Dlaczego należy stosować klimakonwektory do pomp ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dlaczego należy stosować klimakonwektory do pomp ciepła?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się niskotemperaturowe instalacje centralnego ogrzewania oparte o źródło ciepła w postaci powietrznych lub gruntowych pomp ciepła. Obecnie prowadzone termomodernizacje domów podlegają, w przeważającej większości, na modernizacji kotłowni węglowej lub gazowej jednakże bez wymiany instalacji centralnego ogrzewania i jej odbiorników. W przypadku nowych budynków, w połączeniu z pompą ciepła projektowane są instalacje ogrzewania podłogowego. Czy takie rozwiązanie jest efektywne?

aktualizacja: 2022-11-04 05:32:28

Wielu inwestorów, zarówno termomodernizowanych jak i nowych budynków, nie jest poinformowana przez instalatorów o dwóch znamiennych cechach pomp ciepła: tj. pompa ciepła powinna współpracować z instalacją niskotemperaturową oraz ma możliwość dostarczania chłodu w okresie lata. Aby w pełni zastosować, możliwości pracy pompy ciepła, należy zastosować klimakonwektory.

Ze względu na lokalizację montażu można klimakonwektory podzielić na klimakonwekory naścienne, sufitowe lub podłogowe. Przy czym w ostatnim latach z uwagi na kwestie estetyki i funkcjonalność pomieszczeń, uznanie wśród inwestorów zyskują zwłaszcza klimakonwektory podłogowe. Przeznaczone są one do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, usługowych, hotelowych, sakralnych, sportowych i innych. Montaż odbywa się w warstwie podłogowej zapewniając odpowiednią temperaturę w strefie przebywania ludzi oraz optymalny komfort cieplny zarówno latem jak i zimą.

Budowa klimakonwektorów podłogowych

Klimakonwektory mogą być wykonane w instalacji dwururowej lub czterorurowej. W instalacji dwururowej, zależnie od pory roku, czynnik służy do ogrzewania pomieszczeń albo do jego schłodzenia. W przypadku budynku o zmiennej orientacji, gdzie część pomieszczeń jest od strony północy a część od strony południowo-zachodniej, z przeważającymi zyskami ciepła, stosowane są systemy instalacji czterorurowej, w których następuje rozdzielenie funkcji grzania od chłodzenia. Tym samym w jednych budynku instalacji może jednocześnie pracować w funkcji ogrzewania jak i chłodzenia.

W budowie klimakonwektora podłogowego najczęściej wyróżniamy: wannę tj. regulowaną obudowę klimakonwektora, w której znajdują się: wysokosprawny wymiennik miedziano-aluminiowy, cichy i energooszczędny wentylator niskonapięciowy, zawory równoważące i odcinające, taca ociekowa na skropliny a całość jest zamknięta estetyczną kratką.

Dzięki wysokosprawnemu wymiennikowi ciepła o wysokiej wydajności zarówno dla chłodzenia jak i grzania oraz wentylatorowi w technologii EC zasilanemu bezpiecznym napięciem 24 V DC, klimakonwektory podłogowe umożliwiające podłączenie do instalacji grzewczej o parametrach pracy 35/30°C (temperatura zasilenia/temperatura powrotu) oraz instalacji wody lodowej o parametrach pracy 17/19°C (temperatura zasilenia/temperatura powrotu). W przypadku wysokich zysków ciepła i konieczności pracy urządzenia na parametrach np. 7/12°C, pojawiający się kondensat odprowadzony zostanie przez wbudowaną tacę ociekową grawitacyjnie lub za pomocą pompki skroplin.

Płynna regulacja pracy wentylatora, sygnałem analogowym 0-10V, gwarantuje dostosowanie pracy urządzenia do aktualnego zapotrzebowania pomieszczenia na moc cieplną lub chłodniczą. Zastosowane w standardzie, zawory równoważące precyzyjnie regulują przepływ czynnika i ciśnienia w instalacji, niezależnie od ciśnienia i zapotrzebowania na innych odbiornikach. Dzięki szerokiej gamie oferowanych urządzeń regulacyjnych klimakonwektory podłogowe mogą pracować w każdym budynku - niezależnie od planowanego systemu regulacji lub automatyki.

W przypadku regulacji lokalnej każda strefa grzewcza oraz chłodnicza posiada odrębny regulator, który odpowiada za regulację temperatury w pomieszczeniu oraz sterowanie pracą podłączonych urządzeń. Regulacja lokalna z opcją sterowania przez smartfona pozwala sterować pracą instalacji za pomocą aplikacji lub strony internetowej. W przypadku obiektów biurowych, istnieje możliwość integracji z system zarządzania budynkiem BMS o różnym protokole komunikacji: KNX, MODBUS, BACKNET co pozwala oszczędnie i efektywnie zarządzać całym obiektem z jednego miejsca.

Włączenie klimakonwektorów podłogowych do systemu BMS niesie wiele korzyści, m.in.:

  • powiązanie pracy z resztą systemu HVAC - wentylacją, klimatyzacją oraz źródłami ciepła i chłodu,
  • możliwość powiązania pracy z innymi systemami w budynku - żaluzje, oświetlenie, audio/video,
  • skrócenie czasu dostosowania parametrów pracy urządzeń do oczekiwań inwestora lub najemcy
  • możliwość przypisania urządzeń do innych stref grzewczych w przypadku zmiany aranżacji - np. powierzchnie typu Open Space w budynkach biurowych.

Klimakonwektory podłogowe poprzez nawiew ciepłego lub zimnego powietrze bezpośrednio w okolicę przeszklonej przegrody tworzy barierę ograniczającą straty ciepła w okresie zimowym oraz zyski ciepła w okresie letnim, dzięki czemu w pomieszczeniu przez cały rok panuje odpowiedni klimat.

mgr inż. Eliza Mrzygłód-Sieńko

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!