Porównanie 43 modeli pomp ciepła. Zobacz zestawienie oferty rynkowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Porównanie 43 modeli pomp ciepła. Zobacz zestawienie oferty rynkowej

Wybór pompy ciepła to poważna decyzja. Chociażby ze względu na koszty, wynoszące przynajmniej około 20 000 zł. Musimy przede wszystkim postanowić, jakiego ma być typu, a to wymaga uwzględnienia warunków na naszej działce.

POMPA CIEPŁA - OGRZEWANIE CZY C.W.U.?

Obecnie rynek pomp ciepła to dwie, zasadniczo odmienne, klasy urządzeń:

 • pompy do ogrzewania budynków, przez co muszą mieć znaczną moc. Zwykle służą także do przygotowania c.w.u. Niektóre umożliwiają również chłodzenie domu;
 • pompy wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To urządzenia wykorzystujące powietrze jako źródło dolne, o niewielkiej mocy, najczęściej zblokowane ze zbiornikiem wody.

Nie są to więc rozwiązania konkurencyjne. Pompy z tych grup są za to alternatywą odpowiednio dla kotłów (ogrzewanie budynku) albo kolektorów słonecznych (c.w.u.). Przez ostatnie lata wyraźnie upowszechniły się pompy do c.w.u. i to one ciągną ku górze statystyki sprzedaży. Głównie dlatego, że ich zainstalowanie, nawet w już wykończonym domu, jest łatwe, a cena przystępna. Pompa ogrzewająca budynek może być już fabrycznie wyposażona w zbiornik c.w.u., wówczas poza samym podłączeniem rur wodociągowych nie trzeba robić nic więcej.

Jednak przeważnie musimy kupić zbiornik oddzielnie - o dużej pojemności (ok. 200 l dla 4 osób) i z wężownicą o dużej powierzchni. Wszystko dlatego, że pompa będzie funkcjonować najbardziej ekonomicznie, podgrzewając wodę do takiej temperatury, przy której w bateriach nie mieszamy jej już z zimną. Z kolei duża wężownica jest niezbędna ze względu na niską temperaturę pracy pompy, inaczej wymiana ciepła nie będzie efektywna. W niektórych modelach pomp ciepła należy jeszcze dokupić do standardowego zestawu moduł do przygotowania c.w.u. Z tej racji przed zakupem dopytajmy o to sprzedawcę.

Jakie są zalety pompy ciepła do ogrzewania basenu?
Jak na odległość kontrolować pompę ciepła?
Zdalne sterowanie powietrzną pompą ciepła PCWB Hewalex
Powietrzna pompa ciepła PCWB Hewalex ma funkcję zdalnego sterowania przez moduł WiFi i aplikację mobilną. Warunek? Należy zakupić na stronie producenta moduł wi-fi.

Dodatkową funkcją pomp ciepła, cenną dla części użytkowników, jest chłodzenie domu. Pompy, których źródłem dolnym jest powietrze zewnętrzne działają wówczas w sposób analogiczny do klimatyzatora. To tzw. chłodzenie aktywne, pochłaniające sporo prądu. Z kolei w systemach z pompami wykorzystującymi grunt lub wody podziemne, możliwe jest tzw. chłodzenie pasywne, kiedy sama pompa ciepła nie działa, zaś źródłem chłodu jest po prostu grunt albo woda, którego temperatura nawet latem wynosi najwyżej kilkanaście stopni. Jednak nie każdy producent przewiduje pracę w trybie chłodzenia pasywnego. Zastosowanie pomp ciepła do chłodzenia domu omówimy szerzej nieco dalej.

Reasumując, pierwsza najważniejsza decyzja dotyczy tego, czemu ma służyć pompa ciepła.

Kliknij w zdjęcie poniżej i sprawdź redakcyjne porównanie 43 modeli pomp ciepła

Redakcyjne porównanie 43 modeli pomp ciepła

Powietrzna pompa ciepła a program "Czyste powietrze" - ARGUMENTY
Zamiast kotła węglowego - powietrzna pompa ciepła!
5 pytań o powietrzną pompę ciepła

JAKIE ŹRÓDŁO DOLNE POMPY CIEPŁA? GRUNT, WODA LUB POWIETRZE

Jeżeli pompa ma ogrzewać budynek, to zasadniczą sprawą jest wybranie źródła dolnego, z którego pompa będzie czerpać ciepło. Przypomnijmy tu zasadniczą różnicę pomiędzy kotłem a pompą. Ta druga ciepła nie wytwarza. Ona jedynie czerpie je z otoczenia, przekształca i przenosi do wnętrza budynku, gdzie ciepło rozprowadza instalacja grzewcza stanowiąca tzw. źródło górne - najczęściej ogrzewanie płaszczyznowe, rzadziej grzejniki ścienne.

Ze sposobu pracy wynika zasadniczy wniosek. Żeby pompa osiągnęła deklarowaną przez producenta moc grzewczą, musi mieć do dyspozycji wydolne źródło dolne - odpowiednio duże i o wystarczająco wysokiej temperaturze. Inaczej po prostu nie będzie miała skąd pobrać ciepła. Niestety, na wielkości, zatem i kosztach wykonania, źródła dolnego stara się oszczędzać wielu wykonawców. A przeciętny inwestor chętniej kupi pompę o większej mocy, niż dopłaci za dodatkowe pętle kolektora ziemnego. I tu popełni poważny błąd.

Możliwe źródła dolne to:

 • grunt - kolektor poziomy to zakopane na głębokości ok. 1,5 m wężownice z rur wypełnionych płynem niezamarzającym, sondy pionowe to zaś rury umieszczone w głębokich na kilkadziesiąt metrów odwiertach;
 • wody powierzchniowe (staw, rzeka);
 • wody podziemne, mamy wówczas studnię czerpną i zrzutową;
 • powietrze zewnętrzne;
 • bezpośrednie odparowanie - kolektor poziomy tworzą rury wypełnione czynnikiem roboczym pompy, co podnosi nieco sprawność układu (eliminujemy jeden wymiennik ciepła).
Układanie kolektora poziomego pompy ciepła
Zamiast typowego kolektora poziomego można ułożyć miedziane rurki wypełnione czynnikiem roboczym. Dzięki temu sprawność energetyczna rośnie, a powierzchnia źródła dolnego może być mniejsza. (fot. De Dietrich (Sofath))

Przy wyborze ograniczają nas przede wszystkim warunki działki. Tylko powietrze zewnętrzne jest dostępne wszędzie i w dowolnej ilości. Z kolei wody powierzchniowe i podziemne zaledwie na niewielu posesjach. Przy okazji trzeba podkreślić, że do praktycznego wykorzystania wody podziemne często się nie nadają, ze względu na dużą zawartość żelaza i innych zanieczyszczeń, błyskawicznie zamulających instalację i same studnie.

Kolektor poziomy jest łatwy do wykonania i relatywnie tani, lecz musimy na niego przeznaczyć kilkaset metrów kwadratowych terenu. I w tym miejscu nie można niczego wybudować, utwardzić powierzchni ani nawet sadzić większych roślin. To rozwiązanie tylko dla właścicieli bardzo dużych działek. Kolektory pionowe nie zajmują zbyt wiele miejsca, można się więc na nie zdecydować na większości parceli. Jednak należy pamiętać, że jest to przedsięwzięcie dosyć drogie, wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

W szczególnej sytuacji są ci, którzy mają już zagospodarowaną działkę. Prace ziemne to wówczas spore wyzwanie i perspektywa zniszczenia ogrodu. Jak widać, decyzja wymaga rozważenia wielu za i przeciw. Z tej perspektywy zrozumiała jest rosnąca popularność pomp wykorzystujących powietrze zewnętrzne. Ich źródło dolne ma niestabilną temperaturę i jest mniej wydolne, za to instalacja nie stwarza problemów.

Powietrzna pompa ciepła
Powietrzne pompy ciepła nie wymagają wykonania instalacji po stronie źródła dolnego. To jedna z przyczyn ich szybko rosnącej popularności. (fot. Nibe-Biawar)
Powietrzna pompa ciepła w wersji monobloku
Powietrzne pompy ciepła występują też w wersji monobloku umieszczanego na zewnątrz budynku. To godne polecenia w modernizowanych domach, gdy brak miejsca na kolejne urządzenie grzewcze. (fot. Alpha Innotec (Hydro-Tech))

OGRZEWANIE POMPĄ CIEPŁA SAMODZIELNIE LUB W TANDEMIE

Dobierając pompę ciepła do budynku, musimy koniecznie zdecydować, czy ma ona go ogrzewać samodzielnie, nawet w największe mrozy, czy będzie wspomagana przez inne źródło ciepła. Taki układ z dwoma urządzeniami grzewczymi nazywa się biwalentnym. Najczęściej stosuje się go w przypadku pomp typu powietrze/woda oraz w budynkach z ogrzewaniem grzejnikowym. Ten drugi przypadek to przeważnie domy modernizowane, gdzie ogrzewania podłogowego lub innego płaszczyznowego nie było, zaś jego wprowadzenie jest z oczywistych względów wyjątkowo kłopotliwe. Co zrozumiałe, w takim domu oba te czynniki mogą wystąpić łącznie - mamy grzejniki oraz pompę powietrze/woda, bo jej założenie było najłatwiejsze.

Rzecz w tym, że zarówno dla pomp powietrze/woda, jak i grzejników ściennych wyjątkowo trudna jest praca przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej. Przy kilkunastu stopniach mrozu zdecydowanie spada sprawność pompy (czyli koszt ciepła rośnie), zwykle zmniejsza się także jej moc grzewcza. Z kolei grzejniki w takich warunkach powinny być zasilane wodą o dość wysokiej temperaturze, np. 70°C, podczas gdy w okolicach 0°C wystarcza im np. 50°C. W ogóle większość pomp ciepła nie jest przystosowana do zasilania instalacji wodą cieplejszą niż 55°C, choć są specjalne konstrukcje, przeznaczone głównie do remontowanych domów, osiągające ponad 70°C. Oczywiście, ich współczynnik sprawności COP jest mniej korzystny.

Klimakonwektor
Klimakonwektory to właściwie grzejniki, w których przepływ powietrza wymusza wentylator. Dzięki temu wymiana ciepła jest znacznie intensywniejsza. (fot. Daikin)

Rozwiązaniem problemu może być właśnie układ biwalentny. Pompa ciepła ogrzewa dom samodzielnie przez większość sezonu grzewczego, kiedy to na zewnątrz temperatura jest dodatnia bądź spada niewiele poniżej 0°C. Przy większym mrozie zaś zadanie ogrzewania albo całkowi-cie przejmuje inne źródło ciepła (zazwyczaj kocioł), albo pompę jedynie wspomagamy kotłem, grzejnikami elektrycznymi lub kominkiem.

Równoczesne funkcjonowanie kotła i pompy to już spory poziom komplikacji układu grzewczego i wymaga on starannego zaprojektowania. Za to wspomaganie kominkiem czy grzejnikami elektrycznymi jest banalnie proste, bo oba systemy grzewcze działają niezależnie. Z uwagi na to, że większość sezonu grzewczego to właśnie temperatura około 0°C - wariant biwalentny często jest uzasadniony względami ekonomicznymi i technicznymi.

KLIMATYZACJA Z POMPY

Pompę ciepła może też wykorzystać do chłodzenia budynku, ale nie każdy jej model na to pozwala. Urządzenia typu powietrze/woda (lub powietrze/powietrze) muszą mieć możliwość tzw. odwróconego (rewersyjnego) trybu pracy. Podobnie jak klimatyzatory, do chłodzenia wymagają działania sprężarki. Dlatego mówimy o chłodzeniu aktywnym.

Jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła
Jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła bardzo przypomina tę stosowaną w klimatyzatorach. Różnica tkwi w tym, że zoptymalizowano ją do pracy w niskiej temperaturze. W niektórych konstrukcjach może to być nawet -25°C. (fot. Panasonic)

W przypadku pomp typu grunt/woda oraz woda/woda, wystarczy wymiennik ciepła i praca pomp obiegowych górnego i dolnego źródła, by ciepło z wnętrza domu (temperatura ok. 25°C) przekazać do gruntu (ok. 10°C). Ruch ciepła odbywa się przy tym od ciała cieplejszego do chłodniejszego, sprężarka pompy nie musi więc pracować. W związku z tym chłodzenie to nazywamy pasywnym. Pompa musi mieć dostosowany do tego sposobu funkcjonowania układ połączeń hydraulicznych. Najczęściej producenci sprzedają po prostu opcjonalne moduły chłodzenia pasywnego do swoich pomp. Zasadniczo jednak da się dodać do systemu taki moduł złożony przede wszystkim z wymiennika ciepła, nawet jeżeli producent tego nie przewidział.

Chłodzenie pasywne jest bardzo wydajne energetycznie - zużycie prądu jest małe, potrzebny jest tylko do pracy pomp obiegowych.

Schemat obiegu pompy ciepła
Obieg pompy ciepła składa się z dwóch części - po jednej temperatura rośnie, po drugiej spada. Przejście z trybu ogrzewania do chłodzenia wymaga jedynie odwrócenia obiegu.

Chłodzenie budynku z wykorzystaniem pompy ciepła podlega pewnym ograniczeniom, szczególnie gdy mamy grzejniki ścienne. Ich temperatura nie może być przesadnie niska, bo zacznie się na nich wykraplać wilgoć (para wodna) z powietrza. Lepiej jest w przypadku podłogówki, tutaj duża powierzchnia rekompensuje niewielką różnicę temperatury. Jednak wadą takiej chłodzonej podłogi jest fakt, że zimne powietrze utrzymuje się tuż nad nią. Do chłodzenia najlepsze są instalacje sufitowe - strop może mieć dość niską temperaturę i nie odczuwamy tego jako dyskomfortu, skoro nie mamy z nim bezpośredniego kontaktu. Ponadto ochłodzone powietrze samoczynnie opada.

Specyficzną grupę stanowią niezbyt popularne u nas pompy typu powietrze/powietrze. Ich jednostki zewnętrzne są podobne do tych stosowanych w klimatyzatorach. Mamy więc ogrzewanie lub chłodzenie dzięki strudze powietrza.

POMPA CIEPŁA TYLKO DO C.W.U.

Dobór pompy do c.w.u. nie jest specjalnie trudny. Zdecydowanie najpopularniejsze są urządzenia zblokowane z dużym, stojącym zbiornikiem o pojemności 200-300 l. Żeby działały, wystarczy podłączyć do nich rury ciepłej i zimnej wody oraz włożyć wtyczkę do gniazdka elektrycznego. W takiej wersji powietrze będziemy czerpać z wnętrza domu, co oznacza jego wychładzanie. Dlatego lepiej wyprowadzić na zewnątrz kanały powietrzne - przez ścianę albo dach.

Schemat działania pompy ciepła z innym urządzeniem grzewczym
Pompa do c.w.u. współpracuje z innym urządzeniem grzewczym. Zwykle jest to kocioł, zapewniający ciepło, kiedy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska. Możliwe jest też połączenie z kolektorami. (fot. Hewalex)

Kluczowe jest więc wygospodarowanie odpowiedniego miejsca. Bywa to problematyczne, bo zbiornik 200 l to już całkiem pokaźna beczka. Gdy przestrzeni brakuje, albo mamy już duży zasobnik c.w.u., warto pomyśleć o pompie sprzedawanej bez zbiornika. Mogą one być:

 • podłączane do wężownicy lub płaszcza wodnego zbiornika. Producent pompy określa, jaką muszą mieć powierzchnię, żeby wymiana ciepła była wystarczająco efektywna (wężownice często są małe, dostosowane tylko do kotłów);
 • wyposażone we własny wymiennik ciepła. Wtedy wężownica nie jest w ogóle potrzebna. Pompa podgrzewa wodę i kieruje ją do zbiornika.
Pompa ciepła bez zasobnika
Pompa bez zasobnika zajmuje niewiele miejsca. To świetne rozwiązanie, gdy mamy już odpowiednio duży zbiornik c.w.u. (fot. Galmet)

Typowe wyposażenie dodatkowe pomp do c.w.u. to grzałka elektryczna. Dzięki niej można w razie potrzeby szybciej podgrzać wodę oraz zapewnić ją, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest zbyty niska dla pompy. Jeżeli powietrze czerpiemy spoza budynku, to pompy tego rodzaju są w stanie działać przy temperaturze zewnętrznej ok. 0°C. Dopuszczalną minimalną temperaturę zewnętrzną warto jednak sprawdzić, bo dla jednego urządzenia będzie to np.+7°C, dla innego zaś -7°C. Kilkunastostopniowa różnica to dużo. Przesądza o tym, o ile będziemy musieli dogrzewać wodę w inny sposób wiosną i jesienią.

Temperatura źródła dolnego

Przy projektowaniu instalacji zwykle przyjmuje się następującą temperaturę źródła dolnego:

 • + 10°C - woda gruntowa oraz głębokie odwierty pionowe;
 • + 4°C - kolektor ułożony na dnie stawu;
 • 0°C - poziomy kolektor gruntowy;
 • +2 lub +7°C - powietrze zewnętrzne - z zastrzeżeniem, że jego temperatura może spaść nawet poniżej -20°C.

 

Temperatura źródła górnego

Dla sprawności pompy korzystne jest podgrzewanie wody do jak najniższej temperatury. Przekłada się to na wysoki współczynnik sprawności COP, a co za tym idzie - niskie koszty eksploatacji. Dlatego w domach z pompą ciepła pierwszym wyborem powinno być ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe, ścienne), projektowane dla temperatury zasilania ok. 35°C. Przykładowo ta sama pompa ma COP 4,3, przygotowując wodę o temperaturze 35°C, zaś przy 45°C już tylko 3,3. A w takiej sytuacji rachunek ekonomiczny jest coraz mniej korzystny.

Przypomnijmy, że COP określa stosunek ilości oddanego ciepła do pobranej ilości energii elektrycznej. Jeżeli pompa oddając 10 kW, pobiera 3 kW prądu, to COP wynosi 3,3.

 

Jaka moc pompy ciepła?

Z mocą pompy ciepła nie należy przesadzać. Generalnie, powinna ona odpowiadać zapotrzebowaniu budynku na ciepło, chyba że przewidujemy układ biwalentny - wtedy może być niższa. Przypomnijmy, że pompa sama nie wytwarza ciepła, lecz pobiera je z otoczenia. W związku z tym decydując się na model o większej mocy, musimy powiększyć też źródło dolne. Bez tego pompa będzie funkcjonować źle. W skrajnym przypadku tak wymrozi nasze źródło dolne, że całość przestanie działać.

Konieczne jest tu zastrzeżenie, że efekty zawyżenia mocy pompy mogą być odczuwalne w niewielkim stopniu, jeśli jej sprężarka ma możliwość płynnej regulacji mocy. W żadnym razie nie należy jednak traktować tego jako zachęty do kupna "przewymiarowanych" urządzeń. Po pierwsze - zapłacimy za nie więcej, a po drugie - ten zapas mocy i tak może być przyczyną problemów, skoro zakres regulacji jest ograniczony.

Kiedy na zewnątrz panuje tzw. obliczeniowa temperatura -20°C (dla większości kraju), zarówno poprawnie dobrana, jak i "przewymiarowana" pompa będą pracować właściwie - ta druga po prostu z obniżoną mocą. Aczkolwiek przez większość sezonu temperatura jest znacznie wyższa. Gdy na zewnątrz jest ok. +7°C, wystarcza zaledwie 30% projektowanej mocy grzewczej. Pompa dobrana bez zapasu będzie w stanie nadal pracować (szczególnie jeśli też ma regulację mocy), zaś dla tej "przewymiarowanej" dostępny zakres regulacji zostanie najpewniej przekroczony.

Przy obecnych standardach ciepłochronności budynków, nowy dom o powierzchni 150 m2 nie będzie raczej potrzebował pompy mocniejszej niż 10 kW. I mniej więcej takie pompy uwzględniliśmy w naszym zestawieniu. Jednak pamiętajmy, że dobór pompy powinno poprzedzić staranne zaprojektowanie całego układu grzewczego.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Stiebel Eltron

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Gru 2020, 14:54

...

Na pierwszy rzut oka trzeba policzyć zapotrzebowanie w najgorszym wypadku maksymalne i znaleźć model urządzenia, który "da radę". Możliwe, że nie obejdzie się bez kilku lub kilkunastu urządzeń. Załóżmy, że z urządzeniem jest zintegrowany zbiornik na 250 litrów i zaspokoi ...

time image

Gość Zenekn

02 Gru 2020, 23:06

Pompa do cwu blok, 24 mieszkania. Jakie są możliwości zastosowania powietrznej pompy ciepła. Montaż w piwnicy budynku.

time image

13 Lis 2019, 07:03

56 minut temu, Gość Tomek. napisał: Czy można pompę ciepła zainstalować w mieszkaniu? Mam mieszkanko na wsi gdzie pomieszkuję tylko na święta,i szukam sensownego sposobu ogrzewania. Pozdrawiam.

time image

Gość Tomek.

13 Lis 2019, 06:07

Czy można pompę ciepła zainstalować w mieszkaniu? Mam mieszkanko na wsi gdzie pomieszkuję tylko na święta,i szukam sensownego sposobu ogrzewania. Pozdrawiam.

time image

19 Lip 2018, 11:46

4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Przez te kilka lat zamieniły się nazwy, ceny, modele ale technologia raczej nie. Zmieniły się jeszcze trendy i obecnie pewno przeważają pompy ciepła powietrze-woda. Najważniejsze. Temat jest rozwojowy i nie ...

I cóż z tej gwarancji? Też mi kryterium wyboru. Przecież wiadomo, że w Niemczech mało kto (albo nikt) kupi Aristona. Tu chodzi o dobór pompy ciepła do oczekiwań a potem i tak kupujemy markę "lokalną" a jak nie mamy takiej marki, polegamy na reklamie. I dlatego twierdzę, że przy ...

time image

Gość sm

19 Lip 2018, 05:49

Ariston jak widać nie potrzebuje reklamy i brakuje ich produktów w zestawieniu. Ma chyba najdłuższą gwarancję =8 lat.

time image

23 Sty 2018, 09:11

A jest gdzieś może jakaś aktualizacja tego zestawienia? Kilka lat już minęło i prawdopodobnie ceny oraz modele się również zmieniły.

time image

22 Sty 2018, 13:43

Witam,  Słusznie zauważyłeś, że są niezawodne i tanie w eksploatacji, ale wśród modeli do wyboru konkurencja jest coraz większa Inwestorzy mają w czym wybierać, zanim jednak zdecydujecie się na konkretnego producenta, radziłbym przestudiować warunki gwarancyjne, serwisowe ...

time image

Gość Kriss

22 Sty 2018, 11:45

Pompy ciepła są bezkonkurencyjne. Niezawodne i generują niskie koszty. Pompy tanie nie są, ale po to są dotacje gminne żeby z nich korzystać. U siebie w domu mam polskiego apica, który spisuje się znakomicie trzecią zimę z rzędu.

time image

Gość Radek

22 Lis 2016, 22:05

Bardzo przydatne zestawienie - konkretne i umożliwia zapoznanie się z poszczególnymi modelami. Jest chyba nieco jednak nieaktualne - ostatnio rozmawiałem z właścicielem polecanej firmy z Warszawy instalującej pompy ciepła różnych producentów (także wymienionych w tabeli) i polecał ...

time image

Gość arturo72

10 Kwi 2016, 14:36

Cytat Nie potrafisz kowadeł odnieść się inteligentnie do zagadnienia i musisz walić epitetami, to lepiej nie odpowiadaj wcale. Do tego cały czas ten przykład swojego kurnika w którym jest więcej styropianu niż wszystkiego innego razem ...

time image

10 Kwi 2016, 13:38

Cytat Bzdury gadasz Wypowiadasz się jak typowy ciemnogród ze wsi zabitej dechami który nie ma zielonego pojęcia co z czyn się jje ;) Nie potrafisz kowadeł odnieść się inteligentnie do zagadnienia i musisz walić epitetami, ...

time image

Gość arturo72

09 Kwi 2016, 14:30

Cytat Nie wiem skąd autor wziął dane na temat ceny energii ale do niej trzeba doliczyć opłaty przesyłowe co daje z zakupioną 1 kW h cenę około 65 groszy co daje 3250 złoty. Następna spraw to współczynnik COP skoro zakres jest od 1 ...

time image

Gość Konrad

09 Kwi 2016, 14:15

Używam pompy ciepła od 4 lat, wyliczenia są ok. Cena energii elektrycznej jest uśredniona druga i pierwsza taryfa.Jeżeli chodzi o COP to np. dla temperatury na zewnątrz 2 stopni cencjusza firma ma pompy z COP nawet 5 czyli nawet lepszym niż przyjęto.COP 2,5 to jest, ale przy -20 to ...

time image

Gość robi

03 Mar 2016, 17:55

Nie wiem skąd autor wziął dane na temat ceny energii ale do niej trzeba doliczyć opłaty przesyłowe co daje z zakupioną 1 kW h cenę około 65 groszy co daje 3250 złoty. Następna spraw to współczynnik COP skoro zakres jest od 1 do max 5 to według mojej praktyki ja bym go uśrednił ...

time image

Gość jk

11 Lut 2014, 19:41

NIe zgadzam się ze obecnie budowane domy w wykonaniu standardowym sciana 25 + 15 styropian i 20 cm welna w dachu mają zapotrzebowanie na poziomie 50w/m2, to jest tylko teoria a w praktyce taki dom potrzebuje od 70-90 W/m2, a to przy wyliczeniach do pompy czy innego ogrzewania ma wielkie znaczenie.

time image

Gość Maria Pączko

15 Mar 2012, 22:44

Zwracam się do panów aby podali obecnie cenę kotłowni, komina przyłączenia gazowego, drzwi atestowanych do kotłowni, i związanych innych pozycji bo wiadoma rzecz że instalację ogrzewania i tak trzeba zrobić tak czy tak, chcę rozważyć instalację pompy i chcę porównać ...

time image

13 Sie 2010, 09:43

Cytat Vikersonn polecać mam prawo tak jak Pan może mieć inne zdanie. Nie mam nic przeciwko temu, żebyś podzielił się uwagami na temat działania tej pompy ciepła po sezonie grzewczym, a najlepiej po kilku sezonach. Domyślam ...

time image

13 Sie 2010, 09:12

Cytat Panie HenoK, generalnie chamstwa nie warto komentować tylko przejść obok z ingnorancją. Vikersonn polecać mam prawo tak jak Pan może mieć inne zdanie. Domyślam się tylko, że Pana maniery i zachowanie pochodzi z innej epoki niż ...

time image

Gość Piotr.R

13 Sie 2010, 08:21

Panie HenoK, generalnie chamstwa nie warto komentować tylko przejść obok z ingnorancją. Tym razem jednak pozwolę sobie zwrócić Panu uwagę. Fakt, nie patrzyłem na datę artykułu - pojawił mi się w google i bardzo byłem ciekaw czy przepłaciłem. Okazuje się że nie, a jeśli są ...

time image

11 Sie 2010, 16:46

Cytat Ciekawy artykuł tylko brakuje tu ceny pompy ciepła Vikersonn. Na ich stronie z kalkulatorem da się policzyć koszty ogrzewania dla domu w zależności od m2 powierzchni i dobrać pompę do domu. Dal 150m2 kwoty wychodzą podobne, a u mnie ...

time image

Gość Piotr.R

11 Sie 2010, 16:32

Ciekawy artykuł tylko brakuje tu ceny pompy ciepła Vikersonn. Na ich stronie z kalkulatorem da się policzyć koszty ogrzewania dla domu w zależności od m2 powierzchni i dobrać pompę do domu. Dal 150m2 kwoty wychodzą podobne, a u mnie zima pokaże czy było Ok. Wszystkim, którzy sie ...

time image

17 Mar 2010, 13:08

Cytat przy roznicy nakladow 40000 zl miedzy pompa a koltlem gazowym,pieniadze te trzeba brac pod uwage jako kapital ktory pracuje i zarabia. Moja kompletna instalacja grzewcza z pompa ciepła i kolektorami słonecznymi kosztowała ...

time image

Gość adam

30 Lis 2009, 13:20

Bardzo fajny artykuł i z pewnoscia tez pomocny.Sam sie zastanawiam ,ale brakuje mi jeszcze tutaj zestwienia najlepszych marek i firm trudniacych sie zakładaniem takich pomp.Rzeczywiscie widac ze ta instalacja sie opłaca.Ale sam na własnym przykładzie równiez moge powiedziec ze to dobra ...

time image

01 Kwi 2009, 08:46

Cytat przy roznicy nakladow 40000 zl miedzy pompa a koltlem gazowym,pieniadze te trzeba brac pod uwage jako kapital ktory pracuje i zarabia.Pompa to nie tylko 'oszczednosci'.Ten kapital to liczac oszczednie okolo 2-2.5 tys zl z otsetek od kapitalu.W ...

time image

31 Mar 2009, 15:48

Cytat Czy ktoś posiada pompę ciepła firmy Octopus? Z posiadanych informacji wynika że jest to rewelacja w ogrzewnictwie. Jedyna różnica, w odniesieniu do podobnych pomciepła powietrze/woda jest w tym, że ta pompa "Sopel Lodu" ...

time image

Gość edwards

31 Mar 2009, 13:11

Czy ktoś posiada pompę ciepła firmy Octopus? Z posiadanych informacji wynika że jest to rewelacja w ogrzewnictwie.

time image

Gość plumber

22 Mar 2009, 00:05

przy roznicy nakladow 40000 zl miedzy pompa a koltlem gazowym,pieniadze te trzeba brac pod uwage jako kapital ktory pracuje i zarabia.Pompa to nie tylko 'oszczednosci'.Ten kapital to liczac oszczednie okolo 2-2.5 tys zl z otsetek od kapitalu.W dodatku posiadajac dom o tych samych wlasciwosciach ...

time image

12 Mar 2009, 14:10

mam licznik dwutaryfowy a zużycie średnio 50 na 50 dlatego dałem średnia 35gr. Mam kolektory poziome 800 metrów ze względu na kamienisty teren. To mój pierwszy sezon, więc budynek świeżo po budowie, nie wiem czy 400zl dla Ciebie dużo czy mało za ogrzewanie, dla mnie to mało, za ...

time image

12 Mar 2009, 13:56

400 zł/m-c - zaniżasz cenę energii elektrycznej. To mnie niewiele więcej kosztuje ogrzanie domu o podobnej powierzchni budowanego 15 lat temu (nie ocieplony wg nowych standardów) olejem opałowym (w domu mieszka 7 osób także zużycie wody jest konkretne). Nie mówiąc o tym, iż koszt ...

time image

12 Mar 2009, 13:34

te 20000 to troche za dużo moim zdaniem.. powierzchnia grzewcza 220m + CWU 300l, ogrzewanie podłogowe, zużycie zależy oczywiście od miesiąca... im wcześniejsze miesiące (wrzesień, październik) dolne źródło ma jeszcze sporo ciepła... reasumując, zużycie KW (nie mam przed sobą ...

time image

12 Mar 2009, 08:47

Racja. Ściśle licząc wychodzi 17.000 kWh, natomiast 20.000 kWh jest pewnym zaokrągleniem, wykorzystywanym dalej w Tabeli 2. Zastosowano zaokrąglenie, bo parametry wyjściowe są oszacowane orientacyjnie, np. moc potrzebna do ogrzania 1 m2 – przyjęto 50W, ale jest to założenie szacunkowe. ...

time image

11 Mar 2009, 13:37

Dobre te 20 000 mnożąc przez średnią cenę 1 kWh w granicach 0,40 zł to wychodzi fajna kwota. Zachód już dawno wyszedł z pomp ciepła tylko u nas się to tłucze że to niby takie super i w ogóle.

time image

Gość Szymon

11 Mar 2009, 12:50

mam pytanie odnośnie tabeli 1. Moc pompy ciepła na ogrzewanie + c.w.u. [kW] 8,5 L. godz. pracy urządzenia grzewczego w roku [h] 2000 Roczne zużycie e. na ogrzewanie + c.w.u. [kWh] 20 000 20 000 - skąd się wzięło? 8,5 kW x 2000h = 17 000kWh Czy się mylę?

time image

11 Mar 2009, 12:50

...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje