Jaka posadzka na ogrzewanie podłogowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jaka posadzka na ogrzewanie podłogowe?

Jestem na etapie planowania posadzek w nowym domu. W obecnym mieszkaniu w salonie mamy panele, a w kuchni gres. Ponieważ dom będzie ogrzewany pompą ciepła, na całym paterze będzie ułożona podłogówka. Mojej żonie bardzo podobają się drewniane deski i chciała nimi wykończyć salon. Ja natomiast uważam, że ze względu na ogrzewanie podłogowe lepsze będzie położenia na całym parterze gresu, najlepiej jednakowych dużych płyt. Które rozwiązanie będzie bardziej praktyczne?

aktualizacja: 2023-05-15 11:29:06
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego nie każdy rodzaj posadzki sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym?
  • Jakie są zalety parkietu warstwowego?
  • Dlaczego na podłogówkę zaleca się płytki ceramiczne lub gres?

Jaki materiał na ogrzewanie podłogowe?

W Państwa przypadku czynnikiem o decydującym wpływie na wybór materiału na posadzki jest instalacja ogrzewania podłogowego. Nie każdy materiał bowiem może być na nią położony.

Oczywiście najpopularniejsze w polskich salonach są posadzki z drewna lub wykonane z paneli je imitujących. Oba materiały, niestety, nie sprawdzą się na ogrzewanej podłodze. Aby rury grzewcze efektywnie ogrzewały powierzchnię posadzki, od której będzie nagrzewało się powietrze w domu, musi ona dostatecznie dobrze przewodzić ciepło. Drewno i wszelkie materiały drewnopodobne nie mają takich właściwości.

Wprawdzie na rynku można znaleźć wyroby, których producenci deklarują możliwość stosowania ich na podłogówkę (odpowiednich oznaczeń należy szukać na opakowaniu), ale nie będą one tak skutecznie przekazywać ciepła, jak płytki ceramiczne, gres czy kamień. A w przypadku domu, w którym jedynym źródłem ciepła jest podłogówka zasilana przez pompę ciepła, ma to ogromne znaczenie, bo wpływa nie tylko na komfort cieplny mieszkańców, ale też na zużycie prądu.

Ogrzewanie podłogowe
  • Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
  • Czy ogrzewanie podłogowe jest wystarczające, by ogrzać dom?
  • Czy eksploatacja ogrzewania podłogowego jest tańsza od tradycyjnych grzejników?
  • Na najczęstsze pytania o ogrzewanie podłogowe odpowiada ekspert PURMO.

Zalety parkietu warstwowego

Jeżeli żonie bardzo zależy na drewnianej posadzce w salonie, możecie Państwo się zdecydować na parkiet warstwowy, zbudowany z trzech warstw drewna sklejonego krzyżowo. Taka konstrukcja w bardzo dużym stopniu niweluje pracę drewna, zapewnia równowagę między jej warstwami, gwarantuje stabilność podłogi, także przy zmieniających się warunkach temperatury i wilgotności. Wersje lite (deski) i tradycyjny parkiet nie sprawdzą się tu, ponieważ pod wpływem zmian temperatury będą pęcznieć, skrzypieć i rozsychać się tworząc trwałe szczeliny.

Parkiet warstwowy należy układać na wygrzanym i wcześniej zagruntowanym jastrychu. W zależności od wskazań producenta, niektóre wyroby przykleja się elastycznym klejem poliuretanowym, który nie starzeje się pod wpływem podwyższonej temperatury, lub montuje się jako podłogę pływającą (nieprzytwierdzoną na stałe do podłoża). W obu przypadkach trzeba pamiętać o zachowaniu 1 cm odstępu od ścian. Po ułożeniu parkietu należy powoli (jednorazowo nie więcej niż o 5°C) podnosić temperaturę ogrzewania do maksymalnej. Podczas eksploatacji nie wolno dopuszczać do szybkich zmian temperatury posadzki.

Taką posadzkę można użytkować zaraz po ułożeniu - nie wymaga bowiem cyklinowania ani lakierowania, ponieważ wykończona jest fabrycznie lakierem bądź olejem. Nie można jednak zapomnieć, że parkiet na ogrzewanej podłodze jest bardziej wrażliwy na działanie wilgoci i wody, niż wykonany na nieogrzewanym podłożu. Zimą, czyli w okresie grzewczym, mogą w nim powstawać małe szczeliny, które latem powinny znikać.

Deski warstwowe na podłodze w salonie
Deski warstwowe w salonie są bardzo popularne. Chcąc je położyć na podłogówkę, trzeba się upewnić, że producent dopuszcza takie ich stosowanie. (fot. Barlinek)

Ogrzewanie podłogowe a płytki ceramiczne, gres i kamień

W przypadku podłogówki zainstalowanej na całym paterze najbardziej zalecanym rozwiązaniem jest jednak ułożenie płytek ceramicznych, gresu lub kamienia. Materiały te znacznie lepiej od drewna przewodzą ciepło. Ponadto są odporne na ścieranie, zmiany temperatury podłoża, zawilgocenie i łatwe do utrzymania w czystości. Niestety, ich wadą jest to, że są zimne w dotyku.

Kafelki przytwierdza się zaprawą klejową, rozprowadzając ją pacą zębatą. Ważne, by znalazła się ona pod całą powierzchnią płytki, aby nie popękała w trakcie użytkowania. Szerokość spoin pozwalają zachować krzyżyki dystansowe. Po stwardnieniu kleju można przystąpić do fugowania. Oferta producentów płytek (ceramicznych i gresowych) jest obecnie tak szeroka, że każdy znajdzie kolekcję spełniającą jego oczekiwania. Zwolennicy drewna mogą zdecydować się na wyroby bardzo dobrze je imitujące. Sprzedawane są bowiem w wielu szerokościach i długościach oraz w rozmaitym wybarwieniu. Fachowo położoną taką posadzkę trudno odróżnić od drewna. Warto więc zaproponować żonie to rozwiązanie, jako alternatywę mniej efektywnego grzewczo drewna.

Oczywiście, mogą też Państwo wykończyć podłogi modnymi obecnie dużymi kamiennymi taflami lub płytami gresu w dowolnym odcieniu i stopniu połysku. Warto skorzystać z porady sprzedawcy lub architekta wnętrz, który na wizualizacjach pokaże jak wybrane produkty będą wyglądały w Państwa domu.

Bardzo duże płyty gresu w kuchni
Bardzo duże płyty gresu w jasnej tonacji sprawdzą się na ogrzewanej podłodze nie tylko w salonie, ale również w jadalni i kuchni. (fot. Ceramika Tubądzin)
Płyty gresu imitujące drewno
Posadzkę w salonie można wizualnie połączyć z tarasem, układając na obu takie same płyty gresu imitujące drewno. (fot. Opoczno)

Najważniejszy opór cieplny

Zdolność do hamowania przepływu ciepła określa się mianem oporu cieplnego R. Warstwę nad ogrzewaniem podłogowym powinna charakteryzować wartość niższa od 0,15 (m²·K/W).

Płytki ceramiczne, gresowe i kamienne grubości 10 mm ułożone na zaprawie klejowej mają R = 0,02; parkiet tradycyjny o grubości 24 mm - 0,12; dywan lub wykładzina o grubości 15 mm - minimum 0,15 (m²·K/W).

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Konieczne wygrzanie jastrychu

Układanie posadzki na ogrzewaniu podłogowym można zacząć po wygrzaniu jastrychu - po 28 dniach od jej wylania. Zaczyna się od napełnienia instalacji wodą o temperaturze 25°C i uruchomienia systemu na trzy doby. Następnie podnosi się temperaturę o 5°C na kolejną dobę. Potem co 24 godziny zwiększa się temperaturę o 5°C, aż do 45. Po czym obniża się temperaturę wody o 5°C na dobę, aż do osiągnięcia 25°C.

Do układania posadzki (w tym parkietu warstwowego) można przystąpić, kiedy wilgotność jastrychu cementowego nie przekracza 1,5-1,8%, zaś anhydrytowego 0,3%.

Joanna Dąbrowska
Fot. otwierająca: Baltic Wood

Zdaniem naszych Czytelników

15 Aug 2019, 09:05

W dzisiejszych, dobrze ocieplonych budynkach, mamy pełny wybór rodzaju posadzki na podłogówkę. Dzisiaj nie ma już problemu z przewodnością cieplną posadzki. Drewno czy dywan zmniejsza przepływ ciepła do pomieszczenia, ale i tak nadąży za stratami ciepła w pomieszczeniu, ...

Gość 3d

14 Aug 2019, 22:13

Na podlogówke najlepsza żywica:)

Gość Mirek

11 Jul 2019, 08:25

Ja polecam panele winylowe, nadają się na podłogówkę i bardzo podobne do zwykłych paneli.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!