Czy są na forum osoby, które mają w domu pompę ciepła i grzejniki? Czy to się sprawdza? Takie pytania stawia ostatnio sobie i na forach wielu właścicieli domów. I nic w tym dziwnego – unijni decydenci postanowili, że Europa ma być zeroemisyjna i twardo zmierzają w tym kierunku. Dla ogrzewania domów oznacza to dwie rzeczy. Paliwa kopalne, czyli węgiel i gaz, są na cenzurowanym i w nieodległej perspektywie zostaną zakazane, zaś podstawowym i faworyzowanym urządzeniem grzewczym staje się pompa ciepła. Zatem odpowiedź na pytanie, postawione przez użytkownika forum, brzmi: tak, grzejniki sprawdzą się w instalacji z pompą ciepła. Tylko trzeba dobrać właściwe.
Jakie grzejniki do współpracy z pompą ciepła?
Przytłaczająca większość Polaków ogrzewa swoje domy, korzystając z rozmaitych kotłów czy pieców na węgiel, drewno, gaz. W instalacjach centralnego ogrzewania ciepło przekazują do pomieszczeń przeważnie grzejniki ścienne. I o ile wymianę kotła na pompę ciepła wielu sobie wyobraża, to wątpliwości pojawiają się przy połączeniu tej ostatniej z instalacją grzejnikową. Powszechny jest bowiem pogląd, że pompa ciepła dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, zaś z grzejnikami już nie. Wyjaśnijmy zatem, jak jest naprawdę.
Czy pompa ciepła nadaje się do zwykłych grzejników? Najczęściej stosowane grzejniki płytowe z założenia nie są niskotemperaturowe. Żeby ich praca w układzie z pompą ciepła miała sens, muszą mieć bardzo dużą powierzchnię oddającą ciepło. Bo niższa temperatura wody to mniejsza moc, a ciepło rozchodzi się tu głównie przez promieniowanie. W pewnym stopniu sytuację ratuje fakt, że powierzchnię grzewczą można zwiększyć, dodając kolejne płyty czy ożebrowanie. Jednak możliwości grzejników płytowych w przypadku ogrzewania niskotemperaturowego są ograniczone. Ich moc drastycznie spada wraz ze spadkiem temperatury wody w obiegu. Dlatego standardowo przyjmuje się temperaturę zasilania 55°C, co dla większości pomp ciepła oznacza granicę ich możliwości.
Żeby współdziałanie grzejników z pompą ciepła było efektywne, wymyślono grzejniki o specjalnej konstrukcji. Najczęściej są one wyposażone w miedziane układy wodne i aluminiowe ożebrowanie. Ciepło oddają tu bardzo gęsto ułożone lamele z blachy aluminiowej, osadzone na miedzianych rurach grzejnych.
Grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła
W instalacjach niskotemperaturowych ruch powietrza przez grzejnik zwykle wymuszają wentylatory, dzięki czemu jego wymiana jest dużo bardziej intensywna. To rozwiązanie wymyślono specjalnie na potrzeby instalacji niskotemperaturowych, uzyskujemy bowiem wysoką moc grzewczą, nawet przy bardzo niskiej temperaturze zasilania, wynoszącej ok. 40°C. Może być ona 3–4 razy wyższa, niż w przypadku grzejnika płytowego o podobnej wielkości.
Przy wyborze grzejników niskotemperaturowych do współpracy z pompą ciepła warto zwrócić uwagę na to, jak głośno pracują wentylatory. Dobrze, żeby hałas generowany na pierwszymi biegu nie przekraczał 20–25 decybeli, wtedy nie będziemy go zauważać. Takie modele grzejników mogą być instalowane na ścianach, jak tradycyjne grzejniki. Na rynku dostępne są również modele grzejników podłogowe, kanałowe i kasetonowe. Co ważne, takie kaloryfery mogą pracować również jako tzw. klimakonwektory. Co oznacza, że pozwalają nie tylko na ogrzanie pomieszczenia, ale również na jego chłodzenie latem!
W przypadku grzejników kanałowych ruch powietrza też wymuszają wentylatory. Sam grzejnik montowany jest w specjalnym kanale w podłodze. To rozwiązanie estetyczne, bo po przykryciu kratką kanał jest prawie niewidoczny. Grzejniki kanałowe świetnie sprawdzą się przy modnych, dużych przeszkleniach.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Jaka pompa ciepła do grzejników?
Przyjmuje się, że w instalacji niskotemperaturowej temperatura wody zasilającej wynosi mniej niż 55°C. Dla pompy ciepła to wciąż sporo, bo optymalna temperatura w zasilanym przez nią układzie to 30–40°C. Dlatego na rynku pojawiły się wysokotemperaturowe pompy ciepła, przeznaczone właśnie do współpracy z grzejnikami. To odpowiedni wybór pompy ciepła do domu z modernizowaną instalacją grzewczą. Trzeba mieć jednak świadomość, że instalacja niskotemperaturowa nie będzie efektywnie (czyli skutecznie i ekonomicznie) pracować w budynku z marnym ociepleniem i dużymi stratami ciepła. I nie ma tu znaczenia, czy źródłem górnym będzie podłogówka czy grzejniki.
Autor: Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Sprawność pompy zależy nie tylko od niej samej, ale w bardzo dużym stopniu od budowy reszty instalacji c.o. Specjalne grzejniki będą tu o wiele lepsze od standardowych (fot. DAIKIN)