16 błędów podczas wykonywania ogrzewania podłogowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
16 błędów podczas wykonywania ogrzewania podłogowego

Dobrze zaprojektowane ogrzewanie podłogowe daje szansę na oszczędne wykorzystanie energii, zapewniając rozkład temperatury wewnątrz domu. Przedstawiamy 16 najczęstszych błędów podczas wykonywania ogrzewania podłogowego.

1) Brak projektu

Rozstaw i ukształtowanie rur grzewczych muszą być dostosowane do parametrów wody zasilającej w instalacji, grubości wylewki, materiału posadzki oraz zapotrzebowania na ciepło. W przeciwnym razie ogrzewanie będzie nieskuteczne, a eksploatacja droga. Brak dokumentacji przysporzy też kłopotów w razie awarii. Projekt przyda się również po to, aby łatwo rozliczyć wykonawcę z rzetelności wykonania zleconej pracy.

2) Brak dokumentacji przebiegu pętli ogrzewania

Rzeczywisty przebieg rur grzewczych powinien być naniesiony na planie pomieszczenia, zwłaszcza w strefach przejść między pokojami, przy ścianach i pod oknami. Ewentualnie można wykonać fotografie z wzorcem (np. pudełkiem zapałek, miarką), pozwalającym na określenie rzeczywistych wymiarów pętli. Dzięki temu unikniemy przypadkowego ich uszkodzenia, przy późniejszym mocowaniu np. listew progowych czy innych elementów, wymagających wiercenia w posadzce.

3) Zła organizacja robót

Ogrzewanie podłogowego powinno być wykonane po rozprowadzeniu wszystkich innych instalacji i zakończeniu prac tynkarskich. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zarówno przewodów grzejnych, jak i elementów pozostałych instalacji. Błędem jest również montaż szafek i rozdzielaczy dopiero po ułożeniu rur. Taki sposób organizacji robót może prowadzić do uszkodzenia elementów wykonanej już instalacji.

4) Nieprzygotowane podłoże

Przed pracami instalatorskimi trzeba je wyczyścić i wysuszyć. Montaż na mokrym podłożu prowadzi często do późniejszego pojawiania się nieprzyjemnych zapachów. Musi być ono też wyrównane, ponieważ jastrych powinien mieć zbliżoną grubość na całej powierzchni. Zbyt cienka warstwa to ograniczenie wytrzymałości i trwałości, z kolei zbyt gruba będzie skutkować dużą bezwładnością cieplną posadzki.

Układanie elektrycznej podłogówki
Podłoże pod podłogówkę musi być wyrównane, aby grubość jastrychu na całej powierzchni była zbliżona. (fot. Fenix Polska)

5) Zmiana pierwotnie planowanego pokrycia podłogowego, np. z płytek ceramicznych na panele podłogowe

Taka zmiana znacząco wpływa na efektywność ogrzewania, zmniejszając nawet dwukrotnie jego moc grzewczą. Wskutek czego podczas niskiej temperatury zewnętrznej pomieszczenie może być niedogrzane. 

Nie wolno jednak w takich sytuacjach zwiększać temperatury zasilania ponad dopuszczalną wartość, bo może to spowodować uszkodzenie instalacji oraz pokrycia podłogowego. W takich sytuacjach lepiej wykorzystać dodatkowe źródła ciepła, np. grzejniki elektryczne.

6) Źle dobrana krzywa grzewcza

Ustawienie regulatora pogodowego, polegające przede wszystkim na dobraniu odpowiedniej tzw. krzywej grzewczej, wymaga dużej staranności od instalatora i jest o tyle trudne, że efekty zmian odczuwalne są dopiero po kilku godzinach. Z tego samego względu użytkownik lepiej by dwa razy pomyślał, zanim zacznie zmieniać ustawienia regulatora. 

Właściwe dobranie ustawień automatyki pogodowej jest jednak niezbędne, bo inaczej pomieszczenia będą niedogrzanie lub dla odmiany przegrzane. Złe działanie automatyki najczęściej ujawnia się w okresach przejściowych - wiosną i jesienią. Czasem, gdy pogoda i temperatura są bardzo zmienne, automatyki pogodowej praktycznie nie da się dobrze wyregulować i wówczas lepszym rozwiązaniem może być sterowanie ogrzewaniem za pomocą regulatora pokojowego.

7) Brak dylatacji ogrzewania podłogowego

Podłoga z zatopionymi rurkami ogrzewania podłogowego wymaga wykonania dylatacji. Chodzi nie tylko o wykonanie dylatacji w wylewce, nie mniej ważne jest również ułożenie rur pętli grzewczych, tak by dylatacje ich nie przecinały. Właściwy sposób wykonania pokazano na rysunku.

Schemat wykonania dylatacji i ułożenia rur pętli grzewczych
Najlepiej unikać przecięcia się rur ogrzewania podłogowego ze szczelinami dylatacyjnymi. W miejscach, gdzie jest to niemożliwe, rury trzeba zabezpieczyć peszlem

8) Rury miedziane ułożone bezpośrednio w betonie

Beton działa korozyjnie na miedź, dlatego do ogrzewania podłogowego nie nadają się zwykłe rury miedziane wykorzystywane np. w instalacjach wodociągowych. Rury z miedzi muszą być powleczone warstwą tworzywa sztucznego. Alternatywą jest oczywiście wykorzystanie rur z innego materiału - z tworzywa sztucznego lub wielowarstwowych.

Do ogrzewania podłogowego stosuje się rury zabezpieczone warstwą tworzywa sztucznego
Miedź koroduje, mając kontakt z betonem, dlatego do ogrzewania podłogowego trzeba stosować rury zabezpieczone warstwą tworzywa sztucznego (fot. Wieland)

9) Nieprawidłowe łączenie rur w pętlach

Pętle rur podłogówki muszą być układane w jednym odcinku, bez połączeń. Dopuszczalne jest jedynie założenie złączek naprawczych, w przypadku uszkodzenia rury. Stosowane mogą być tylko złączki do zaprasowania, dopuszczone do zalewania betonem.

10) Brak wzmocnienia wylewki

W miejscach, gdzie przewidywane jest duże obciążenie podłogi, np. pod dużą wannę, wylewkę na ogrzewaniu podłogowym trzeba dodatkowo zazbroić siatką z prętów stalowych o parametrach dostosowanych do obciążenia. Pole zbrojenia powinno obejmować obszar większy o ok. 0,5 m, niż miejsce wymagające wzmocnienia.

11) Nieprzestrzeganie zaleceń producenta systemu podłogowego

Układając pętle rur grzewczych trzeba zwrócić uwagę na ich dopuszczalną długość i minimalny promień gięcia. Niestosowanie się do instrukcji powoduje wzrost oporów hydraulicznych, skutkujący niedogrzewaniem fragmentów podłogi. Zbyt gwałtowne załamania mogą też doprowadzić do uszkodzenia rur.

Pętle rur grzewczych w ogrzewaniu podłogowym
Układając pętle rur grzewczych trzeba zwrócić uwagę na minimalny promień gięcia, jaki dopuszcza producent. (fot. Zamel)

12) Użycie nieodpowiednich rur

W ogrzewaniu podłogowym stosuje się przewody charakteryzujące się dobrą przewodnością cieplną, odpornością na przenikanie tlenu i dużą wytrzymałością. Zastosowanie produktów niskiej jakości może skutkować ich uszkodzeniem, a bez rozbierania podłogi nie da się ich wymienić.

13) Łączenie rur w podłodze

Aby uniknąć awarii, należy tak dobierać przewody, aby nie łączyły się w miejscach, które zostaną zakryte wylewką. Takie punkty są "strategiczne", bo to na połączeniach osadzają się zanieczyszczenia, co skutkuje usterkami.

Przewody grzewcze stosowane w ogrzewaniu podłogowym
Długość przewodów grzewczych trzeba dobierać tak, aby łączenia nie wypadały pod wylewką. (fot. Pipelife)

14) Umieszczenie skrzynki rozdzielacza z dala od pomieszczeń z podłogówką

Skrzynkę rozdzielacza ogrzewania podłogowego należy zamontować możliwie blisko pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym, a nie np. w oddalonej kotłowni. Ponadto miejsce to musi umożliwiać wygodny dostęp. 

Warto pamiętać, że zespół rozdzielaczowy wydziela sporo ciepła, co może powodować miejscowe przegrzewanie małych pomieszczeń (nie warto np. lokować rozdzielacza w spiżarni). Rozwiązaniem problemu może być izolacja skrzynki z rozdzielaczem styropianem.

Skrzynka z rozdzielaczem powinna być zamontowana w miejscu łatwo dostępnym
Skrzynka z rozdzielaczem powinna być zamontowana w miejscu łatwo dostępnym (fot. Cz. Dąbrowski)

15) Brak próby szczelności

Przed wylaniem jastrychu instalację trzeba napełnić wodą, a po kilku godzinach sprawdzić, czy ciśnienie w niej nie spadło nadmiernie. Na tym etapie dużo łatwiej zlokalizować i usunąć przeciek niż po zalaniu przewodów podkładem.

16) Nieodpowiednia posadzka

Przed zakupem materiałów wykończeniowych należy upewnić się, że są one przystosowane do ogrzewania podłogowego. Nie zaleca się stosowania grubych drewnianych parkietów i puszystych dywanów. Blokują one bowiem ciepło, które wytwarza instalacja, co powoduje, że jest ona nieskuteczna i droga w eksploatacji.

Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?

Norbert Skupiński, Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Kamila

04 May 2022, 19:53

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć czy w miejscu gdzie "rury" wchodzą do posadzki od rozdzielacza powinny być na nich owijki? Czy nie jest to konieczne?

Gość kb-tcv

18 Apr 2022, 16:52

Artykuł powinien być wysłany do archiwum, gdyż nie ma zupełnie odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Gość Remo

04 Feb 2021, 22:15

Tyle mądrali, co wiedzą lepiej, ale żaden nie wskazał co jest bzdurą w tekście.

Gość Instalator

21 Nov 2020, 09:50

Jak to czytam to zastanawiam się w jakim świecie żyje człowiek który to pisze... Nie ma znaczenia jakim materiałem będzie pokryta posadzka z ogrzewaniem płaszczyznowym "podłogowym" !!! od tego są sterowniki... Osobiście wykonałem takie ogrzewanie u klienta który pierwotnie miał ...

Gość Generał

15 Sep 2019, 17:22

Dlaczego piszecie takie bzdury ???Ludzie to czytają i myślą że tak musi być, a potem piszą bzdury w komentarzach.

02 Jan 2019, 13:15

Zapraszamy, zobacz film TV Budujemy Dom. Ekspert z firmy Demo-Projekt radzi, jaką podłogę drewnianą można ułożyć na ogrzewaniu podłogowym, jaka jest wymagana wilgotność, czy drewno nie wysycha podgrzewane od spodu. Zobaczcie, cenne rady specjalisty:  

Gość Dociekliwy

18 Dec 2018, 12:25

zdziwiony, to zrób korektę do każdego akapitu i napisz poprawnie a nie łapiesz się za głowę. Migrenę masz czy globusa?

Gość Andy że Świnoujścia

18 Dec 2018, 11:24

Proszę o fachową pomoc. Planuję ogrzewanie podłogowe w nowym domu w sypialni 4,90x4,90 2 okna od południa i tarasowe 220x220 od zachodu. Chcę wykorzystać miedź, bo lepiej oddaje ciepło zamiast pex. Jak to ułożyć, jakie odległości zachować, ile pętli itd. Proszę o pomoc. Andy.

Gość Filip

17 Dec 2018, 09:01

To są banały!!!!!!! Jak podłczać w rozdzielaczach? Jakie odcinki długości pętli? , kiedy osobna pompa? Jak podłączyć mieszaczc? Kiedy siłownik??? Autor chyba pracował w portalu randkowym????

Gość zdziwiony

02 May 2018, 18:09

szczerze powiem, że czytać coś takiego to po prostu katorga - stek bzdur i powielanych obiegowych pogłosek, wygłaszanych przez analfabetów technicznych ...i nie tylko))   ...a skąd się bierze na tym portalu - "zadaj pytanie naszemu ekspertowi" ???

Gość Oj słabo Panowie Słabo

08 Jun 2017, 04:32

Artykuł pisany albo w zamierzchłych czasach, albo promujący słabych producentów. Cóż gdzieś dzwonią, ale nie wiadomo w którym kościele.

Gość Kruczek

15 Feb 2017, 15:52

To trzeba umieć zrobić ;)

Gość gosc

07 Feb 2017, 14:05

ciekawy jestem kto wykonuje ogrzewnie podłogowe pod wanna? no chyba że chce mieć jaccuzzi to tak:)

09 Jun 2016, 18:03

Cytat Jak wylewka będzie najlepsza pod podłogówkę właśnie? Zarówno betonowa jak i anhydrytowa, pod warunkiem, że będzie dobrze zrobiona.

Gość tomaszz

08 Jun 2016, 23:59

Jak wylewka będzie najlepsza pod podłogówkę właśnie?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!