Budowa i działanie elektronicznej pompy obiegowej
W obudowach elektronicznych pomp obiegowych znajduje się wirnik, silnik i jednostka serująca z elektroniką. Zadaniem elektroniki i przetwornicy częstotliwości jest umożliwienie płynnego dopasowania mocy, z jaką działa pompa do aktualnego zapotrzebowania instalacji. Chodzi m.in. o to, aby ilość pobranej energii była jak najmniejsza, adekwatna dla danego rodzaju instalacji.
Bezdławicowe elektroniczne pompy obiegowe c.o.
Wśród dostępnych rozwiązań w zakresie elektronicznych pomp obiegowych do centralnego ogrzewania, na szczególną uwagę zasługują modele bezdławicowe zwane też mokrobieżnymi. Wyróżniają się one konstrukcją, w której wszystkie obracające się elementy wewnątrz silnika o biegunach dzielonych są zanurzone w przetłaczanej wodzie.
Jakie to niesie ze sobą korzyści? Przede wszystkim nie tego rodzaju pomp nie trzeba uszczelniać ani mechanicznie, ani – jak sama nazwa wskazuje – za pomocą dławicy. Pompy bezdławicowe mają hermetyczną konstrukcję, w efekcie czego pracują ciszej a do tego z większą sprawnością.
Istotne cechy pomp obiegowych do zastosowania domowego
Kupując pompę obiegową do domu jednorodzinnego, należy zwrócić uwagę na to, czy posiada ona solidną konstrukcję i czy jest dopasowana do naszej instalacji grzewczej i klimatyzacyjnej. Dobrze jest określić zapotrzebowanie na moc i wydajność pompowania w zależności od wielkości domu i potrzeb. Zbyt duża pompa może zużywać nadmierną ilość energii, podczas gdy zbyt mała nie zapewni odpowiedniego krążenia wody.
Należy także zwrócić uwagę na to, jaką efektywność energetyczną osiąga pompa. Nowoczesne pompy często posiadają klasę energetyczną A lub A+, co oznacza niższe rachunki za prąd. Jak już wspomnieliśmy, pod względem technologicznym i funkcjonalnym wyróżniają się pompy bezdławicowe, posiadające funkcje sterowania elektronicznego, które automatycznie dostosowują prędkość pompy do aktualnych potrzeb. Może to przynieść dodatkowe oszczędności energetyczne.
Ze względu na komfort domowników, należy się upewnić, że wybrana pompa działa cicho, zwłaszcza jeśli zostanie zainstalowana w miejscu, gdzie hałas mógłby być uciążliwy. Wybór pompy, która jest łatwa w montażu i serwisie, może przynieść oszczędności w przyszłości.
Bez wątpienia warto postawić na produkty znanych i renomowanych producentów. Dłuższa gwarancja może być wskaźnikiem wysokiej jakości produktu. Warto także zapoznać się z opiniami innych użytkowników dotyczącymi wybranego modelu pompy, a także skontaktować się z przedstawicielami producenta, którzy mogą dostarczyć cennych informacji na temat jej wydajności, trwałości i niezawodności.
Tu na uwagę zasługują pompy DAB PUMPS, które pasują nawet do najnowocześniejszych instalacji tego typu, a do tego są bardzo ekonomiczne. Ich walorem jest także łatwa instalacja i komfortowa obsługa, dzięki czemu konieczność serwisowania zredukowana jest właściwie do minimum.
Evosta – pompy dopasowane do każdego domu
Firma DAB ma w swojej ofercie bardzo ciekawą serię Evosta, w skład której wchodzą trzy modele elektronicznych pomp obiegowych, zróżnicowane pod względem zastosowanych rozwiązań. Typoszereg bezdławnicowych pomp obiegowych Evosta wyróżnia się innowacyjnością a zastosowana technologia to efekt wieloletniego doświadczenia DAB Pumps oraz połączenia współpracy i integracji działów Badań i Rozwoju, Industrializacji i Zakupów. Pompa jest niezwykle innowacyjna pod względem zastosowanej technologii, niezawodności oraz wydajności.
Evosta 2 SOL przeznaczona jest do solarnych instalacji grzewczych oraz instalacji klimatyzacyjnych w budynkach mieszkalnych. Wyposażona została są w silnik synchroniczny z magnesami trwałymi oraz przetwornicę częstotliwości, która automatycznie dopasowuje wydajność do zapotrzebowania instalacji, dzięki czemu oszczędzana jest energia i zapewniana ochrona przed skutkami uderzeń hydraulicznych.
Ten model pomy wyróżnia także łatwa konfiguracja, której można dokonać za pomocą przycisku sekwencyjnego, przełączającego pomiędzy poszczególnymi trybami pracy.
Wśród interesujących modeli pomp obiegowych dedykowanych do zastosowań domowych znajduje się także niedawno wprowadzony model EVOSTA 2, który łączy w sobie trwałość pomp 3-biegowych oraz zalety pomp elektronicznych. To zdecydowanie jedne z najlepszych produktów w kategorii innowacyjności i niezawodności, dzięki wykorzystaniu silnika synchronicznego z magnesami trwałymi i przetwornicy częstotliwości.
Pompa osiąga imponującą sprawność energetyczną na poziomie EEI < 0,18, a do tego ma kompaktowe wymiary. Tak jak w poprzednim modelu, do zmiany trybów służy przycisk sekwencyjny. Ustawienia w przypadku pomp EVOSTA 2 mogą być zmieniane za pomocą panelu kontrolnego z przodu pompy. Trzy światełka ledowe z przodu pompy informują o bieżącym trybie pracy.
Nowością w ofercie jest także model EVOSTA 3 - energooszczędna, elektroniczna bezdławnicowa pompa obiegowa, przeznaczona do wszystkich typów domowych instalacji grzewczych, wentylacji i klimatyzacji. Podobnie jak EVOSTA 2, model ten łączy w sobie trwałość pomp 3-biegowych oraz zalety pomp elektronicznych. EVOSTA 3 osiąga sprawność energetyczną na poziomie od EEI ≤ 0.17 do EEI ≤ 0.19.
Wersja ta posiada wyświetlacz pokazujący chwilowe natężenie przepływu, oraz chwilową wartość podnoszenia i chwilowe zużycie energii w wattach. Pompa jest również wyposażona w funkcję automatycznego odpowietrzania.
Energooszczędne, elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe przeznaczone są do wszystkich typów domowych instalacji grzewczych, wentylacji i klimatyzacji. Producent daje na nie aż 5-letnią gwarancję w standardzie.
autor: Damian Żabicki
źródło i zdjęcie: DAB Pumps
opracowanie: Anna Chrystyna