Na jakim etapie budowy powinny być montowane rolety zewnętrzne, aby uniknąć późniejszych przeróbek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Na jakim etapie budowy powinny być montowane rolety zewnętrzne, aby uniknąć późniejszych przeróbek?

Najlepiej zrobić to na etapie projektowania. Wówczas uwzględnia się już w projekcie kasety rolet zewnętrznych. Można zaprojektować nadproża w taki sposób, by rolokasety były ukryte w ścianie.

aktualizacja: 2020-07-23 09:27:41

Jeśli się tego nie uwzględni w trakcie projektowania, to można przyjąć odpowiednie rozwiązanie w trakcie realizacji budowy. W jednym i drugim przypadku wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie prefabrykowanych nadproży (np. ze zbrojonego betonu komórkowego). Rolokasetę wówczas umieszcza się w przekroju ściany obok węższej belki nadprożowej, która stanowi tylko wypełnienie. Nadproże właściwe, czyli przejmujące obciążenia w murze jest usytuowane nad rolokasetą oraz belką wypełniającą.

Trzecia metoda jest taka, że rolokasetę umieszcza się mocując ją do muru nad otworem okiennym lub drzwiowym. Wówczas wykonuje się lub wycina się miejsce na rolokasetę w ociepleniu. Za nią należy przykleić specjalne ocieplenie o niewielkiej grubości, ale o bardzo dobrym współczynniku izolacyjności termicznej.

Rekomenduję jednak, by decyzję o wbudowaniu rolokaset podjąć na etapie tworzenia projektu. To najlepszy sposób, bo rozwiązanie będzie dopasowane do sytuacji projektowej i wykonawczo to będzie również rozwiązane.

Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET
fot. Krispol

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje