Odśnieżanie (prawie) bez wysiłku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2013-05-20 07:45:20
Odśnieżanie (prawie) bez wysiłku

Odśnieżarki stają się coraz bardziej popularne, a ich wybór jest bardzo duży. Wybierając odpowiedni model należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość odśnieżanej powierzchni.

Urządzenia bardziej wydajne, z własnym napędem, są niestety droższe i większe. Odśnieżarka wciąga śnieg przez wirnik, a wyrzuca za pomocą turbiny. Wirnik zaopatrzony w gumowe elementy z pewnością nie porysuje odśnieżanej kostki. Ząbkowane ostrza wirnika są w stanie skruszyć nawet zamarznięty śnieg i lód na odśnieżanej powierzchni.

Koła odśnieżarek mają opony niepodatne na poślizgi, ale mogą być zaopatrzone także w gąsienice zwiększające przyczepność. Regulacja tunelu wyrzutowego umożliwia obracanie go i zmianę kierunku wyrzutu śniegu. Odśnieżarki mają w swym wyposażeniu także oświetlenie umożliwiające pracę po zmroku.

Odśnieżarki elektryczne

Łatwe w obsłudze odśnieżarki elektryczne doskonałe są do pracy na niewielkich obszarach, z powodzeniem radzą sobie w terenie o znacznym pochyleniu (ponad 20 procent), gdzie nie użyjemy dużych odśnieżarek spalinowych.

Odśnieżarka elektryczna STIGA SNOW Electric

Odśnieżarka elektryczna STIGA SNOW Electric - obudowa  wykonana z tworzywa odpornego na korozje, komin regulowany o 180°, hamulec bezpieczeństwa.

Odśnieżarki te są mniejsze i lżejsze. Niestety, mniejsza jest też ich wydajność i szerokość odśnieżania. Cechuje je także duża zwrotność.

Podobnie jak niewielkie odśnieżarki spalinowe, pracują cicho, a przy tym nie emitują spalin. Mogą nie poradzić sobie jednak z grubszą warstwą śniegu (około 30 cm) lub mokrym śniegiem. Odśnieżarki elektryczne wciągają śnieg za pomocą plastikowego wirnika.

Urządzenie wgryza się w śnieg, przez co posuwa się na przód. Dzięki temu pchanie odśnieżarki mamy ułatwione. Odśnieżarki te wymagają jednak podłączenia do prądu, co nieco utrudnia pracę. Rączki urządzenia mogą być składane, ułatwia to przechowywanie.
 
- Szerokość odśnieżania: 0,32–0,42 m.
- Odległość wyrzutu śniegu: 1–5 m
- Moc silnika: 1,3-2 kW.
- Waga: 13–23 kg
– Ceny: 250-700 zł

 

Spalinowe odśnieżarki kompaktowe

KARCHER STH 953 – lekka, kompaktowa odśnieżarka spalinowa
KARCHER STH 953 – lekka, kompaktowa odśnieżarka spalinowa, odśnieżająca pas szerokości 53 cm.

Odśnieżarki kompaktowe, szczególnie przydatne w małych ogrodach, poradzą sobie z warstwą śniegu o grubości około 30 centymetrów. Niewielkie rozmiary, lekkość i spora wydajność to ich atuty.

Podobnie jak odśnieżarki elektryczne, jest to wygodne narzędzie pracy również dla kobiet. Odśnieżarki kompaktowe cechuje ponadto zwrotność, dokładność odśnieżania, niska emisja spalin i cichy sposób pracy. Składane rączki pomagają w przechowywaniu. Urządzenia te mają koła lub gąsienice i własny napęd.

 

- Szerokość odśnieżania: 50–55 cm
- Odległość wyrzutu śniegu: do 14 m
- Moc silnika: 4,5–8 KM
- Wydajność:  29– 60 t/h
- Waga: 20–70 kg
– Cena: 2000–6000 zł

Duże odśnieżarki spalinowe

Duże odśnieżarki spalinowe mają zastosowanie w większych ogrodach przy odśnieżaniu długich, kilkunastometrowych podjazdów i ścieżek, oraz w terenach o intensywnych opadach śniegu. Wysoka użyteczność na większych powierzchniach umożliwia zastosowanie w obrębie parków i terenów wokół siedzib firm oraz instytucji.

Mocny, 4-suwowy silnik zapewnia wysoką wydajność. Głośność pracy jest jednak większa niż w mniejszych modelach. W przypadku dużych odśnieżarek własny napęd jest niezbędny. Urządzenia te poradzą sobie z warstwą śniegu o grubości około 50 cm.

Metalowy wirnik i turbina umożliwią usunięcie śniegu zanieczyszczonego (nawet drobnym gruzem). Zamiast opon bardzo często w tych modelach występują gąsienice. Nie jest jednak możliwe używanie tego typu odśnieżarek na terenie o pochyleniu przekraczającym 20 procent.

 

- Szerokość odśnieżania: 0,6–1,2 m
- Odległość wyrzutu śniegu: 10–20 m
- Moc silnika: 8-18 KM
- Wydajność : 50-135 t/h
- Waga: 80-130 kg
– Cena: 5000-12 000 zł

HUSQVARNA  - odśnieżarki spalinowe o większych gabarytach mogą wyrzucać śnieg na odległość 20 metrów.

 Odśnieżarki o napędzie hybrydowym

Napęd hybrydowy to połączenie napędu spalinowego z elektrycznym. Łączy on zalety odśnieżarek elektrycznych i spalinowych. Odśnieżarki o napędzie hybrydowym charakteryzują się cichą pracą i niskim zużyciem paliwa.

 

- Szerokość odśnieżania: około 0,8 m
- Odległość wyrzutu śniegu: około 17 m
- Moc silnika: 11-15 KM
- Wydajność: około 65 t/h
- Cena: 18 000-25 000 zł

Pługi

Popularnym sposobem usuwania zimowych utrudnień jest stosowanie pługów śnieżnych, doczepianych do traktora, kosiarki z własnym napędem lub odśnieżarki. Dzięki nim udrażnianie nawet długich podjazdów i ścieżek ogrodowych nie jest problemem.

Pług śnieżny podczepiony do traktorka ogrodowego odśnieża teren szerzej niż większość odśnieżarek
HUSQVARNA - pług śnieżny podczepiony do traktorka ogrodowego odśnieża teren szerzej niż większość odśnieżarek.

Pługi mogą być wyposażone w metalową listwę przy krawędzi roboczej, która umożliwia zdrapywanie lodu z powierzchni chodnika czy drogi. Do zgarniania śniegu służy gumowa listwa przy krawędzi pługu.

 

Traktorki ogrodowe z doczepianym pługiem to dobry sposób na odśnieżanie terenów pagórkowatych. Pług do traktorka może mieć prostą konstrukcję umożliwiającą ustawienie pługa w pozycji roboczej lub transportowej.

Bardziej skomplikowane pługi mają regulowaną dźwigniami wysokość odśnieżania i kąt natarcia. Doczepiane lemiesze (pługi) mają szerokość około 1,2 m i kosztują około 1300 zł.

 

Pług do odśnieżarki to niewielki, łatwy w montażu lemiesz z regulowanym kątem ustawienia względem odśnieżanej powierzchni i krawędzią wzmocnioną metalową listwą (120-140 zł). Do lemieszy przyczepia się obciążniki (około 220 zł). Szerokość lemiesza: 1-1,2 m. Cena: około 1000 zł.

Małgorzata Cuch 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

27 Kwi 2014, 08:10

Tej zimy to u Ciebie było co odśnieżać, bo u mnie to sprzęt stałby w garażu bezużyteczny śniegu było tyle co kot napłakał

time image

27 Kwi 2014, 07:35

Ja powiem tak - mąż się uparł na odśnieżarkę przed rozpoczęciem tej zimy. Ja byłam przeciwna, bo miejsca w garażu zaczyna brakować, a poza tym działka nie jest aż taka ogromna aby odśnieżanie było wielkim problemem. Mąż postawił jednak na swoim i kupił tanią odśnieżarkę ...

time image

Gość miszu

05 Lut 2014, 07:43

Ja mam pług do swojego widlaka na gospodarce i też daje radę odśnieżyć. Całkiem nieźle poradził sobie z wielkanocnym śniegiem:D

time image

17 Sty 2013, 17:42

Cytat Pół płyty dla mnie za przypomnienie:) No to musisz na Kulkę przyjechać Redakcja tyż będzie, może i przywiezie jaką płytę, to się podzielimy

time image

16 Sty 2013, 22:09

Własnie 2 tankuja paliwo

time image

16 Sty 2013, 15:43

Tu są niezłe automaty do odśnieżania.Odśnieżają i nie tylko

time image

16 Sty 2013, 10:28

I tak "ona tańczy dla mnie" wygra. Wiem co mówię, byłem na studniówce niedawno.

time image

16 Sty 2013, 10:02

Cytat Ooooo!! Przypomniało mi się!!! Redakcja jest mi krewna jedną płytę zaległą z tego tytułu z tego tytułu - to już nawet na wieczorkach seniora nie chcą tańczyć.Wołaj o nową - z przebojami na karnawał 2013

time image

15 Sty 2013, 21:55

Pół płyty dla mnie za przypomnienie:)

time image

15 Sty 2013, 19:41

Cytat Z południowego zachodu:P No to najgorzej nie ma, ale bez szału niestety... Cytat Chłopaki sami trenować:P Ależ trenuję, trenuję, uwierz mi!!Nawet konkurs "kto ...

time image

15 Sty 2013, 07:45

Z południowego zachodu:P Chłopaki sami trenować:P Cytat Ja też, ja też zapraszam!!!! PS. Z której części naszej ojczyzny jesteś? Bo dojazd może być nieopłacalny

time image

14 Sty 2013, 22:34

Cytat A ja mam 2 ręce i porządną łopatę i co rano gdy leży śnieg mogę się hartować i ćwiczyć mięśnie:) Cytat To zapraszam do Mnie Nawet grzańca postawię na rozgrzewkę ...

time image

14 Sty 2013, 21:58

Spoko - własnie trochę napadało, tak 2,57ara do odśnieżenia - nawet grzańca pozwolę wybrać Jaki trunek preferowany

time image

12 Sty 2013, 08:25

U siebie już dzisiaj odśnieżyłem, podaj swój adres:0 Cytat To zapraszam do Mnie Nawet grzańca postawię na rozgrzewkę - 120m do drogi i oprócz samej ścieżki przydałoby się odśnieżyć podjazd dla samochodu Ja myślę o glebogryzarce ...

time image

11 Sty 2013, 22:53

Cytat A ja mam 2 ręce i porządną łopatę i co rano gdy leży śnieg mogę się hartować i ćwiczyć mięśnie:) To zapraszam do Mnie Nawet grzańca postawię na rozgrzewkę - 120m do drogi i oprócz samej ścieżki przydałoby ...

time image

11 Sty 2013, 14:28

A ja mam 2 ręce i porządną łopatę i co rano gdy leży śnieg mogę się hartować i ćwiczyć mięśnie:)

time image

11 Sty 2013, 09:37

Przy duzych mrozach nie ma problemu? Albo ze zbitym sniegiem ?

time image

Gość Konrad

08 Sty 2013, 10:57

Ja mam odśnieżarkę elektryczną Stiga, w zupełności mi wystarcza. Super odśnieża i się nie psuje. Bezawaryjność to podstawa jeśli chodzi o tego typu sprzęt.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny