Dlaczego należy stosować klimakonwektory do pomp ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dlaczego należy stosować klimakonwektory do pomp ciepła?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się niskotemperaturowe instalacje centralnego ogrzewania oparte o źródło ciepła w postaci powietrznych lub gruntowych pomp ciepła. Obecnie prowadzone termomodernizacje domów podlegają, w przeważającej większości, na modernizacji kotłowni węglowej lub gazowej jednakże bez wymiany instalacji centralnego ogrzewania i jej odbiorników. W przypadku nowych budynków, w połączeniu z pompą ciepła projektowane są instalacje ogrzewania podłogowego. Czy takie rozwiązanie jest efektywne?

aktualizacja: 2022-11-04 05:32:28

Wielu inwestorów, zarówno termomodernizowanych jak i nowych budynków, nie jest poinformowana przez instalatorów o dwóch znamiennych cechach pomp ciepła: tj. pompa ciepła powinna współpracować z instalacją niskotemperaturową oraz ma możliwość dostarczania chłodu w okresie lata. Aby w pełni zastosować, możliwości pracy pompy ciepła, należy zastosować klimakonwektory.

Ze względu na lokalizację montażu można klimakonwektory podzielić na klimakonwekory naścienne, sufitowe lub podłogowe. Przy czym w ostatnim latach z uwagi na kwestie estetyki i funkcjonalność pomieszczeń, uznanie wśród inwestorów zyskują zwłaszcza klimakonwektory podłogowe. Przeznaczone są one do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, usługowych, hotelowych, sakralnych, sportowych i innych. Montaż odbywa się w warstwie podłogowej zapewniając odpowiednią temperaturę w strefie przebywania ludzi oraz optymalny komfort cieplny zarówno latem jak i zimą.

Budowa klimakonwektorów podłogowych

Klimakonwektory mogą być wykonane w instalacji dwururowej lub czterorurowej. W instalacji dwururowej, zależnie od pory roku, czynnik służy do ogrzewania pomieszczeń albo do jego schłodzenia. W przypadku budynku o zmiennej orientacji, gdzie część pomieszczeń jest od strony północy a część od strony południowo-zachodniej, z przeważającymi zyskami ciepła, stosowane są systemy instalacji czterorurowej, w których następuje rozdzielenie funkcji grzania od chłodzenia. Tym samym w jednych budynku instalacji może jednocześnie pracować w funkcji ogrzewania jak i chłodzenia.

W budowie klimakonwektora podłogowego najczęściej wyróżniamy: wannę tj. regulowaną obudowę klimakonwektora, w której znajdują się: wysokosprawny wymiennik miedziano-aluminiowy, cichy i energooszczędny wentylator niskonapięciowy, zawory równoważące i odcinające, taca ociekowa na skropliny a całość jest zamknięta estetyczną kratką.

Dzięki wysokosprawnemu wymiennikowi ciepła o wysokiej wydajności zarówno dla chłodzenia jak i grzania oraz wentylatorowi w technologii EC zasilanemu bezpiecznym napięciem 24 V DC, klimakonwektory podłogowe umożliwiające podłączenie do instalacji grzewczej o parametrach pracy 35/30°C (temperatura zasilenia/temperatura powrotu) oraz instalacji wody lodowej o parametrach pracy 17/19°C (temperatura zasilenia/temperatura powrotu). W przypadku wysokich zysków ciepła i konieczności pracy urządzenia na parametrach np. 7/12°C, pojawiający się kondensat odprowadzony zostanie przez wbudowaną tacę ociekową grawitacyjnie lub za pomocą pompki skroplin.

Płynna regulacja pracy wentylatora, sygnałem analogowym 0-10V, gwarantuje dostosowanie pracy urządzenia do aktualnego zapotrzebowania pomieszczenia na moc cieplną lub chłodniczą. Zastosowane w standardzie, zawory równoważące precyzyjnie regulują przepływ czynnika i ciśnienia w instalacji, niezależnie od ciśnienia i zapotrzebowania na innych odbiornikach. Dzięki szerokiej gamie oferowanych urządzeń regulacyjnych klimakonwektory podłogowe mogą pracować w każdym budynku - niezależnie od planowanego systemu regulacji lub automatyki.

W przypadku regulacji lokalnej każda strefa grzewcza oraz chłodnicza posiada odrębny regulator, który odpowiada za regulację temperatury w pomieszczeniu oraz sterowanie pracą podłączonych urządzeń. Regulacja lokalna z opcją sterowania przez smartfona pozwala sterować pracą instalacji za pomocą aplikacji lub strony internetowej. W przypadku obiektów biurowych, istnieje możliwość integracji z system zarządzania budynkiem BMS o różnym protokole komunikacji: KNX, MODBUS, BACKNET co pozwala oszczędnie i efektywnie zarządzać całym obiektem z jednego miejsca.

Włączenie klimakonwektorów podłogowych do systemu BMS niesie wiele korzyści, m.in.:

  • powiązanie pracy z resztą systemu HVAC - wentylacją, klimatyzacją oraz źródłami ciepła i chłodu,
  • możliwość powiązania pracy z innymi systemami w budynku - żaluzje, oświetlenie, audio/video,
  • skrócenie czasu dostosowania parametrów pracy urządzeń do oczekiwań inwestora lub najemcy
  • możliwość przypisania urządzeń do innych stref grzewczych w przypadku zmiany aranżacji - np. powierzchnie typu Open Space w budynkach biurowych.

Klimakonwektory podłogowe poprzez nawiew ciepłego lub zimnego powietrze bezpośrednio w okolicę przeszklonej przegrody tworzy barierę ograniczającą straty ciepła w okresie zimowym oraz zyski ciepła w okresie letnim, dzięki czemu w pomieszczeniu przez cały rok panuje odpowiedni klimat.

mgr inż. Eliza Mrzygłód-Sieńko

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!