9 błędów popełnianych podczas montowania grzejników

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
9 błędów popełnianych podczas montowania grzejników

Ogrzewanie grzejnikowe można zainstalować w domu nowym, jak i podczas modernizacji instalacji w remontowanym. Oto 9 najczęstszych błędów popełnianych podczas montowania grzejników.

1) Brak projektu

Jeśli mamy szczęście, a wykonawca jest doświadczony, to instalacja wykonana bez projektu może działać prawidłowo. Częściej jednak okazuje się, np. że niektóre pomieszczenia są niedogrzanie, a całość nie daje się wyregulować. Wykonanie projektu przez fachowca pozwala nie tylko ustrzec się wielu błędów. Ponadto zdecydowanie łatwiej będzie nam dochodzić swoich praw, jeśli nie będziemy zadowoleni z efektów pracy instalatora.

2) Źle dobrana moc grzejników

Zdarza się to dość często, częściowo dlatego, że ich moc zmienia się wraz ze zmianą temperatury wody. Określając moc grzejników, podaje się także temperaturę:

  • wody zasilającej;
  • wody powracającej do kotła;
  • panującą w ogrzewanym pomieszczeniu.

W efekcie warunki, dla których określa się moc grzejnika, są zapisane, np. tak: 70/55/20°C.

Nie należy pochopnie zawyżać mocy grzejników. Wówczas trzeba zastosować większe, wyregulowanie hydrauliczne instalacji może okazać się niemożliwe, bo cały czas przepływ wody w nich będzie bardzo mocno zdławiony, co może z kolei doprowadzić do tego, że niektóre grzejniki będą nie dogrzewać.

Te same problemy dotyczą oczywiście także ogrzewania podłogowego.

Jak dobrać grzejnik do instalacji?

3) Źle umieszczone grzejniki

Grzejniki umieszcza się w pobliżu miejsc, w których straty ciepła są największe - przy ścianach zewnętrznych, pod oknami. Także rurki ogrzewania podłogowego układa się gęściej w pobliżu ścian zewnętrznych, tworząc pas grzejący intensywniej.

Błędem jest umieszczanie grzejników zbyt blisko parapetu (szczelina powinna mieć ok. 10 cm) lub na nieodpowiednich wspornikach, praktycznie „przyklejone” do ściany, gdyż utrudnia to ruch powietrza wspomagający przekazywanie ciepła. Podobne niekorzystne skutki powoduje zasłonięcie grzejników ciężkimi zasłonami, meblami itp.

Strata mocy grzejnika
Skuteczna moc grzejnika spadnie, jeśli znajdzie się on zbyt blisko parapetu lub za obudową.

4) Źle umieszczone czujniki temperatur

Miejsce na pokojowy lub pogodowy czujnik temperatury sterujący pracą kotła, a w konsekwencji także grzejników, musi być tak wybrane, by jego wskazania nie były fałszowane przez inne źródła ciepła. Regulatora pokojowego nie należy umieszczać, np. zbyt blisko kominka, któregoś z grzejników lub za zasłoną. Wartym uwagi rozwiązaniem, szczególnie jeśli mamy problemy z wybraniem miejsca na czujnik; są czujniki bezprzewodowe, które można swobodnie przenosić.

W przypadku czujników umieszczonych na zewnątrz domu (współpracujących z automatyką pogodową) trzeba przede wszystkim unikać ich bezpośredniego nasłonecznienia.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

5) Niedodanie do wody inhibitora korozji

Jeśli w instalacji centralnego ogrzewania wykonanej z rur miedzianych instalujemy grzejniki aluminiowe, to do wody grzewczej powinien być dodany inhibitor korozji, chroniący przed procesami elektrochemicznymi szkodliwymi dla trwałości elementów aluminiowych. Instalacja taka musi pracować w obiegu zamkniętym, gdyż częste uzupełnianie wody znacząco zmniejsza skuteczność środka antykorozyjnego.

6) Dobranie grzejników o zbyt małej mocy

Lepiej zamontować grzejnik o większej wydajności cieplnej niż za mały. Pozwoli to na wydajną pracę instalacji przy niższej temperaturze wody zasilającej, co korzystnie wpłynie na sprawność urządzeń grzewczych. Poprzez dławienie przepływu wody zaworem ręcznym lub termostatycznym, dostosujemy moc grzejną do bieżących potrzeb.

7) Zasyfonowanie instalacji grzejnikowej

Doprowadzenie rur do grzejnika nie może powodować zasyfonowania instalacji, co się zdarza, gdy grzejnik umieszczony jest poniżej rur. Zasyfonowanie prowadzi do powstania korka powietrznego i zaniku przepływu wody. Jeśli nie ma innej szansy zamontowania grzejnika, w najwyższym punkcie doprowadzenia wody należy założyć odpowietrznik samoczynny. 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

8) Niestabilny montaż grzejników

Zamontowanie grzejnika naściennego wymaga stabilnego osadzenia wsporników w murze, gdyż może on ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Problem z montażem występuje zwłaszcza przy mocowaniu grzejników na ścianach pokrytych płytami gipsowo-kartonowymi. Przy dużych (ciężkich) grzejnikach, należy oprzeć je na dopasowanych do nich podporach, które przeniosą ciężar urządzenia na podłogę.

Montaż grzejnika
Mocowanie grzejnika ściennego na specjalnych podporach montażowych (fot. Zehnder).

9) Niewłaściwe podłączenie grzejników do instalacji

Grzejniki łączy się z instalacją zawsze za pośrednictwem dwóch zaworów: na zasilaniu montuje się zawór regulacyjny, a na powrocie - zawór odcinający. Pozwala to na ewentualne zdjęcie grzejnika bez konieczności spuszczania wody z całej instalacji.

Zawór regulacyjny przystosowany do założenia głowicy termostatycznej montuje się w takim położeniu, aby głowica leżała poziomo.

Jarosław Antkiewicz

fot. otwierająca: Purmo

Zdaniem naszych Czytelników

time image

13 Lut 2022, 08:39

Pewnie pomalowany nieodpowiednią farba i na gorąco śmierdzi... Długo śmierdzi? Może za jakiś czas przestanie... Co to jest za kaloryfer?   Jak nie przestanie - wymień... To jest jeden taki?

time image

Gość Gosc

13 Lut 2022, 08:13

A u mnie śmierdzi z kaloryfera, już nie wiem co robic

Moc grzejnika z reguły reguluje zawór termostatyczny i przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło efekt " zimnego dołu" jest zjawiskiem normalnym . Ważna jest temp. w pomieszczeniu a nie jej rozkład na powierzchni grzejnika.. 

Czy ten problem jest tylko z jednym grzejnikiem, czy kilkoma w instalacji? Być może przepływ wody w grzejniku jest nadmiernie zdławiony? Może to być zła nastawa wstępna zaworu pod głowicą termostatyczną, nadmiernie przymknięty zawór na powrocie (ew. na rozdzielaczu) albo ...

Bo to ma tak być, górą wpada ciepła woda, pomieszczenie odbiera ciepło i dołem wraca chłodna woda. Nie wiem, czy akurat od połowy, ale dołem grzejnik musi być chłodny.

time image

Gość Peter

01 Gru 2020, 16:58

Grzejnik grzeje tylko do polowy od gory dol zimny. Powietrza w grzejniku brak poziom idealny. Pomóżcie!!!?

time image

Gość Załamana

28 Paź 2020, 18:14

W moim domu grzeje jedna strona domu. Druga zaś nic.(woda w grzejnikach jest).potrzebuje pomocy zima zaraz będzie....😞😌

2 godziny temu, Gość Marek napisał: Taki dwufunkcyjny Na ciepłą wodę i na grzejniki Instalacja jest nowa Zamontowane jest 5 grzejników na parterze, Junkers wisi na wysokości 2 m pod nim jest rozdzielacz W domach piętrowych zawsze kocioł jest niżej od grzejników ...

Nie ma żadnego problemu - instalacja pracuje w układzie pompowym trzeba jedynie zapewnić odpowietrzanie np. zworki na grzejnikach lub automatyczne w pionie.

time image

Gość Marek

20 Kwi 2020, 04:54

Taki dwufunkcyjny Na ciepłą wodę i na grzejniki Instalacja jest nowa Zamontowane jest 5 grzejników na parterze, Junkers wisi na wysokości 2 m pod nim jest rozdzielacz

time image

Gość

19 Kwi 2020, 12:52

Co to za Junkers?  Jak wygląda reszta instalacji?

time image

Gość Marek

19 Kwi 2020, 11:42

Czy mogę zamontować dwa grzejniki na poddaszu , skoro Junkers mam na parterze?czyli grzejniki będą 1,5 metra wyżej od kotła gazowego?

time image

26 Mar 2020, 06:34

Albo się nie umówiliście wcześniej na wykonanie dodatkowych prac.

time image

26 Mar 2020, 04:30

Bo to nie jego sprawa .

time image

Gość a o

26 Mar 2020, 04:11

hydraulik likwidował stare grzejniki zamontował nowe ,po starych zostawił w scianach dziury mowiac ,ze to nie do niego nalezy likwidowanie dziur prosze o porade

time image

21 Lut 2020, 09:16

Ostatnio szukałem informacji o grzejnikach już wiem jaka moc jest potrzeba do każdego pokoju jednak zastanawiam się czy wybrac grzejnik aluminiowy czy stalowy? Co o tym sądzicie? Dodam, że wymieniam stare, żeliwne kaloryfery.. 

Na wyjściu z kotła wystarczy 3/4 cala  (20 mm) a reszta 16 mm PEX, ale to tylko przypuszczenia, bo niewiele wiadomo o instalacji . 

time image

Gość Paweł

20 Lut 2020, 22:35

Mam takie pytanie.Czy prawidłowtm będzie podłączenie grzejników w następujący sposób: Od pieca gazoweko miedź 25mm,dalej ok 3metrach przejście na pexa 25mm do skrajnych punktów(rogi piwnicy) Następnie redukcja na pexa 16mm i podłączenie grzejnika( już w kondygnacji wyżej , ...

Chodzi raczej o zachowanie pewnych rozsądnych granic. Nie ma sensu znaczne przewymiarowywanie, czyli zakładanie grzejników o mocy znacznie wyższej niż wynika z zapotrzebowania. Ale równocześnie, jeżeli np. nie jesteśmy pewni jaka moc będzie potrzebna, albo temperatura wody w instalacji ...

time image

Gość Marcin

12 Sty 2020, 13:01

Nawet z treści możnaby wywnioskować, że o to by chodziło. W przypadku "większej wydajności cieplnej" wspomina się możliwość ograniczenia "mocy" pokrętłem. Jeżeli źle to rozumiem i wiesz coś więcej na ten temat, chętnie przyjmę wskazówki.

time image

Gość

11 Sty 2020, 22:29

4 godziny temu, Gość Marcin napisał: Punkt 2 - "nie zawyżać mocy grzejników" Punkt 6 - "lepiej zamontować grzejnik o większej wydajności cieplnej niż za mały" I teraz, która opcja jest bardziej właściwa?   A czy na pewno moc grzejnika to jest to ...

time image

Gość Marcin

11 Sty 2020, 18:10

Punkt 2 - "nie zawyżać mocy grzejników" Punkt 6 - "lepiej zamontować grzejnik o większej wydajności cieplnej niż za mały" I teraz, która opcja jest bardziej właściwa? 😊 Sam mierzę się z doborem grzejnika do łazienki w starym bloku, gdzie temperatura zasilania w C.O. nie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!