Pompa ciepła do cwu i kocioł na pellet - jak sprawdzi się ten duet?

Nasze myślenie o ogrzewaniu ewidentnie się zmienia. Do niedawna w domach jednorodzinnych najczęściej stosowany był monowalentny układ grzewczy, opierający się na pracy tylko jednego urządzenia - kotła, kominka lub pompy ciepła. Obecnie coraz częściej wprowadzane są biwalentne systemy grzewcze, które łączą dwa urządzenia grzewcze, zwykle pompę ciepła z dodatkowym źródłem ogrzewania. Ceny paliw i unijne dyrektywy to wielka niewiadoma. Warto być o ten jeden krok do przodu.

Pompa ciepła do cwu i kocioł na pellet - jak sprawdzi się ten duet?
Galmet Pompy ciepła do co i cwu
Dane kontaktowe:
77 403 45 00, 77 403 45 60
Raciborska 36 48-100 Głubczyce

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W duecie ogrzewanie jest bardziej skuteczne

Większość inwestorów decyduje się na połączenie walorów pompy ciepła z innym źródłem ogrzewania. Układy biwalentne najczęściej stosowane są w przypadku pomp ciepła powietrze-woda, a także w budynkach z istniejącym ogrzewaniem grzejnikowym, w którym wprowadzenie ogrzewania płaszczyznowego jest utrudnione.

Na decyzję o wyborze układu biwalentnego wpływa również kalkulacja, zgodnie z którą czym wyższa wydajność urządzenia, tym wyższe koszty jego instalacji.

Dlatego często optymalnym rozwiązaniem jest zrównoważenie kosztów zakupu i montażu pompy ciepła o nieco niżej wydajności zastosowaniem dodatkowego urządzenia grzewczego.

Warto także podkreślić, że w przypadku powietrznych pomp ciepła taka dywersyfikacja jest zwykle konieczna, bowiem pompa tego typu już przy kilkustopniowych mrozach nie jest w stanie odpowiednio skutecznie ogrzać pomieszczeń.

Podobnie rzecz się ma z zapewnieniem odpowiedniej temperatury c.w.u. Tu także często konieczne jest zastosowanie dodatkowego urządzenia.

Hybrydowe grzanie

Doskonałym przykładem zastosowania zdywersyfikowanych źródeł ciepła są hybrydowe systemy grzewcze oferowane przez firmę Galmet.

W taki zestawie może się znaleźć ekologiczny kocioł c.o. na pellet Genesis Plus KPP, wyróżniony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich Instalacje 2018. Charakteryzuje go niezwykle wysoka sprawność, sięgająca 97% (Genesis Plus 10-34), co w praktyce oznacza mniejsze zużycie pelletu, a tym samym niższe koszty ogrzewania oraz mniejszą ingerencję w środowisko naturalne. Kocioł ten można połączyć z powietrzną pompą ciepła do c.w.u. lub kolektorem słonecznym.

Polecana do tego zestawu pompa ciepła to niezwykle wydajna Spectra, o współczynniku COP 3,49. Urządzenie jest zintegrowane ze zbiornikiem, który posiada dodatkową spiralną wężownicę, służącą do podłączenia kolejnego źródła ciepła, a zatem właśnie kotła c.o. lub zestawu solarnego.

Schemat połączenia pompy ciepła do c.w.u. Spectra z kotłem pelletowym Genesis Plus KPP. fot. GALMET
Schemat połączenia pompy ciepła do c.w.u. Spectra z kotłem pelletowym. fot. Galmet

Co więcej, zbiornik pompy wyposażony jest także w grzałkę elektryczną, która w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na c.w.u. może podwoić moc urządzenia.

Aby łatwiej było połączyć pompę Spectra z kotłem c.o., do zestawu dołączony został dodatkowy czujnik. Natomiast sterowanie ładowaniem pompy przez wężownicę realizowane jest za pomocą sterownika pompy lub sterownika kotła. Dzięki sterownikowi pompy możliwe jest także ustawienie harmonogramu pracy urządzenia.

Taki zestaw pozwala na zaopatrzenie domu w energię cieplną z poszanowaniem środowiska naturalnego. Z jednej strony zmniejsza ilość wyemitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, z drugiej - pozwala na uzyskanie sporych oszczędności.

Działa to w ten sposób, że przy odpowiednio korzystnych warunkach system wykorzystuje energię odnawialną - czyli temperaturę zewnętrzną i kolektory słoneczne. Gdy jednak te okażą się niewystarczające, w sukurs przychodzą bardziej tradycyjne sposoby ogrzewania.

Zalety hybrydowych systemów grzewczych

Podstawową zaletą systemów hybrydowych jest to, że gwarantują one ciągłość dostarczania ciepła. Są przy tym ekonomiczne, bowiem wybierają najbardziej korzystny sposób ogrzewania o określonej porze roku.

Inwestor ma możliwość wyboru, które z zainstalowanych przez niego źródeł ma ogrzać dom i wodę. A że są to systemy automatyczne i bezobsługowe - zapewniają wygodę użytkowania.

System Grzewczy Galmet

Dokonując wyboru systemu hybrydowego, warto skomponować go z urządzeń grzewczych jednego producenta. Dzięki temu instalacja i serwis całego systemu przeprowadzone zostaną przez jednego instalatora, a zatrudniony w firmie doradca udzieli pomocy w doborze urządzeń.

Zakup komponentów systemu grzewczego u jednego producenta zwykle pozwala także na wynegocjowanie atrakcyjniejszej ceny. Tak jest w przypadku firmy Galmet, która pomaga też w znalezieniu lokalnego wykonawcy instalacji.

Przykładowe rozwiązanie hybrydowego ogrzewania domu. fot. Galmet
Przykładowe rozwiązanie hybrydowego ogrzewania domu. fot. Galmet

Warto także podkreślić, że zgodnie z przepisami programów regionalnych i ogólnopolskich, system, w skład którego wchodzą urządzenia korzystające z (OZE), kwalifikuje się do przyznania dofinansowania.

Ważny, z punktu widzenia obecnego i przyszłych pokoleń, jest wpływ, jaki decyzja o zakupie systemu hybrydowego ma na poprawę jakości środowiska. Z kolei dla inwestora, tu i teraz, oznacza to ograniczenie kosztów ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej.

Źródło i zdjęcia: Galmet