Pompa ciepła czy kocioł pelletowy?

Coraz wyższa świadomość ekologiczna, a także problem smogu oraz przepisy mają ogromny wpływ na zmianę ogrzewania naszych domów na ekologiczne. Poniżej porównamy dwa popularne rozwiązania. Jest to mianowicie pompa ciepła oraz kocioł pelletowy. Które z tych rozwiązań będzie lepsze do naszego domu? Jak wyglądają koszty montażu i eksploatacji obu tych alternatywnych źródeł ogrzewania? Na te pytania odpowiemy poniżej!

Pompa ciepła czy kocioł pelletowy?
DEFRO Pompy ciepła DEFRO
Dane kontaktowe:
41 303 80 85, infolinia: 509 702 720
Ruda Strawczyńska 103 A 26-067 Strawczyn

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Pompa ciepła - jak działa? Ile kosztuje?

Pompa ciepła to urządzenie służące do ogrzewania wnętrz, które do swojej pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii. Taka pompa większość energii może pobierać z wody, powietrza lub gruntu.

Odnawialne źródła stanowią aż 75% zapotrzebowania pompy ciepła na energię. Pozostałe 25% to energia elektryczna. Pobrana w ten sposób energia kierowana jest przez pompę do instalacji grzewczej, którą montuje się w domu.

Na naszym rynku mamy między innymi pompy ciepła typu plug in DHP Premium firmy Defro.pl. Są to najnowszej generacji polskie pompy powietrze-woda, których montaż jest dziecinnie prosty. Pompy te w standardzie mają nie tylko funkcję ogrzewania, lecz także chłodzenia. Możemy urządzenia te wykorzystać więc także w gorące letnie dni do obniżenia temperatury w naszym domu.

Pompa ciepła - jeden ze sposobów na ekologiczne ogrzanie budynku

Koszt zakupu i instalacji pompy ciepła nie jest niestety zbyt niski. Plasuje się bowiem na wysokości około 30-40 tysięcy złotych. Jest to duża inwestycja, jednak zwróci się nam ona już po około 5-7 latach ogrzewania domu pompą ciepła. Ponadto możemy starać się o dofinansowanie tej ekologicznej inwestycji.

Samo ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła i jej eksploatacja nie wytwarza dużych kosztów. Klasa efektywności energetycznej pompy ciepła plug in DHP Premium to A++, a jej moc grzewcza, czyli wskaźnik COP wygląda następująco:

  • 12kW / 4,76 przy A7 / W35,
  • 9,0 kW / 3,78 przy A2 / W35,
  • 7,6 kW / 3,15 przy A7 / W35,
  • 7,0 kW / 3,01 przy A15 / W35.

Eksploatacyjne koszty pompy ciepła możemy obniżyć jeszcze bardziej, montując panele fotowoltaiczne, a koszt zakupu pompy możemy częściowo obniżyć, starając się o dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze".

Kocioł pelletowy - dla kogo?

Kocioł pelletowy możemy zainstalować w naszym jednorodzinnym domu. Żeby jednak ogrzewanie za jego pomocą było w pełni efektywne i ekonomiczne piec na pellet musi zostać odpowiednio ustawiony. Sama obsługa pieca pelletowego jest tak samo mało skomplikowana, jak obsługa pompy ciepła.

Kocioł pelletowy wymaga jednak cotygodniowej konserwacji urządzenia, która może trwać nawet 1,5 godziny. Pellet jest jednak jednym z najbardziej efektywnych paliw, w związku z tym zyskał dużą popularność w naszym kraju i nie tylko. Ponadto spalanie tego paliwa wytwarza zdecydowanie mniej szkodliwych gazów i substancji niż spalanie tradycyjnego węgla.

Piec na pellet jest zdecydowanie tańszy od pompy ciepła. Możemy bowiem kupić kocioł pelletowy już za kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto możemy starać się także o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze". Jednak koszty eksploatacji w porównaniu z pompą ciepła są zdecydowanie wyższe. Ogrzewanie domu za pomocą pelletu jest droższe nawet o 40%.

Powietrzna pompa ciepła czy kocioł pelletowy - co wybrać?

To, jakie źródło ogrzewania do naszego domu wybierzemy, zależy od wielu czynników. W ogólnym rozrachunku oba te urządzenia wypadają bardzo dobrze, a koszty są porównywalne.

Nasz wybór będzie więc zależał od tego, czy możemy na początek zainwestować więcej w pompę ciepła, żeby później oszczędzać zarówno pieniądze, jak i czas.

Powietrzna pompa ciepła jest bowiem urządzeniem tańszym w eksploatacji i bezobsługowym. Możemy także wybrać tańszy kocioł pelletowy, który wymaga cotygodniowych przeglądów i generuje nieco większe koszty eksploatacji. Wybór należy do nas.

źródło i zdjęcie: Defro