Czy panele fotowoltaiczne w polskim klimacie mają sens?
Fotowoltaika jest dość często wybieranym systemem ogrzewania nieruchomości. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko ekologii i przyjazności środowisku. Przynosi również widoczne oszczędności związane ze zużyciem energii. Często powielanym stereotypem jest to, że polskie warunki pogodowe nie sprzyjają wydajności i funkcjonalności paneli. Energia słoneczna jest produkowana najbardziej efektywnie w chłodne i słoneczne dni - panele sprawdzają się również podczas miesięcy zimowych.
Instalacja z reguły produkuje większą ilość energii niż jest potrzebna do bieżącego wykorzystania. Nadwyżki są przekazywane do sieci energetycznej. Czasem więc okazuje się, że nadmiar wytworzonej energii podczas miesięcy letnich wystarczy do wykorzystania również zimą.
Kiedy warto zainwestować w pompę ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które są zaliczane do ekologicznych źródeł ciepła. Są nie tylko ekonomicznym sposobem ogrzania nieruchomości - znacząco zmniejszają wydzielanie do atmosfery szkodliwych substancji. Istnieją różne rodzaje pomp ciepła - popularnością cieszą się m.in modele, które funkcjonują w oparciu o mechanizm powietrze-woda.
Doskonałym przykładem jest DHP Premium HF z oferty marki Defro. Jest to urządzenie przystosowane w szczególności do polskich warunków atmosferycznych. Zakup pompy ciepła to rozwiązanie dobre dla osób, które chcą zadbać o środowisko naturalne i rozsądnie rozporządzać budżetem domowym. Oszczędności generowane są już na etapie budowy nieruchomości - nie ma konieczności budowania komina, a dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z urządzenia jako z klimatyzacji.
Czy pompa ciepła i fotowoltaika to dobre połączenie?
Czy pompa ciepła z fotowoltaiką to efektywny i opłacalny system? Jest to popularny i coraz częściej montowany w różnych rodzajach budownictwa. Pompa jest urządzeniem, które do funkcjonowania potrzebuje stosunkowo dużych ilości energii elektrycznej. Panele słoneczne z kolei energię wytwarzają. Są to systemy coraz częściej nabywane i montowane w komplecie. Pompa ciepła zużywa nadwyżkę energii produkowaną przez instalację fotowoltaiczną i sprawia, że nie ma konieczności oddawania jej do zewnętrznej sieci.
Czy fotowoltaika pokryje koszty eksploatacji pompy ciepła?
Nawet jeśli będzie konieczność dopłaty, koszty zostaną zmniejszone do minimum. Warto mieć na uwadze to, że planując montaż zarówno fotowoltaiki, jak i pompy ciepła, możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o dotację, a także skorzystać z ulgi podatkowej. Dzięki temu koszty - zarówno zakupu, jak i eksploatacji - zostaną znacząco zminimalizowane.
źródło i zdjęcia: DEFRO