Redukcja hałasu w pompach ciepła: poradnik dla użytkowników

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Redukcja hałasu w pompach ciepła: poradnik dla użytkowników

Dobierając powietrzną pompę ciepła, trzeba ustalić nie tylko potrzebną moc, ale również inne parametry, z których bardzo istotnym jest m.in. głośność urządzenia. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób pompy ciepła generują dźwięki i co powinien zrobić inwestor, aby móc cieszyć się ich cichą pracą.

aktualizacja: 2023-12-07 11:11:29
Iglotech Sp. z o. o.
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego pompa ciepła powietrze-woda hałasuje?
  • Czy pompa ciepła głośno chodzi?
  • Jak samemu wyciszyć pompę ciepła?

Dlaczego pompa ciepła powietrze-woda hałasuje?

Powietrzna pompa ciepła zawsze generuje dźwięki na skutek pracy a w zależności od odbywających się danym momencie procesów hałas zależny min od warunków pracy może mieć różne natężenie. Przy niższej temperaturze otoczenia gdy wzrasta poziom zapotrzebowania budynku na ciepło, przy intensywniej pracy, pompa pracuje głośniej.

Źródłem dźwięku w powietrznych pompach ciepła jest głównie sprężarka, szczególnie kiedy kompresor przechodzi z niższych obrotów na wyższe. Nowoczesne pompy ciepła z reguły wyposaża się dziś w inwerterowe sprężarki o niewielkiej prędkości obrotowej, co sprzyja cichej pracy.

W pompach ciepła słyszalny jest również wirnik wentylatora zasysającego. Jego zadaniem jest chłodzenie m.in. kompresora oraz pozostałych układów zawartych w urządzeniu. Aby mieć gwarancję, że wentylator nie będzie doskwierać użytkownikom swoją głośnością, warto postawić na takie, które są nieco większe i charakteryzują się niższymi obrotami.

Trzecim pod względem hałasu elementem pompy ciepła jest parownik. Podobnie, jak w przypadku wentylatora - najlepiej, jeśli parownik będzie większy, powinno to dobrze wpłynąć na redukcję emitowanych dźwięków. Pozostałe komponenty pompy nie powinny samoistnie generować hałasu, jednak trzeba pamiętać, że mogą one rezonować (szczególnie jeśli są źle zamontowane lub wadliwe), co doprowadzi do powstania wtórnego źródła dźwięku.

Niestety nie ma (jeszcze) na rynku modeli bezszelestnych, chociaż trzeba zaznaczyć, że najnowsze serie są już znacznie cichsze od swoich poprzedników - dobrym przykładem jest Neoheat Eko Mono R290 generująca dźwięki o 10 dB mniejsze w porównaniu do jednostek split.

Pompa ciepła Neoheat Eko Mono R290
Pompa ciepła Neoheat Eko Mono R290

Czy pompa ciepła głośno chodzi?

Wiemy, które elementy sprawiają, że pompa ciepła hałasuje, ale właściwie jaka głośność będzie odpowiednia, a jaka za duża? Na rozstrzygniecie tej kwestii, z pomocą przychodzą zapisy prawne. Zgodnie z polskimi regulacjami hałas mierzony przy granicy posesji nie może przekroczyć 50 dB za dnia oraz 40 dB nocą, jeśli mówimy o zabudowie jednorodzinnej. W miejscach przeznaczonych na zabudowę wielorodzinną normy mówią o: 55 dB w dzień i 45 dB nocą. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że w myśl tego zapisu nie chodzi o jednorazowy pomiar, a o uśrednione wyniki długookresowe - w przypadku dnia z 8 h pracy, a w przypadku nocy z 1 h pracy. W praktyce, normy te nie są bardzo rygorystyczne. Nowoczesne pompy ciepła Neoheat sprostają im bez żadnych problemów.

Warto zauważyć, że wraz z odległością natężenie dźwięku maleje. Na potrzeby artykułu możemy przyjąć, że odbywa się to proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła emisji hałasu. Dźwięk już 10 m od swojego miejsca powstania będzie o ok. 20 dB cichszy niż 1 m od niego. To znacząca różnica, szczególnie że z reguły nie umieszcza się jednostek zewnętrznych pomp ciepła przy samej krawędzi działki mieszkalnej.

Powietrzna pompa ciepła Eko Mono R290 Neoheat
Powietrzna pompa ciepła Eko Mono R290 Neoheat

Jak samemu wyciszyć pompę ciepła?

Oprócz przestrzegania prawa w kontekście hałasu warto mieć także na uwadze dobre relacje sąsiedzkie oraz oczywiście własny komfort, dlatego pompę ciepła można dodatkowo wyciszyć, pamiętając o kilku prostych zasadach.

Przede wszystkim trzeba rozsądnie wybrać miejsce usytuowania powietrznej pompy ciepła. Urządzenie, aby mogło poprawnie funkcjonować, musi znajdować się minimum 30 cm od wszelkich obiektów. Idealne będzie miejsce oddalone od okien, balkonów, tarasów itp. Powinno się także w miarę możliwości zainstalować pompę ciepła na otwartej przestrzeni, ewentualnie przy prostej ścianie. Wszelkie wnęki, utwardzane przeszkody w okolicy sprawią, że dźwięk będzie od nich się odbijał, wzmagając hałas. Szczególnie ważne jest, aby od strony wentylatora pompy pozostawić minimum 3 m wolnej przestrzeni. Rezonować może także samo podłoże. Odradza się stosowania w tym celu m.in. betonu czy metalu.

Warto także dobrze zaplanować montaż. Jeśli decydujemy się na stosowanie metalowych stelaży, konieczne jest dobre ich odizolowanie, aby uniemożliwić rezonowanie. Świetnie sprawdzą się wszelkie planki oraz maty akustyczne. O ile przy pompie nie należy umieszczać utwardzanych obiektów, to można zasadzić tam np. krzewy, które całkiem skutecznie pochłaniają dźwięki.

Może się również zdarzyć, że powietrzna pompa początkowo będzie pracować cicho, a problemy z głośnością pojawią się dopiero po pewnym czasie. To jasny sygnał, że urządzenie nie jest odpowiednio serwisowane lub któryś z komponentów uległ awarii, nie powinno się więc tego bagatelizować.

Cicha pompa ciepła Eko Mono R290 Neoheat

Na głośność pracy pompy ciepła powietrze-woda ma także wpływ używany czynnik chłodniczy, o czym rzadko się mówi. Ostatnio jednak coraz większą popularnością cieszy się środek R290, na który postawiła m.in. marka Neoheat w swoich nowych pompach Eko Mono, będą one więc doskonałym wyborem dla inwestorów szukających szczególnie cichych urządzeń.

Czynnik chłodniczy R290 ma także więcej zalet. Jest środkiem naturalnym, przez co dużo bardziej ekologicznym niż tradycyjne, popularne chłodziwa, a ponadto jest wydajniejszy oraz stosunkowo tani w eksploatacji.

Pod względem cichej pracy trzeba zauważyć, że powietrzna pompa ciepła Eko Mono R290 Neoheat wyposażona została w inwerterową sprężarkę oraz duży wentylator i parownik. Do tego starannie zaprojektowana bryła urządzenia oraz podkładki antywibracyjne chronią przed powstawaniem wibracji. Dzięki temu Neoheat Eko Mono w wersji 8 ma poziom mocy akustycznej wynoszący zaledwie do 34 db(A) dla jednostki wewnętrznej oraz 57 db(A) dla jednostki zewnętrznej. Są to wartości porównywalne z głośnością przeciętnej rozmowy czy pracy wentylatora pokojowego. Tak korzystne parametry czynią pompę ciepła idealną nawet do montażu w gęstej zabudowie wielorodzinnej.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły