Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-03-04

Moc powietrznej pompy ciepła powinna wprost odpowiadać realnym potrzebom budynku, w którym ma pracować.

Pompa ciepła dobrana do potrzeb 

W codziennej pracy mamy okazje konsultować z instalatorami czy deweloperami budowę instalacji centralnego ogrzewania, a także pomagać w wyborze najlepszego rozwiązania do danego projektu. Niektórzy wykonawcy starając się zagwarantować użytkownikowi maksymalny komfort cieplny, proponują urządzenie większe niż to konieczne.

Jest to błąd! Dlatego zwracamy ogromną uwagę właśnie na ten aspekt. Dlaczego nie warto stosować powietrznej pompy ciepła o zbyt dużej mocy grzewczej względem potrzeb budynku?

Optymalna praca pompy ciepła odbywa się w zakresie jej modulacji tzn. gdy moc grzewcza pompy odpowiada zapotrzebowaniu ze strony budynku. Zastosowanie sprężarek inwerterowych (o zmiennej wydajności) umożliwia dostosowanie aktualnej mocy generowanej przez pompę do zapotrzebowania budynku.

Jednak po osiągnięciu minimalnej mocy wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej występuje coraz większy naddatek mocy po stronie pompy ciepła w stosunku do potrzeb budynku. W takim przypadku pompa ciepła pracuje z minimalną wydajnością, a następnie wyłącza się, aby nie przegrzewać budynku. Zastosowanie pompy ciepła o zbyt dużej mocy oznacza odpowiednio większą moc minimalną.

W takim przypadku drastycznie zwiększa się ilość godzin pracy w niekorzystnych warunkach. Znane są przypadki gdzie taka praca stanowi więcej niż połowę sezonu grzewczego! Taka praca jest niekorzystna z dwóch powodów: pierwszy to gorsza sprawność układu, drugi to skrócenie żywotności sprężarki przez zbyt krótkie cykle pracy, tzw. “taktowanie” w okresie przejściowym.

Aby minimalizować te niekorzystne warunki pracy, optymalne jest stosowanie możliwie jak najmniejszej pompy ciepła, która zapewni komfort cieplny w całym sezonie grzewczym. Aby minimalizować czas taktowania sprężarki dopuszcza się wykorzystanie dodatkowego źródła szczytowego w postaci grzałki elektrycznej - przy skrajnie niskich temperaturach powietrza zewnętrznego.

Taki tryb pracy określamy jako monoenergetyczny równoległy. W tym układzie pompa ciepła pracuje samodzielne do określonej temperatury, zwanej punktem biwalencji. Poniżej tej temperatury pompa ciepła nadal pracuje, jednak jej moc jest niższa niż zapotrzebowanie, a ewentualne braki pokrywa przepływowy ogrzewacz elektryczny.

Co może pomóc w wyborze pompy?

Producenci powietrznych pomp ciepła wychodząc naprzeciw potrzebom instalatorów, dostarczają narzędzi ułatwiających wybór właściwego urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku powietrznych pomp ciepła Panasonic Aquarea, dla których dostępne jest darmowe oprogramowanie doborowe Panasonic Aquarea Designer.

Program pozwala określić na podstawie zadanych parametrów systemu grzewczego odpowiednią moc i wydajność pomp ciepła, dokonać doboru urządzenia ze względu na tryb pracy oraz określić temperaturę biwalencji dla poszczególnych modeli.

Dodatkowo dla wybranego modelu prezentuje symulację kosztów użytkowania w warunkach normalnych – możemy wybrać dane pogodowe z bazy kilkunastu miejscowości na terenie Polski. Oprócz tego stworzyliśmy tabelę doboru pomp ciepła Panasonic Aquarea, która ma za zadanie maksymalnie uprościć wybór właściwego modelu pompy, umożliwiając jednocześnie porównanie między sobą poszczególnych modeli.

Tabelę można wykorzystać zarówno przy nowych instalacjach niskotemperaturowych, jak i w instalacjach modernizowanych. Oprócz określenia temperatury biwalencji, w tabeli uwzględniono pokrycie zapotrzebowania w warunkach projektowych.

Wynik przedstawia w % stosunek pełnej mocy urządzenia (równolegle pompa ciepła oraz ogrzewacz przepływowy) do zapotrzebowania budynku w warunkach projektowych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Tabela doboru wraz z opisem została umieszczona w biuletynie serwisowym dla instalatora Autodiagnostyka 2019 i jest dostępna do pobrania w strefie instalatora www.PanasonicProClub.com w zakładce serwis/dokumenty.

Autor: Stanisław Glodny, Sales Engineer A2W Panasonic

Źródło i zdjęcia: Panasonic 

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum