Czy pod pompę ciepła potrzebny jest fundament?

Co do zasady, jeśli mamy do czynienia z pompą ciepła typu split, pod jednostkę zewnętrzną należy przygotować fundament, zapewniający jej stabilność podczas pracy. Innym rozwiązaniem jest zawieszenie urządzenia na wspornikach zamocowanych do ściany budynku. Zdarzają się jednak wyjątki od reguły - wydajne, ale kompaktowe pompy, tak lekkie, że nie ma konieczności budowania dla nich specjalnego fundamentu.

Czy pod pompę ciepła potrzebny jest fundament?
Robert Bosch Sp. z o.o.|Buderus Pompy ciepła
Dane kontaktowe:
801 777 801
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Po co fundament pod pompę ciepła?

Pompa ciepła, aby działała prawidłowo, powinna zostać wypoziomowana. Stąd konieczność ustawienia jej na stabilnym, równym podłożu, które będzie niezmienne przez lata. Zwykle taki fundament kopie się na głębokość ponad metra poniżej poziomu terenu (chodzi o posadowienie go poniżej strefy przemarzania gruntu). W zależności od wyboru rozwiązania, fundament może zostać wykonany pod całą jednostkę zewnętrzną lub składać się z kilku części - np. pod każdą stopę z osobna.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła marki Buderus na fundamencie. fot. Sprzedawca na allegro - Krzysiek716
Jednostka zewnętrzna pompy ciepła marki Buderus na fundamencie. fot. Sprzedawca na allegro - Krzysiek716

Zdecydowanie rzadziej stosuje się montaż na wspornikach mocowanych do ściany budynku. Za wadę tego rozwiązania uznaje się zbyt małą odległość od ściany, a co za tym idzie przenoszenie drgań z jednostki na budynek, co może generować wzmożony hałas. Oczywiście można zwiększyć odległość od ściany, stosując dłuższe wsporniki, ale ich zakup może nieść ze sobą dużo większe koszty.

Pompa ciepła bez konieczności budowy fundamentu

Na rynku znaleźć już można i takie pompy ciepła, których jednostka zewnętrzna nie wymaga budowy specjalnego fundamentu. Wynika to z ich małej masy. Przykładem takich rozwiązań jest pompa ciepła powietrze-woda Logatherm WLW196i AR. To wyjątkowo łatwa w montażu, bardzo lekka pompa typu split, umieszczona w całkowicie rozbieralnej obudowie z EPP.

Dzięki kompletnie wyposażonym modułom wewnętrznym Tower, ilość prac montażowych zredukowana jest do minimum. Dużą zaletą w zakresie montażu jest także proste połączenie rurowe wodne z jednostką zewnętrzną, do instalacji którego nie są potrzebne kwalifikacje chłodnicze oraz ułatwienie montażu elektrycznego - inwerter zapewnia bowiem prawidłową kolejność faz bez względu na podłączenie.

Logatherm WLW196i AR - nowoczesny wygląd i najwyższa klasa

Pompa ciepła Logatherm WLW196i AR dostępna jest w dwóch wariantach kolorystycznych (czarnym lub białym, w zależności od typu). Uwagę zwraca front urządzenia, wykonany ze specjalnego szkła tytanowego opatentowanego przez markę Buderus. Producent oferuje dwa rodzaje urządzeń - z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. lub bez zasobnika.

Pompa ciepła Logatherm WLW196i AR posiada klasę energetyczną A++. Co warte podkreślenia, może działać samodzielnie, ale może także współpracować z innym źródłem ciepła oraz z instalacją fotowoltaiczną. Urządzenie jest tanie w eksploatacji, dzięki wysokiej efektywności pracy COP>4,0 (co oznacza, że pompa ciepła pracuje ze sprawnością większą niż 400% przy temperaturze powietrza 2°C).

Pompa ciepła Logatherm WLW196i AR ma zarówno funkcję grzania jak i chłodzenia, w związku z czym zapewnia komfort cieplny i latem i zimą. Dodatkowo modulowana moc grzewcza urządzenia gwarantuje produkowanie ilości ciepła zgodne z zapotrzebowaniem budynku.

Pompę ciepła Buderus można zastosować zarówno w nowym, jak i w już istniejącym budynku. Brak konieczności instalacji bufora przekłada się na niskie koszty inwestycyjne. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze, dzięki nowoczesnemu regulatorowi HMC300, z możliwością zastosowania regulatora pokojowego na każdy obieg grzewczy.

Pompą ciepła można także sterować zdalnie, przy wykorzystaniu wbudowanego modułu internetowego. Dużym walorem jest także cicha praca urządzenia - poziom ciśnienia akustycznego w odległości 1 m jest mniejszy niż 40 dB.

Nowy system pompy ciepła jest dostępny w wersjach z mocą wyjściową 6, 8, 11 i 14 kW przy A2/W35. W zależności od wymaganego zapotrzebowania pompa ciepła Logatherm WLW196i AR / WLW196i IR jest odpowiednia dla budynków jednorodzinnych lub mniejszych budynków wielorodzinnych.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: Robert Bosch Sp. z o.o., marka Bderus

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.