Czy warto wykonać ogrzewanie schodów zewnętrznych? Elektryczne ogrzewanie przeciwoblodzeniowe krok po kroku
Czy warto wykonać ogrzewanie schodów zewnętrznych? Elektryczne ogrzewanie przeciwoblodzeniowe krok po kroku
Instalacje przeciwoblodzeniowe (ogrzewanie schodów zewnętrznych) montuje się dla bezpieczeństwa i wygody. Dla bezpieczeństwa, ponieważ na śliskiej nawierzchni schodów łatwo o upadek i złamanie. Dla wygody, bo odśnieżanie i usuwanie lodu ze schodów, czy podjazdów jest uciążliwe.
Janusz Werner
Data publikacji: 2025-02-17
Data aktualizacji: 2025-02-17
Instalacja przeciwoblodzeniowa na schodach i spocznikach ma za zadnie skutecznie likwidować gromadzący się śnieg i lód. W tym miejscu bezpieczeństwo jest szczególnie ważne, gdyż ewentualne pośliźnięcie grozi nie tylko upadkiem na nawierzchnię, ale upadkiem z wysokości schodów.
Oblodzone schody wejściowe są potencjalnie bardzo niebezpieczne. Nawet krótkie, dwu-, trzystopniowe, bo przy takich często nie ma barierki. Gdy na schodach zamarznie woda, stają się prawdziwą pułapką, nie tylko dla osób starszych i o ograniczonej sprawności ruchowej.
Ogrzewanie antyoblodzeniowe wyręcza inwestorów w walce z lodem i śniegiem. Prawidłowo dobrany system grzejny oczyści schody, podjazd, rynny, nawet obrzeża dachu. Instalacje przeciwoblodzeniowe, kiedyś uważane za luksusowe, dziś wcale nie są tak kosztowne ani jako inwestycja, ani na etapie eksploatacji. Dlatego zaleca się wykonanie takiej instalacji na powierzchni schodów. Szczególnie, gdy zostanie zaplanowane odpowiednio wcześnie, czyli już na etapie budowy, koszty nie będą wysokie.
Zużycie energii elektrycznej przez system przeciwoblodzeniowy schodów
Do ogrzewania schodów czy ogrzewania orynnowania nie potrzeba wiele mocy i domowa instalacja elektryczna poradzi sobie z tym zadaniem. Ogrzewanie podjazdu może wymagać zwiększenia przydziału mocy, albo nawet przebudowy przyłącza. Zakładając moc ogrzewania 300 W/m2 i powierzchnię 50 m2 otrzymujemy chwilowy pobór 15 kW, a moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego to zwykle właśnie 12-15 kW.
Kiedy wykonać podgrzewane schody zewnętrzne?
Typowe schody to konstrukcja z betonu lub żelbetu, pokryta płytkami z ceramiki, gresu itp. Na wczesnym etapie budowy schodów, przewody grzejne można zatopić w górnej warstwie betonu. Niestety, wówczas inwestorzy albo w ogóle o tym nie myślą, albo obawiają się uszkodzenia instalacji podczas kolejnych robót.
Jeśli przestrzeń pod schodami zewnętrznymi jest odsłonięta (są narażone na bezpośrednie działanie niskiej temperatury i wiatru), należy je ocieplić. Izolację można wykonać z wełny mineralnej lub styropianu. Jeżeli schody wejściowe są zabudowane (bez dostępu powietrza od spodu), izolacja cieplna nie jest konieczna. Do wykonania ogrzewania schodów zewnętrznych można zastosować przewody grzejne lub maty elektryczne.
Na schodach zewnętrznych przewody grzejne układa się na stopnicach, czyli poziomych powierzchniach, fot. Elektra
Jak wykonać elektryczne ogrzewanie schodów zewnętrznych? Przewody grzejne
Jeśli ogrzewanie schodów zewnętrznych zaplanujemy z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, stopnie wylewa się o kilka centymetrów poniżej docelowego poziomu. Przewody grzejne układa się tylko na ich poziomych powierzchniach (stopnicach), nie na podstopnicach, jak najbliżej krawędzi. Później zalewa się je warstwą betonu o grubości 3-5 cm.
Jeśli nie mamy takiej możliwości, należałoby wykonać w istniejącej nawierzchni betonowej schodów bruzdę pod przewód grzejny. Ogrzewania nie instaluje się na ściankach pionowych schodów, a przewody grzejne układa się możliwie blisko krawędzi stopni. Zapewnia to równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni schodów. Przewody do ogrzewania schodów poprowadzone w wykutych na nie bruzdach, należy zalać klejem do układania posadzek na ogrzewaniu podłogowym.
Do wykonania instalacji ogrzewania schodów zewnętrznych stosuje się dwa rodzaje przewodów. Różnice między kablami grzejnymi są następujące:
przewody stałooporowe - grzeją z taką samą mocą na całej długości, są mniej wytrzymałe mechanicznie, nie wolno ich krzyżować, są fabrycznie zakończone i nie wolno ich ciąć, termostat jest niezbędny
przewody samoregulujące - automatycznie dopasowują moc grzewczą do warunków otoczenia, są wytrzymałe mechanicznie, można je krzyżować, można je ciąć, skracać i wydłużać, termostat nie jest niezbędny
Mata grzewcza na schody zewnętrzne
Alternatywnie do ogrzewania schodów wejściowych stosuje się maty grzewcze, czyli kable mocowane na siatkach z tworzywa. Te są na tyle cienkie, że mieszczą się pod okładziną schodów, w warstwie kleju do płytek, czyli układa się bezpośrednio na powierzchni.
Maty grzewcze układa się na wykonanej już konstrukcji schodów i można je zamontować w cienkiej warstwie zaprawy klejowej (8-10 mm). Użycie przewodów grzejnych wymaga wykonania wylewki betonowej (ok. 40 mm).
Jaka moc instalacji ogrzewania na schody wejściowe?
Przykład. Obliczenie mocy systemu ogrzewania zabudowanych schodów zewnętrznych:
konstrukcja schodów - betonowa;
warstwa wykończeniowa - gres ułożony na zaprawie klejowej;
wymiary schodów - głębokość stopni 32 cm, długość 250 cm,
liczba stopni - 6 szt.;
powierzchnia ogrzewana przed schodami i za schodami - 2 x 2 m2.
Powierzchnia całkowita pod ogrzewanie = [(0,32 x 2,5) x 6] + 4 = 8,8 m2.
Z tabeli doboru przyjmujemy wartość mocy jednostkowej dla schodów równą 300 W/m2.
Całkowita moc grzewcza systemu będzie więc wynosiła 300 x 8,8 = 2640 W (2,64 kW).
Orientacyjne wartości mocy grzewczej w zależności od miejsca stosowania instalacji przeciwoblodzeniowej
Sterowanie instalacją przeciwoblodzeniową powinno być wygodne i oszczędne, dlatego nie warto decydować się na ręczne włączanie wyłączanie systemu. Jest to kłopotliwe, nieekonomiczne i mało skuteczne. Najlepszym wyborem będzie sterowanie automatyczne ogrzewaniem schodów zewnętrznych. Zapewnia je regulator z czujnikiem opadu oraz temperatury.
Sterownik jest bardzo potrzebny, bo dzięki niemu nie musimy martwić się o to, kiedy uruchomić system antyoblodzeniowy, fot. Elektra
Włącza system, gdy pada i spada temperatura. Wyposażony jest w czujnik wilgotności, dzięki temu kiedy temperatura spadnie poniżej założonej (np. 3°C), sterownik zaczyna kontrolować wilgotność, a po wykryciu opadu włącza grzanie schodów.
Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...