PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Oszczędzaj z pompą ciepła!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jeszcze dwie, trzy dekady temu edukacja ekologiczna sprowadzała się do wypracowania zachowań opierających się na zasadach "nie śmieć" i "nie depcz trawników". Wydawać by się mogło, że od tamtych czasów dzieli nas już cała epoka. Dziś ekologia, to segregacja śmieci, walka ze smogiem czy śladem węglowym. Umiejętne korzystanie z odnawialnych źródeł energii przestało być modą, a stało się koniecznością. W naszej domowej codzienności ich wykorzystanie umożliwia pompa ciepła. Jaka jest jej efektywność energetyczna?

Darmowa energia wprost ze środowiska naturalnego

Pompa ciepła to urządzenie, które przetwarza niskotemperaturową energię pochodzącą z ziemi, wód podziemnych lub powietrza, w mające wyższą temperaturę ciepło użytkowe. Czy jednak jest to energetycznie uzasadnione, skoro do przeprowadzenia tego procesu potrzebna jest energia elektryczna?

Tak! Bowiem tylko 25% energii potrzebnej do działania urządzenia pochodzi z sieci. Aż 75% pompa pobiera ze środowiska naturalnego. Jeszcze lepszy wynik zostanie osiągnięty, gdy pompa zasilana jest z instalacji fotowoltaicznej. Wtedy urządzenie w 100% działa w oparciu o źródła odnawialne, nie "marnując" prądu, przez co niesie również oszczędności finansowe.

Korzyści w tym zakresie wynikają także z wysokiej efektywności pomp ciepła, która zostaje zachowana nawet przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz. Zużycie energii pozostaje bowiem niewielkie nawet przy niskich temperaturach. Dodatkowym atutem jest brak konieczności zakupu i magazynowania paliwa, ponieważ pompy ciepła zasilane są z sieci.

Na rynku tych produktów naszą uwagę zwróciły oferowane przez firmę Panasonic urządzenia z serii Aquarea, zapewniające dużą oszczędność energii dzięki swojej wysokiej wydajności, którą osiągają nawet w temperaturze -20°C. Rozwiązania z tej serii mogą obniżyć koszty ogrzewania w stosunku do systemów opartych na paliwach kopalnych nawet o 80%.

Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła Panasonic

Pompy Aquarea High Performance charakteryzują się wysokim, dochodzącym do 5,33 COP, co oznacza, że pobierając z sieci jedną kWh energii elektrycznej produkują ponad 5 kWh ciepła. Najmłodszym "dzieckiem" tej serii, jest pompa ciepła Aquarea All-in-One Compact R32. Ma ona klasę energetyczną A++ (w przypadku ogrzewania niskotemperaturowego) i A+ (w przypadku ogrzewania wody). Dostępna jest w czterech wariantach mocy – od 3 do 9 kW.

Kup pompę i skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej

Na opłacalność zakupu i montażu pomp ciepła wpływ mają ulgi z rządowych programów związanych z ochroną środowiska. Firma Panasonic we współpracy z magazynem GLOBEnergia przygotowała poradniki, w których znaleźć można m.in. cenne informacje i wskazówki dotyczące pozyskania ulgi termomodernizacyjnej oraz nowej wersji programu Czyste Powietrze 2.0.

Przypomnijmy, że o ulgę termomodernizacyjną (zwrot z podatku) ubiegać się mogą właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy decydują się na przeprowadzenie ich termomodernizacji. W ramach ulgi odliczyć można koszty zakupu szeregu materiałów budowlanych, urządzeń i usług, w tym m.in. właśnie pomp ciepła.

Ile można zyskać? Kwota odliczenia, która przysługuje jednemu podatnikowi w sumie nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przez niego przedsięwzięć termomodernizacyjnych, we wszystkich budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Ale, w związku z tym, że kwota odliczenia przypisana jest do podatnika, a nie budynku, w przypadku kilku właścicieli kwotę 53 tys. może odliczyć każdy z nich. Warto wiedzieć, że aby skorzystać z ulgi podatnik musi zakończyć przedsięwzięcie w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Niedotrzymanie tego warunku skutkuje koniecznością zwrotu otrzymanej ulgi.

Szczegółowe informacje na temat tego rozwiązania znaleźć można w poradniku dostępnym na stronie - kliknij!

W kolejnej publikacji umieszczonej na stronie Panasonic zamieścił wskazówki dotyczące nowej wersji rządowego programu Czyste Powietrze – 2.0, w której – w stosunku do poprzedniej – nastąpiły duże zmiany i uproszczenia w zasadach finansowania. Nastąpiła choćby rezygnacja z konieczności podawania szczegółowych danych technicznych dotyczących budynków i urządzeń oraz zbierania dokumentacji potwierdzającej wysokość dochodów.

Obecnie dane te wystarczy zamieścić w oświadczeniu, co znacznie – do 30 dni – skraca czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. Program Czyste Powietrze 2.0. w szczególny sposób wspiera inwestycje związane z zakupem i montażem pomp ciepła.

źródło i zdjęcia: Panasonic

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum