Jakie odległości zachować montując haki do rynny?

Podczas montażu rynny ważne jest, aby tak zamocować haki, by zawieszone na nich rynny nie wystawały poza płaszczyznę będącą przedłużeniem połaci dachu. W innym przypadku zsuwający się z dachu śnieg będzie się na nich zatrzymywać, a to z kolei może przyczynić się do zerwania lub wygięcia rynny. O czym jeszcze należy pamiętać mocując haki?

Jakie odległości zachować montując haki do rynny?
Cellfast Systemy rynnowe BRYZA i podsufitka
Dane kontaktowe:
13 432 10 31
Grabskiego 31 37-450 Stalowa Wola

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Standardowe odległości pomiędzy hakami

Zazwyczaj producent rynny w instrukcji jej montażu sugeruje, jaka powinna zostać zachowana odległość pomiędzy hakami. Jeśli jednak takiej informacji nie ma, najczęściej mocuje się je w odstępie 60 cm. W rejonach o dużej częstotliwości opadów śniegu, odległość minimalna między hakami należy zmniejszyć do 50 cm.

Istotne jest także, aby odpowiednio rozłożyć haki na całej długości rynny, zapewniając jej w ten sposób stabilność. Ostatni hak w linii okapu nie powinien znajdować się bliżej niż 10 cm od jego krańca. Hak należy umieścić na odpowiedniej odległości od krawędzi rynny (10-15 cm), aby zapewnić stabilność i równomierne rozłożenie obciążenia.

Gdy jednak okap dachu jest bardzo długi, tak że ciąg rynien przekracza 15 m, należy pamiętać o tak zwanych punktach stałych, które wykonuje się co 12 m. Wykonuje się je poprzez zainstalowanie rynhaków po obu stronach złączki w taki sposób, aby nie mogła ona pracować, czyli wykonywać ruchów wynikających z naprężeń i rozszerzalności termicznej materiału.

Przy pozostałych złączkach haki do rynien są nieco od nich odsunięte (na odległość zalecaną przez producenta systemu). Przy montażu haków w okolicy narożników rynny, ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od narożnika, aby uniknąć deformacji rynny. Zalecana odległość od niego wynosi około 15-20 cm.

Montaż haków powinien także uwzględniać jednolite pochylenie rynny w stronę spustu wody. Pochylenie to nie powinno być mniejsze niż 0,3%, czyli 3 mm na każdym metrze rynny.

Koszt haków do rynien

W ofertach producentów znaleźć można haki przeznaczone do konkretnych systemów rynien. Przykładem może być hak rynnowy regulowany 125 mm dedykowany do systemu rynnowego Bryza PVC.

Hak rynnowy regulowany BRYZA służy do mocowania rynny w systemie nakrokwiowym. Regulacja haka pomaga uzyskać odpowiednie nachylenie haka w stosunku do połaci dachowej. Koszt jednego elementu oscyluje w okolicach 16 zł.

źródło i zdjęcie: Cellfast