Dwukondygnacyjny wykusz czyli ogród zimowy

Dwukondygnacyjny wykusz czyli ogród zimowy

Popełniliśmy błąd, angażując firmę specjalizującą się tylko w produkcji i montażu okien, a nie ogrodów zimowych. Wynikiem tego... - opowiada Marek, czytelnik "Budujemy Dom".

Parametry:

  • wykusz o szerokości 3,5 m, głębokości 2,5 m i wysokości 5 m.

Położenie: południe.

Decyzja: W poprzednim domu mieliśmy ogród zimowy (60 m2) i chętnie z niego korzystaliśmy. Podoba nam się nowoczesna architektura z dużymi przeszkleniami, więc szukaliśmy gotowego projektu z niestereotypową oranżerią. Chodziło o szeroki widok na otoczenie, doświetlenie wnętrz i dekoracyjny element architektoniczny. Nie planowaliśmy tzw. strefy buforowej, choć ogród zimowy, zgodnie z układem posesji, miał znajdować się od południa.

Wykusz jest dwukondygnacyjny i nie jest odgrodzony żadną ścianką od reszty wnętrz dziennych
Wykusz jest dwukondygnacyjny i nie jest odgrodzony żadną ścianką od reszty wnętrz dziennych

Dwukondygnacyjny wykusz jako ogród zimowy - porady i przestrogi:

  • Popełniliśmy błąd, angażując firmę specjalizującą się tylko w produkcji i montażu okien, a nie ogrodów zimowych. Nie poradziła sobie z wykonawstwem. Ogród zimowy powinni budować tylko doświadczeni specjaliści!
  • W pierwotnej wersji projekt przewidywał budowę ogrodu zimowego z wielkich tafli szkła, bez podziałów. Nie mogliśmy tego zrealizować z powodu ogromnych kosztów, trudności w transporcie i konieczności ściągnięcia specjalnych urządzeń do montażu. Powierzchnię poszczególnych tafli podzieliliśmy na mniejsze elementy i ze względów konstrukcyjnych osadziliśmy w grubych ramach. Mimo to na skutek naprężeń i niefachowego wykonawstwa (orzekli to eksperci) - szyba w jednym z paneli od kilku lat pęka, a kosztuje 13 000 zł! Wykonawcy oczywiście ją wymieniają na gwarancji, ale taka operacja jest dla nas uciążliwa. Efektowny projekt okazał się trudny do zrealizowania w praktyce. Ostrzegamy!
  • W projekcie wykusz miał szklany i zupełnie płaski dach, bez odpływów. W porę zwrócili nam na to uwagę wykonawcy i zamontowaliśmy taflę szkła pod kątem i zbudowaliśmy odpływy.
  • Dwukondygnacyjny wykusz nie jest odgrodzony wewnętrzną ścianką od reszty wnętrz dziennych, a mimo to opisany jest w projekcie jako ogród zimowy. Jego forma i połączenie ze strefą dzienną bardzo nam odpowiadała, ponieważ chcieliśmy mieć przestronne wnętrza. Tu niczego nie zmieniliśmy. Raz w roku wzywamy firmę, która rozstawia rusztowania i myje ogród zimowy.
  • Myślimy o zamontowaniu klimatyzatorów, ponieważ wnętrza w czasie upałów nadmiernie się nagrzewają. Mimo refleksyjnych szyb. Żałujemy, że nie zamontowaliśmy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i klimatyzacją.
W ogrodzie zimowym sprawdza się posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym, wyłożona płytami gresowymi
W ogrodzie zimowym sprawdza się posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym, wyłożona płytami gresowymi

Materiały:

  • polski producent, konstrukcja drewniana na zewnątrz pokryta stalą, szyby refleksyjne i bezpieczne.

Koszty wykonania dwukondygnacyjnego wykuszu:

  • konstrukcja z wykonawstwem 80 000 zł;
  • rolety rzymskie 10 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz