym ogrzewaniem podłogowym (kuchnia, łazienki, garderoba, wiatrołap, część salonu).

Charakterystyka kotła: stalowy kocioł z zasobnikiem o pojemności 210 l, podajnikiem ślimakowym i retortowym paleniskiem; typ Markus; producent Domgaz; moc 25 kW.

Paliwo zalecane: węgiel, groszek.

Paliwo zastępcze: miał węglowy, drewno.

Gwarancja: 10 lat na szczelność spawów.

Automatyka, sterowanie: elektroniczny regulator temperatury Perfekt (Markus).

Sposób przygotowania c.w.u.: podgrzewanie wody kotłem przez cały rok.

Okres użytkowania kotła: 3 lata.

Decyzja: rodzaj i typ kotła polecił nam hydraulik, wykonujący instalację c.o. My zwracaliśmy uwagę na doświadczenie i lokalizację firmy producenta. Chcieliśmy mieć blisko serwis na wypadek awarii i nie płacić dużo za dojazdy.

Kotłownia ma 12 m2 i zapewnia wygodny dostęp do kotła
Kotłownia ma 12 m2 i zapewnia wygodny dostęp do kotła
Instalacja przy kotle
Instalacja przy kotle
Kocioł przez cały rok przygotowuje c.w.u. w zbiorniku o pojemności 300 l
Kocioł przez cały rok przygotowuje c.w.u. w zbiorniku o pojemności 300 l

Ogrzewanie kotłem na paliwo stałe - rady i przestrogi:

  • Taki rodzaj ogrzewania domu jest stosunkowo tani, ale wymaga pracy. Trzeba się na to z góry przygotować. W ramach oszczędności kupujemy groszek luzem (jest tańszy) i sami go workujemy. Ważne by kupować opał od renomowanych dostawców, dzięki temu będziemy mieć pewność dobrej jakości paliwa. W pierwszym roku kupiliśmy kiepskiej jakości groszek, który źle się palił, zostawiał dużo popiołu, był zanieczyszczony kamieniami, przez co ucinała się zawleczka. Po zmianie dostawcy problemy znikły. Obecnie groszek kupujemy zawsze w lecie, by zaworkować go samodzielnie, kiedy jest ciepło.
  • Zasobnik mieści 5 worków paliwa. Kocioł pracujący w trybie zimowym potrzebuje załadunku co 5 dni, w duże mrozy co 3 dni. Latem napełniamy zasobnik raz w miesiącu. Popiół usuwamy w zimie co 2-3 dni, w lecie raz w tygodniu. Komin z ceramicznych kształtek czyścimy 2 razy w roku. Codziennie kontrolujemy kocioł.
  • Ostrzegamy, że kocioł z podajnikiem ślimakowym stosunkowo głośno pracuje. Na początku buczenie bardzo nam przeszkadzało. Radzimy wygłuszyć kotłownię.
  • Od razu przygotowaliśmy kotłownię do tego rodzaju kotła, a obok pomieszczenie na groszek (6,7 m2). Kotłownia ma 12 m2, z wygodnym dostępem do kotła, kanał dostarczający powietrze z zewnątrz, wentylację grawitacyjną itd. Zaraz po załadunku zasobnika i wybraniu popiołu odkurzamy ją, dlatego służy nam też jako suszarnia. W lecie odczuwamy nieraz nadmiar ciepła od kotła, więc wietrzymy ją przez garaż (ma dwoje drzwi).
Kocioł ma zasobnik paliwa o pojemności 210 l
Kocioł ma zasobnik paliwa o pojemności 210 l. Mieści 4-5 worków groszku
Worki z opałem (groszkiem) leżące w wydzielonym pomieszczeniu
Osobne pomieszczenie (6,7 m2) mieści 6 t groszku

Roczne koszty ogrzewania kotłem na paliwo stałe:

  • Koszty: kocioł, zasobnik paliwa, 4 pompy obiegowe - 8500 zł;
  • Zużycie opału: 5 ton groszku rocznie.
  • Łączne roczne koszty ogrzewania: 5 t x 840 zł = 4200 zł.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Polecamy inne reportaże z budowy tego domu

Dom na indywidualne zamówienie

Jeśli kupi się działkę w okolicy z dobrą komunikacją, dojazdy do pracy i szkoły nie muszą dawać się we znaki. Można wtedy pełniej cieszyć się z nowego podmiejskiego domu. Tak jak Edyta i Jarosław.

Elewacja wykonana z przekory

Mieliśmy kłopot z dobraniem materiałów elewacyjnych w hipermarketach i składach budowlanych. Na przykład kupiliśmy farbę elewacyjną w beżowym kolorze, ale na ścianie kolor okazał się śliwkowy - mówią Edyta i Jarosław, Czytelnicy Budujemy Dom.

Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób - mówią Edyta i Jarosław, czytelnicy Budujemy Dom.

Zwolniłem trzech fachowców od kostki brukowej

Pierwszego poleconego fachowca szybko odesłałem, widząc, że nie radzi sobie z kładzeniem kostki granitowej. Brukarze z dwóch kolejnych sprowadzonych ekip, widząc moją podbudowę, kpiąco stwierdzali, że niepotrzebnie wydałem tyle pieniędzy. Dopiero czwarty okazał się prawdziwym brukarzem...

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz