Montaż klimatyzatora - błędy wykonawcze

Montaż klimatyzatora - błędy wykonawcze

Rodzajów klimatyzatorów jest wiele, podpowiadamy, który wybrać i jak prawidłowo go zamontować, by ustrzec się częstych wizyt serwisantów.

Nieodpowiednia moc klimatyzatora

Właściwy obór mocy urządzeń ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowej pracy instalacji klimatyzacyjnej. Jeśli moc będzie zbyt mała, to z pewnością nie będziemy zadowoleni. Cel - obniżenie temperatury do komfortowego poziomu - nie zostanie osiągnięty.

Z kolei moc zbyt duża, również oznacza kłopoty. Klimatyzator będzie działał w krótkich cyklach, bowiem kilka lub kilkanaście minut wystarczy mu do obniżenia temperatury, potem jednak będzie musiał się wyłączyć, żeby zbytnio nie wyziębić pomieszczenia. I tak w koło, gdyż temperatura po niedługim czasie znów wzrośnie. Klimatyzatory, które mogą pracować ze zmienną mocą, tzw. inwertery, też do końca nie rozwiązują problemu. W ich przypadku zużycie prądu przy pracy ze zredukowaną mocą jest większe, niż gdyby wykorzystać sprzęt o niższej mocy nominalnej. No i za urządzenia o wysokiej mocy zapłacimy więcej.

Złe odczytanie mocy klimatyzatora

Amator może łatwo pomylić moc chłodniczą z elektryczną (pobieraną z sieci), która jest zawsze wyraźnie mniejsza od mocy chłodniczej. Moc chłodnicza to podstawowy parametr każdego klimatyzatora. Bywa ona obliczana w różny sposób, co może uniemożliwić porównanie różnych urządzeń. Jednak obecnie wszystkie nowe urządzenia powinny mieć etykietę energetyczną - podobnie jak pralki czy lodówki.

Porównywanie klimatyzatorów przenośnych ze stacjonarnymi

Bezsensowne jest porównywanie mocy klimatyzatora typu monoblok z klimatyzatorem split. Producenci monobloków na ogół podają samą moc chłodniczą sprężarki, tyle że ma się ona zwykle nijak do rzeczywistej wydajności urządzenia ustawionego w pomieszczeniu.

Wszystko dlatego, że korzystając z klimatyzatora monoblokowego jesteśmy zmuszeni do otwarcia okna, przez które wystawiamy rurę wyrzucającą gorące powietrze. Otwarcie okna powoduje zaś zupełnie niekontrolowany napływ ciepłego powietrza zewnętrznego, które miesza się z ochłodzonym powietrzem w pomieszczeniu. To zjawisko można nieco ograniczyć przez wystawienie rury przez specjalnie przygotowany niewielki otwór, zamiast wprost przez okno.

Chociaż sam wyrzut powietrza wytwarza w klimatyzowanym pomieszczeniu znaczne podciśnienie i na miejsce powietrza usuniętego i tak będzie zasysane powietrze z otoczenia - bilans cieplny będzie zależał od jego ilości i temperatury.

Klimatyzator przenośny
Klimatyzator przenośny. (fot. TKL)

Jeśli zaś w tym wnętrzu pracuje klimatyzator typu split, to chłodzi powietrze krążące w pomieszczeniu, a za wymianę właściwej ilości powietrza odpowiada normalnie funkcjonująca instalacja wentylacyjna.

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora typu split może mieć obudowę białą (a fot. KLIMA-THERM) lub dekoracyjną (b fot. SAMSUNG).

Niewłaściwe umieszczenie jednostki zewnętrznej

Jednostka zewnętrzna powinna znaleźć się w miejscu zacienionym i przewiewnym, gdzie nie będzie problemu z wymianą powietrza przez jej wentylator. A to właśnie powietrze ostatecznie odbiera ciepło. Nie należy więc umieszczać jednostek zewnętrznych w pełnym słońcu, bo tam będą się nagrzewać i pracować mało efektywnie.

Trzeba pamiętać, że klimatyzator musi stać na solidnej podstawie - zależnie od warunków, może to być zestaw podpór mocowany do ściany lub cokół ustawiony na ziemi. W tym ostatnim przypadku, zalecana wysokość cokołu to ok. 0,5 m - z urządzeniem nie będzie się stykał topniejący śnieg, opadłe liście itd. Nie będą go też moczyć odpryskujące od ziemi krople deszczu. Obszar wokół cokołu dobrze jest wysypać żwirem albo tłuczniem, bowiem nie odbija się od niego padający deszcz.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Nieodpowiedni odpływ kondensatu

Z ochładzanego powietrza wytrąca się wilgoć, którą trzeba usunąć. Klimatyzatory przenośne mają tacę, na którą ona spływa i nie można zapomnieć o jej częstym opróżnianiu. Dość popularnym rozwiązaniem jest wyprowadzenie rurki przez ścianę zewnętrzną na grunt. Jednak musi ona być tak ukształtowana, żeby woda nie moczyła elewacji i zdecydowanie odradza się jej odprowadzanie na opaskę z kostki brukowej wokół domu. Na takim podłożu pozostają wyraźne ślady. Problemu nie będzie w przypadku opaski ze żwiru lub tłucznia.

Zbyt duża powierzchnia przeszkleń szczególnie na nasłonecznionej elewacji

Duże przeszklenia są efektowne, ale jeśli nie zamontujemy na nich osłon (rolet zewnętrznych lub markiz), to latem staną się utrapieniem, bowiem przenikające przez nie słońce będzie nadmiernie nagrzewać pomieszczenia. W takim domu będzie latem bardzo gorąco (nawet ponad 30°C), nawet jeśli jest to budynek z dobrą izolacją termiczną.

Chłodniej będzie w budynku położonym wśród drzew. Szukając działki, na której zbudujemy dom, unikajmy terenów otwartych o silnym nasłonecznieniu, a projektując dom - zbyt dużej liczby okien na ścianie południowej lub zachodniej. Warto też pamiętać, że dom zbudowany z tradycyjnych materiałów - cegły pełnej, silikatów czy betonu, ma ogromną masę i pochłania znacznie więcej energii niż budynek wzniesiony z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej czy jako szkieletowy. W domu o dużej masie skutków intensywnych, ale krótkotrwałych upałów nie odczujemy - nie zdąży się nagrzać.

Nieskuteczna wentylacja

Decydując się na zakup klimatyzatorów, pamiętajmy, że pracują one wyłącznie na powietrzu recyrkulowanym, czyli takim, które znajduje się wewnątrz pomieszczenia i dlatego nie mogą zastąpić wentylacji. Zatem musimy także wykonać niezależny system wentylacyjny i kontrolować jego pracę. Na skutek niewydolnej wentylacji chłodzone przez klimatyzator nieświeże powietrze może powodować złe samopoczucie mieszkańców.

Kupno klimatyzatora bez odpowiednich filtrów

Klimatyzatory wymuszają ruch powietrza w pomieszczeniu i powodują wznoszenie kurzu. Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie w klimatyzatorze odpowiedniego systemu filtracji, który usunie zanieczyszczenia występujące w powietrzu. W tanich klimatyzatorach są to filtry mechaniczne, można jednak zastosować droższe i skuteczniejsze filtry usuwające oprócz kurzu inne zawieszone w powietrzu drobiny, np. pył, dym papierosowy lub nawet zapachy.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych filtrów, często mają one podobne działanie, ale inną nazwę, gdyż pochodzą od różnych producentów. Warto więc indywidualnie ze sprzedawcą dobrać filtr odpowiedni do własnych potrzeb.

Samodzielny montaż

Niefachowy montaż to nie tylko trudności z właściwym zainstalowaniem klimatyzatora, ale przede wszystkim ryzyko częstych awarii i utraty gwarancji, która w przypadku większości urządzeń traci ważność, jeśli urządzenie nie jest montowane przez autoryzowaną ekipę.

Umieszczenie klimatyzatora w niewłaściwym miejscu

Decydując się na klimatyzację, pamiętajmy, żeby strumień zimnego powietrza nie był skierowany na miejsca, gdzie później będziemy często przebywać: biurko, kącik wypoczynkowy, łóżko w sypialni. Nie będzie to przyjemnością i prawdopodobnie skończy się przeziębieniem, a potem - wyłączeniem klimatyzacji.

Niewykonywanie okresowych przeglądów

Zaniedbanie czynności konserwacyjnych wcześniej lub później doprowadzi do spadku jakości chłodzenia, a w końcu do awarii. Dlatego też dwa razy do roku konieczne jest zlecenie specjalistycznej firmie wykonanie przeglądu, który powinien obejmować m.in.: odgrzybienie i oczyszczenie skraplacza i parownika oraz sprawdzenie ciśnień w układzie chłodzenia.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Iglotech

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Gość karol
07-02-2021 07:55
potrzebuję klimatyzatora do podgrzania temperatury w domu 100 m2, chodzi o to by temperatura w domu była jedynie dodatni kiedy na zewnątrz jest ujemna, proszę o propozycje,
Gość Tw balbina
17-09-2020 15:26
Takie szpece w komentach, ze rece opadają.... Darek pisze, ze jak skraplanie nastepuje w tep 55st C to niech słońce wali i nagrzewa jednostkstke zewn... Czuniki urządzenia mierzą temp czynnika a nie powietrza... Gorące pary po sprężeniu muszą być schłodzone w wymienniku powietrzem ...
Gość qwert
29-08-2020 16:59
J.Z. moze a nawet powinna byc na miejscu nasłonecznionym bo i tak jej praca liczona jest na 55 stopni celcjusza minimum jesli chodzi o otoczenie natomiast w cieniu czujnki moga odczytac nizsza temperature co przełzy sie na zmniejszenie obrotow wentylatoraskraplacza a moze to nastapic w momencie ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz