Dwukondygnacyjny wykusz czyli ogród zimowy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dwukondygnacyjny wykusz czyli ogród zimowy
Popełniliśmy błąd, angażując firmę specjalizującą się tylko w produkcji i montażu okien, a nie ogrodów zimowych. Wynikiem tego... - opowiada Marek, czytelnik "Budujemy Dom".

Parametry: wykusz o szerokości 3,5 m, głębokości 2,5 m i wysokości 5 m.

 

Położenie: południe.

 

Decyzja: W poprzednim domu mieliśmy ogród zimowy (60 m2) i chętnie z niego korzystaliśmy. Podoba nam się nowoczesna architektura z dużymi przeszkleniami, więc szukaliśmy gotowego projektu z niestereotypową oranżerią. Chodziło o szeroki widok na otoczenie, doświetlenie wnętrz i dekoracyjny element architektoniczny. Nie planowaliśmy tzw. strefy buforowej, choć ogród zimowy, zgodnie z układem posesji, miał znajdować się od południa.

Wykusz jest dwukondygnacyjny i nie jest odgrodzony żadną ścianką od reszty wnętrz dziennych W ogrodzie zimowym sprawdza się posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym, wyłożona płytami gresowymi
Wykusz jest dwukondygnacyjny i nie jest odgrodzony żadną ścianką od reszty wnętrz dziennychW ogrodzie zimowym sprawdza się posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym, wyłożona płytami gresowymi

Porady i przestrogi:

 • Popełniliśmy błąd, angażując firmę specjalizującą się tylko w produkcji i montażu okien, a nie ogrodów zimowych. Nie poradziła sobie z wykonawstwem. Ogród zimowy powinni budować tylko doświadczeni specjaliści!

   

 • W pierwotnej wersji projekt przewidywał budowę ogrodu zimowego z wielkich tafli szkła, bez podziałów. Nie mogliśmy tego zrealizować z powodu ogromnych kosztów, trudności w transporcie i konieczności ściągnięcia specjalnych urządzeń do montażu. Powierzchnię poszczególnych tafli podzieliliśmy na mniejsze elementy i ze względów konstrukcyjnych osadziliśmy w grubych ramach.

   

  Mimo to na skutek naprężeń i niefachowego wykonawstwa (orzekli to eksperci) – szyba w jednym z paneli od kilku lat pęka, a kosztuje 13 000 zł! Wykonawcy oczywiście ją wymieniają na gwarancji, ale taka operacja jest dla nas uciążliwa. Efektowny projekt okazał się trudny do zrealizowania w praktyce. Ostrzegamy!

   

 • W projekcie wykusz miał szklany i zupełnie płaski dach, bez odpływów. W porę zwrócili nam na to uwagę wykonawcy i zamontowaliśmy taflę szkła pod kątem i zbudowaliśmy odpływy.

   

 • Dwukondygnacyjny wykusz nie jest odgrodzony wewnętrzną ścianką od reszty wnętrz dziennych, a mimo to opisany jest w projekcie jako ogród zimowy. Jego forma i połączenie ze strefą dzienną bardzo nam odpowiadała, ponieważ chcieliśmy mieć przestronne wnętrza. Tu niczego nie zmieniliśmy. Raz w roku wzywamy firmę, która rozstawia rusztowania i myje ogród zimowy.

   

 • Myślimy o zamontowaniu klimatyzatorów, ponieważ wnętrza w czasie upałów nadmiernie się nagrzewają. Mimo refleksyjnych szyb. Żałujemy, że nie zamontowaliśmy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i klimatyzacją.

Materiały: polski producent, konstrukcja drewniana na zewnątrz pokryta stalą, szyby refleksyjne i bezpieczne.

 

Koszty: konstrukcja z wykonawstwem 80 000 zł; rolety rzymskie 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje