W jaki sposób można łatwo sprawdzić opłacalność instalacji pompy ciepła?

Ogrzewanie wody i całego mieszkania to ważna pozycja w każdym domowym budżecie. Eksploatacja urządzeń grzewczych – instalacji C.O. oraz kotłów staje się coraz droższa. Toteż nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się wymienić te urządzenia lub doposażyć swój dom w pompy ciepła. Jednocześnie jest to inwestycja na długie lata. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto rozważyć jej wszystkie aspekty. Dochodzą do tego także kwestie techniczne - chociażby sposób podłączenia do instalacji grzewczej. Umiejętne korzystanie z pomp ciepła przynosi duże oszczędności, jest także przyjazne dla środowiska. Czy jest to rozwiązanie dla każdego?

W jaki sposób można łatwo sprawdzić opłacalność instalacji pompy ciepła?
DEFRO Pompy ciepła DEFRO
Dane kontaktowe:
41 303 80 85, infolinia: 509 702 720
Ruda Strawczyńska 103 A 26-067 Strawczyn

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak sprawdzić, czy pompa ciepła nadaje się do mojego domu?

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o opłacalności tego przedsięwzięcia jest standard energetyczny budynku, który ma zostać wyposażony w pompę ciepła. Każdy dom zużywa rocznie określoną sumę energii, którą można wyrazić w gigadżulach (GJ) lub o wiele prościej - w ilości opału, jaki jest potrzebny do jego ogrzania. Założenie pompy ciepła jest uważane za opłacalne, jeśli budynek zużywa mniej niż:

  • 4 tony węgla rocznie,
  • 2300 m3 gazu ziemnego przez rok.

Kolejnym aspektem, który warto poruszyć, jest także przygotowanie budynku do założenia instalacji. To, kiedy powietrzna pompa ciepła ma sens, zależy od stopnia ocieplenia domu i od tego, czy zostały założone energooszczędne okna i czy przeprowadzono termomodernizację.

Działanie pompy polega głównie na tym, że odzyskuje ciepło, jakie pochodzi z otoczenia. Jeśli dom będzie tracił zbyt dużo energii, to może okazać się, że inwestycja jest mało opłacalna. Pompy ciepła są również świetną alternatywą, jeśli do danej lokalizacji nie można doprowadzić gazu lub koszt założenia tej instalacji jest zbyt wysoki.

Dodatkowo dochodzą do tego rosnące ceny tego surowca i zwiększające się wymagania klimatyczne ze strony państwa i instytucji Unii Europejskiej. Pompy ciepła są w pełni ekologiczne, ponieważ są zasilane energią elektryczną.

Jaki może być koszt instalacji pompy ciepła?

Jest wiele czynników, które wpływają na cenę, za jaką są instalowane powietrzne pompy ciepła koszt obejmuje m.in.:

  • lokalne warunki terenowe,
  • ceny usług w danym regionie - np. koszty materiałów czy robocizny,
  • możliwości skorzystania z promocji lub dofinansowania (program “Czyste powietrze” i różne dotacje).

Koszt jest zależny także od rodzaju urządzenia, jakie jest przeznaczone do instalacji:

  • montaż gruntowej pompy ciepła wiąże się z instalacją kolektorów pionowych lub poziomych, co zwiększa koszty inwestycji,
  • w przypadku pomp powietrznych nie ma dodatkowych kosztów - to jedynie zakup urządzenia i cena jego montażu.

Całkowite koszty pompy ciepła typu powietrze-powietrze wraz z instalacją to co najmniej 4 tysiące złotych. Obejmuje to klimatyzator o mocy 3KW i pozwala na ogrzanie jednego pomieszczenia. W przypadku zaawansowanej instalacji typu powietrze-woda dla całego domu, to całkowite koszty zaczynają się od 25 tysięcy złotych. W każdym przypadku należy przeprowadzić kalkulację kosztu indywidualnie, do konkretnego obiektu.

Gdzie można znaleźć pompy ciepła, które są warte polecenia?

Pompy ciepła są produkowane przez specjalistyczne firmy, które zajmują się również ich montażem. Na polskim rynku wyróżnia się firma Defro.pl - lider krajowego rynku grzewczego. Firma produkuje powietrzne pompy ciepła typu plug-in.

Jej najnowszym produktem jest Defro DHP Premium – pompa ciepła typu powietrze woda, zaprojektowana do warunków klimatycznych panujących w Polsce. Urządzenie zostało przetestowane przez naukowców pracujących na krakowskiej uczelni AGH i jest to pierwsza polska konstrukcja z hydromodułem typu plug in.

źródło i zdjęcie: DEFRO