Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Oszczędzaj z pompą ciepła!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jeszcze dwie, trzy dekady temu edukacja ekologiczna sprowadzała się do wypracowania zachowań opierających się na zasadach "nie śmieć" i "nie depcz trawników". Wydawać by się mogło, że od tamtych czasów dzieli nas już cała epoka. Dziś ekologia, to segregacja śmieci, walka ze smogiem czy śladem węglowym. Umiejętne korzystanie z odnawialnych źródeł energii przestało być modą, a stało się koniecznością. W naszej domowej codzienności ich wykorzystanie umożliwia pompa ciepła. Jaka jest jej efektywność energetyczna?

Darmowa energia wprost ze środowiska naturalnego

Pompa ciepła to urządzenie, które przetwarza niskotemperaturową energię pochodzącą z ziemi, wód podziemnych lub powietrza, w mające wyższą temperaturę ciepło użytkowe. Czy jednak jest to energetycznie uzasadnione, skoro do przeprowadzenia tego procesu potrzebna jest energia elektryczna?

Tak! Bowiem tylko 25% energii potrzebnej do działania urządzenia pochodzi z sieci. Aż 75% pompa pobiera ze środowiska naturalnego. Jeszcze lepszy wynik zostanie osiągnięty, gdy pompa zasilana jest z instalacji fotowoltaicznej. Wtedy urządzenie w 100% działa w oparciu o źródła odnawialne, nie "marnując" prądu, przez co niesie również oszczędności finansowe.

Korzyści w tym zakresie wynikają także z wysokiej efektywności pomp ciepła, która zostaje zachowana nawet przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz. Zużycie energii pozostaje bowiem niewielkie nawet przy niskich temperaturach. Dodatkowym atutem jest brak konieczności zakupu i magazynowania paliwa, ponieważ pompy ciepła zasilane są z sieci.

Na rynku tych produktów naszą uwagę zwróciły oferowane przez firmę Panasonic urządzenia z serii Aquarea, zapewniające dużą oszczędność energii dzięki swojej wysokiej wydajności, którą osiągają nawet w temperaturze -20°C. Rozwiązania z tej serii mogą obniżyć koszty ogrzewania w stosunku do systemów opartych na paliwach kopalnych nawet o 80%.

Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła Panasonic

Pompy Aquarea High Performance charakteryzują się wysokim, dochodzącym do 5,33 COP, co oznacza, że pobierając z sieci jedną kWh energii elektrycznej produkują ponad 5 kWh ciepła. Najmłodszym "dzieckiem" tej serii, jest pompa ciepła Aquarea All-in-One Compact R32. Ma ona klasę energetyczną A++ (w przypadku ogrzewania niskotemperaturowego) i A+ (w przypadku ogrzewania wody). Dostępna jest w czterech wariantach mocy – od 3 do 9 kW.

Kup pompę i skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej

Na opłacalność zakupu i montażu pomp ciepła wpływ mają ulgi z rządowych programów związanych z ochroną środowiska. Firma Panasonic we współpracy z magazynem GLOBEnergia przygotowała poradniki, w których znaleźć można m.in. cenne informacje i wskazówki dotyczące pozyskania ulgi termomodernizacyjnej oraz nowej wersji programu Czyste Powietrze 2.0.

Przypomnijmy, że o ulgę termomodernizacyjną (zwrot z podatku) ubiegać się mogą właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy decydują się na przeprowadzenie ich termomodernizacji. W ramach ulgi odliczyć można koszty zakupu szeregu materiałów budowlanych, urządzeń i usług, w tym m.in. właśnie pomp ciepła.

Ile można zyskać? Kwota odliczenia, która przysługuje jednemu podatnikowi w sumie nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przez niego przedsięwzięć termomodernizacyjnych, we wszystkich budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Ale, w związku z tym, że kwota odliczenia przypisana jest do podatnika, a nie budynku, w przypadku kilku właścicieli kwotę 53 tys. może odliczyć każdy z nich. Warto wiedzieć, że aby skorzystać z ulgi podatnik musi zakończyć przedsięwzięcie w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Niedotrzymanie tego warunku skutkuje koniecznością zwrotu otrzymanej ulgi.

Szczegółowe informacje na temat tego rozwiązania znaleźć można w poradniku dostępnym na stronie - kliknij!

W kolejnej publikacji umieszczonej na stronie Panasonic zamieścił wskazówki dotyczące nowej wersji rządowego programu Czyste Powietrze – 2.0, w której – w stosunku do poprzedniej – nastąpiły duże zmiany i uproszczenia w zasadach finansowania. Nastąpiła choćby rezygnacja z konieczności podawania szczegółowych danych technicznych dotyczących budynków i urządzeń oraz zbierania dokumentacji potwierdzającej wysokość dochodów.

Obecnie dane te wystarczy zamieścić w oświadczeniu, co znacznie – do 30 dni – skraca czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. Program Czyste Powietrze 2.0. w szczególny sposób wspiera inwestycje związane z zakupem i montażem pomp ciepła.

źródło i zdjęcia: Panasonic

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA