Montaż klimatyzatora - błędy wykonawcze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Montaż klimatyzatora - błędy wykonawcze

Rodzajów klimatyzatorów jest wiele, podpowiadamy, który wybrać i jak prawidłowo go zamontować, by ustrzec się częstych wizyt serwisantów.

Nieodpowiednia moc klimatyzatora

Właściwy obór mocy urządzeń ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowej pracy instalacji klimatyzacyjnej. Jeśli moc będzie zbyt mała, to z pewnością nie będziemy zadowoleni. Cel - obniżenie temperatury do komfortowego poziomu - nie zostanie osiągnięty.

Z kolei moc zbyt duża, również oznacza kłopoty. Klimatyzator będzie działał w krótkich cyklach, bowiem kilka lub kilkanaście minut wystarczy mu do obniżenia temperatury, potem jednak będzie musiał się wyłączyć, żeby zbytnio nie wyziębić pomieszczenia. I tak w koło, gdyż temperatura po niedługim czasie znów wzrośnie. Klimatyzatory, które mogą pracować ze zmienną mocą, tzw. inwertery, też do końca nie rozwiązują problemu. W ich przypadku zużycie prądu przy pracy ze zredukowaną mocą jest większe, niż gdyby wykorzystać sprzęt o niższej mocy nominalnej. No i za urządzenia o wysokiej mocy zapłacimy więcej.

Złe odczytanie mocy klimatyzatora

Amator może łatwo pomylić moc chłodniczą z elektryczną (pobieraną z sieci), która jest zawsze wyraźnie mniejsza od mocy chłodniczej. Moc chłodnicza to podstawowy parametr każdego klimatyzatora. Bywa ona obliczana w różny sposób, co może uniemożliwić porównanie różnych urządzeń. Jednak obecnie wszystkie nowe urządzenia powinny mieć etykietę energetyczną - podobnie jak pralki czy lodówki.

Porównywanie klimatyzatorów przenośnych ze stacjonarnymi

Bezsensowne jest porównywanie mocy klimatyzatora typu monoblok z klimatyzatorem split. Producenci monobloków na ogół podają samą moc chłodniczą sprężarki, tyle że ma się ona zwykle nijak do rzeczywistej wydajności urządzenia ustawionego w pomieszczeniu.

Wszystko dlatego, że korzystając z klimatyzatora monoblokowego jesteśmy zmuszeni do otwarcia okna, przez które wystawiamy rurę wyrzucającą gorące powietrze. Otwarcie okna powoduje zaś zupełnie niekontrolowany napływ ciepłego powietrza zewnętrznego, które miesza się z ochłodzonym powietrzem w pomieszczeniu. To zjawisko można nieco ograniczyć przez wystawienie rury przez specjalnie przygotowany niewielki otwór, zamiast wprost przez okno.

Chociaż sam wyrzut powietrza wytwarza w klimatyzowanym pomieszczeniu znaczne podciśnienie i na miejsce powietrza usuniętego i tak będzie zasysane powietrze z otoczenia - bilans cieplny będzie zależał od jego ilości i temperatury.

Klimatyzator przenośny
Klimatyzator przenośny. (fot. TKL)

Jeśli zaś w tym wnętrzu pracuje klimatyzator typu split, to chłodzi powietrze krążące w pomieszczeniu, a za wymianę właściwej ilości powietrza odpowiada normalnie funkcjonująca instalacja wentylacyjna.

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora typu split może mieć obudowę białą (a fot. KLIMA-THERM) lub dekoracyjną (b fot. SAMSUNG).

Niewłaściwe umieszczenie jednostki zewnętrznej

Jednostka zewnętrzna powinna znaleźć się w miejscu zacienionym i przewiewnym, gdzie nie będzie problemu z wymianą powietrza przez jej wentylator. A to właśnie powietrze ostatecznie odbiera ciepło. Nie należy więc umieszczać jednostek zewnętrznych w pełnym słońcu, bo tam będą się nagrzewać i pracować mało efektywnie.

Trzeba pamiętać, że klimatyzator musi stać na solidnej podstawie - zależnie od warunków, może to być zestaw podpór mocowany do ściany lub cokół ustawiony na ziemi. W tym ostatnim przypadku, zalecana wysokość cokołu to ok. 0,5 m - z urządzeniem nie będzie się stykał topniejący śnieg, opadłe liście itd. Nie będą go też moczyć odpryskujące od ziemi krople deszczu. Obszar wokół cokołu dobrze jest wysypać żwirem albo tłuczniem, bowiem nie odbija się od niego padający deszcz.

Nieodpowiedni odpływ kondensatu

Z ochładzanego powietrza wytrąca się wilgoć, którą trzeba usunąć. Klimatyzatory przenośne mają tacę, na którą ona spływa i nie można zapomnieć o jej częstym opróżnianiu. Dość popularnym rozwiązaniem jest wyprowadzenie rurki przez ścianę zewnętrzną na grunt. Jednak musi ona być tak ukształtowana, żeby woda nie moczyła elewacji i zdecydowanie odradza się jej odprowadzanie na opaskę z kostki brukowej wokół domu. Na takim podłożu pozostają wyraźne ślady. Problemu nie będzie w przypadku opaski ze żwiru lub tłucznia.

Zbyt duża powierzchnia przeszkleń szczególnie na nasłonecznionej elewacji

Duże przeszklenia są efektowne, ale jeśli nie zamontujemy na nich osłon (rolet zewnętrznych lub markiz), to latem staną się utrapieniem, bowiem przenikające przez nie słońce będzie nadmiernie nagrzewać pomieszczenia. W takim domu będzie latem bardzo gorąco (nawet ponad 30°C), nawet jeśli jest to budynek z dobrą izolacją termiczną.

Chłodniej będzie w budynku położonym wśród drzew. Szukając działki, na której zbudujemy dom, unikajmy terenów otwartych o silnym nasłonecznieniu, a projektując dom - zbyt dużej liczby okien na ścianie południowej lub zachodniej. Warto też pamiętać, że dom zbudowany z tradycyjnych materiałów - cegły pełnej, silikatów czy betonu, ma ogromną masę i pochłania znacznie więcej energii niż budynek wzniesiony z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej czy jako szkieletowy. W domu o dużej masie skutków intensywnych, ale krótkotrwałych upałów nie odczujemy - nie zdąży się nagrzać.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Nieskuteczna wentylacja

Decydując się na zakup klimatyzatorów, pamiętajmy, że pracują one wyłącznie na powietrzu recyrkulowanym, czyli takim, które znajduje się wewnątrz pomieszczenia i dlatego nie mogą zastąpić wentylacji. Zatem musimy także wykonać niezależny system wentylacyjny i kontrolować jego pracę. Na skutek niewydolnej wentylacji chłodzone przez klimatyzator nieświeże powietrze może powodować złe samopoczucie mieszkańców.

Kupno klimatyzatora bez odpowiednich filtrów

Klimatyzatory wymuszają ruch powietrza w pomieszczeniu i powodują wznoszenie kurzu. Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie w klimatyzatorze odpowiedniego systemu filtracji, który usunie zanieczyszczenia występujące w powietrzu. W tanich klimatyzatorach są to filtry mechaniczne, można jednak zastosować droższe i skuteczniejsze filtry usuwające oprócz kurzu inne zawieszone w powietrzu drobiny, np. pył, dym papierosowy lub nawet zapachy.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych filtrów, często mają one podobne działanie, ale inną nazwę, gdyż pochodzą od różnych producentów. Warto więc indywidualnie ze sprzedawcą dobrać filtr odpowiedni do własnych potrzeb.

Samodzielny montaż

Niefachowy montaż to nie tylko trudności z właściwym zainstalowaniem klimatyzatora, ale przede wszystkim ryzyko częstych awarii i utraty gwarancji, która w przypadku większości urządzeń traci ważność, jeśli urządzenie nie jest montowane przez autoryzowaną ekipę.

Umieszczenie klimatyzatora w niewłaściwym miejscu

Decydując się na klimatyzację, pamiętajmy, żeby strumień zimnego powietrza nie był skierowany na miejsca, gdzie później będziemy często przebywać: biurko, kącik wypoczynkowy, łóżko w sypialni. Nie będzie to przyjemnością i prawdopodobnie skończy się przeziębieniem, a potem - wyłączeniem klimatyzacji.

Niewykonywanie okresowych przeglądów

Zaniedbanie czynności konserwacyjnych wcześniej lub później doprowadzi do spadku jakości chłodzenia, a w końcu do awarii. Dlatego też dwa razy do roku konieczne jest zlecenie specjalistycznej firmie wykonanie przeglądu, który powinien obejmować m.in.: odgrzybienie i oczyszczenie skraplacza i parownika oraz sprawdzenie ciśnień w układzie chłodzenia.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Iglotech

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość karol

07 Lut 2021, 06:55

potrzebuję klimatyzatora do podgrzania temperatury w domu 100 m2, chodzi o to by temperatura w domu była jedynie dodatni kiedy na zewnątrz jest ujemna, proszę o propozycje,

time image

Gość Tw balbina

17 Wrz 2020, 13:26

Takie szpece w komentach, ze rece opadają.... Darek pisze, ze jak skraplanie nastepuje w tep 55st C to niech słońce wali i nagrzewa jednostkstke zewn... Czuniki urządzenia mierzą temp czynnika a nie powietrza... Gorące pary po sprężeniu muszą być schłodzone w wymienniku powietrzem ...

time image

Gość qwert

29 Sie 2020, 14:59

J.Z. moze a nawet powinna byc na miejscu nasłonecznionym bo i tak jej praca liczona jest na 55 stopni celcjusza minimum jesli chodzi o otoczenie natomiast w cieniu czujnki moga odczytac nizsza temperature co przełzy sie na zmniejszenie obrotow wentylatoraskraplacza a moze to nastapic w momencie ...

time image

Gość darek

09 Kwi 2019, 11:32

z jednostka zewnętrzną tak tak jak lody latem, jest sporo mieszkan ktore maja tylko sciane poludniowa lub zachodnią wiec umieszczenie jednostki na scanie północnej jest nie wykonalne, obserwujac teren sami zobzczymy ze najwiecej tych jednostek wisi na scianach gdzie jest najwyzsza temperatura ...

time image

Gość yf

05 Lip 2012, 22:23

zły tytuł, nabijanie kliknięć - to nie błędy wykonawcze tylko zalecenia....

time image

03 Lip 2011, 10:52

Ale ten cały syf którym straszysz, a który podobno rośnie na wymienniku i powoli zabija, to jak przez te wszystkie filtry przechodzi?W użytku domowym wystarczy dbać o stan filtrów.W rozbudowanych systemach, przesyłających obrobione powietrze kanałami to inna sprawa.Po za tym przytoczona ...

time image

Gość ja

02 Lip 2011, 18:57

bzdury kolego piszesz, w klimatyzatorze skrapla się woda, która płynie po lamelach wymiennika, pomiędzy tymi samymi lamelami chłodzone jest powietrze, wszystkie kurze i pyły przyklejają się do mokrej powierzchni i sobie tam zostają, aby się rozmnożyć, brudna klima to skupisko pleśni ...

time image

Gość czytelnik

03 Maj 2011, 11:44

Artykuł niestety nie podoba mi się. Nic konkretnego i pomysłowego. Tak jak w większości pism, zachęcający do płacenia w każdym zakresie za ekipy montujące, zajmujące się przeglądami itp. Jakby tak się rozczulać nad każdym aspektem domu, jak się promuje w takich artykułach, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje