Co warto wiedzieć o ogrzewaniu przeciwoblodzeniowym rynien?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co warto wiedzieć o ogrzewaniu przeciwoblodzeniowym rynien?

Zalegający w rynnach lód i śnieg potrafi je całkowicie zatkać, zaś spadające sople stwarzają poważne niebezpieczeństwo. W skrajnych przypadkach cała obciążona rynna może się urwać. Dlatego warto stosować w rynnach ogrzewanie przeciwoblodzeniowe.

Dlaczego warto wybrać system przeciwoblodzeniowy rynien?

Nie tylko letnie burze stanowią trudny sprawdzian dla orynnowania. Bardzo trudnym okresem jest także zima, a w szczególności momenty, gdy temperatura oscyluje wokół 0°C. W środku mroźnej zimy, nawet w regionach, gdzie opady śniegu są największe, orynnowanie nie jest specjalnie zagrożone. O ile dobrze je zamontowano to nawet spadające duże masy śniegu zsuwają się z połaci nie zahaczając o zewnętrzną krawędź rynny (ta powinna być nieco poniżej linii poprowadzonej wzdłuż spadku połaci).

Znacznie trudniej jest przy wyższej temperaturze, np. w okresie roztopów. Wówczas na niektórych, najbardziej nasłonecznionych fragmentach dachu śnieg będzie się topił i woda spłynie do rynien. Ale już niekoniecznie będzie w stanie spłynąć nimi do końca, a następnie spłynąć także rurami spustowymi. Wystarczy przecież żeby te dalsze odcinki były zacienione, zatkane większą masą śniegu albo woda w nich zamarzała w czasie przymrozków.

Lodowe sople zwisające z rynien
Takie lodowe sople nie tylko nadmiernie obciążają rynny. Przede wszystkim zagrażają ludziom. Skutecznie wyeliminuje je system przeciwoblodzeniowy. (fot. Fenix Polska)

Jakie przewody grzejne i sterowanie zastosować?

Elektryczne przewody grzejne mają względnie niewielką moc, bez obaw można je układać zarówno w rynnach metalowych jak i z PVC. Jednak muszą być wykonane z materiałów najlepszej jakości, dlatego nie dziwmy się, że są droższe od przewodów używanych do wykonania elektrycznego ogrzewania podłogowego. Muszą być przecież być odporne skrajne warunki atmosferyczne i promieniowanie słoneczne. Oznacza to znacznie trudniejsze warunki pracy nawet w porównaniu z przewodami układanymi na podjazdach (pod kostką brukową).

Przewody ogrzewania przeciwoblodzeniowego w rynnach i rurach spustowych
Przewody układamy zawsze nie tylko w rynnach, ale także na całej wysokości rur spustowych aż do odpływu. Inaczej spływająca woda może trafić na lodowy korek. (fot. Elektra)

Przewody mogą być stałooporowe lub samoregulujące. Stałooporowe po włączeniu grzeją po prostu z taką samą mocą na całej swojej długości. Oznacza to, że część energii zostaje zmarnowana, bo nie w każdym miejscu orynnowania potrzebne jest tak samo intensywne ogrzewanie.

Przewody samoregulujące mają specyficzną budowę, dzięki której różne odcinki tego samego przewodu mogą grzać z odmienną mocą. Im zimniejszy jest kabel i jego otoczenie, tym intensywniejsze grzanie. Kabel może więc ogrzewać intensywnie te miejsca, gdzie pokrywa go śnieg i lód, a w już rozmrożonych prawie nie oddawać ciepła. Jednak przewody zwykłe są znacznie tańsze od samoregulujących.

Budowa przewodów samoregulujących - przekrój
W przewodach samoregulujących pod wpływem zmian temperatury rozluźniają się lub zagęszczają ścieżki przewodzące prąd. Jego przepływowi towarzyszy wydzielanie ciepła. (fot. nVent)

Wbrew dość rozpowszechnionej opinii rodzaj przewodów nie ma większego znaczenia przy doborze sposobu sterowania instalacją przeciwoblodzeniową. To nie jest tak, że przewody samoregulujące można pozostawić włączone na stałe. Wprawdzie kiedy temperatura będzie wysoka nie będą pobierać dużo prądu, ale za to przy mrozie zaczną grzać z pełną mocą, nawet jeżeli na dachu nie będzie leżał choćby gram śniegu. To oczywiste marnotrawstwo energii.

Przede wszystkim, żadne przewody grzejne nie muszą działać stale. Są bowiem, tak samo jak i rynny, odporne na mróz i ten sam w sobie nie jest problemem. System powinien się włączyć, gdy pada deszcz lub śnieg i równocześnie temperatura jest ujemna. Powtórzmy - sam mróz bez opadów nie jest problemem, podobnie jak śnieg lub deszcz, który nie zamarza ani śnieg, jeśli nie zmienia się w półpłynną breję. Co bardzo ważne, ogrzewanie rynien należy włączyć zanim zbierze się w nich lód. Przewody mają niewielką moc i działają przede wszystkim zapobiegawczo, a rozmrożenie dużej masy lodu wymaga dostarczenia znacznie większej ilości ciepła. Ponadto odmrażanie jest trudne, bo działający przewód wytapia wokół siebie niewielki kanał i traci wówczas bezpośredni kontakt z lodem, co bardzo utrudnia przekazywanie ciepła.

Ręczne sterowanie - czyli włączanie i wyłączanie takiego ogrzewania przez domowników w praktyce okazuje się nie tylko niewygodne, ale też nieskuteczne i nieekonomiczne. Przecież jeżeli zapomnimy o wyłączeniu systemu może on całymi godzinami pracować zupełnie bez potrzeby! Za to nikt go nie włączy, jeżeli opady zaczną się w nocy, a wszyscy domownicy śpią. Dlatego sterowanie najlepiej w pełni zautomatyzować. Regulator z czujnikami opadu oraz temperatury włączy ogrzewanie tylko wówczas, gdy pada deszcz lub śnieg, a temperatura jest zbliżona do zera - śnieg lub deszcz znajduje się więc na granicy zamarzania.

Przed oblodzeniem warto też zabezpieczyć załamania połaci dachu
Przed oblodzeniem warto też zabezpieczyć załamania połaci dachu, bo tam gromadzi się wyjątkowo dużo topniejącego powoli śniegu. (fot. Elektra)

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Przewody trzeba ułożyć na całej długości rynny i rury spustowej. (fot. Zamel)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA