PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Konstrukcje dachowe

Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Drewniane wiązary dachowe należą do jednego z najstarszych rozwiązań w zakresie konstrukcji dachu. Obecnie, wraz ze wzrostem popularności domów prefabrykowanych, technologia ta ponownie zyskuje na znaczeniu, choć jej założenia oraz użyte materiały mocno ewoluowały. Dziś stosuje się często kratownice drewniane, czyli rodzaj wiązarów dachowych, zwanych również dźwigarami. Do ich produkcji wykorzystywane są wyspecjalizowane piły sterowane numerycznie, prasy hydrauliczne i urządzenia pozycjonujące, dzięki czemu wiązary wykonane są precyzyjne, a ich wymiary i jakość są powtarzalne.

Prefabrykowana więźba dachowa - budowa

Zestaw wiązarów kratowych o odpowiednim ułożeniu składa się na prefabrykowaną więźbę dachową. Zbudowane są z drewnianych bali lub desek, a ich łącznikiem są metalowe płytki. Pas dolny wiązara jest konstrukcją stropu, pas górny natomiast, stanowi połać dachową. Elementami wiązarów są także słupki i krzyżulce.

Na rynku oferowane są trzy rodzaje kratownic - oprócz drewnianych, znaleźć można jeszcze żelbetonowe oraz stalowe. Oczywiście, najbardziej ekologiczne a do tego stosunkowo tanie jest drewno, które dodatkowo charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie i ściskanie do własnego ciężaru.

Łączenie kratownic płytkami kolczastymi

Dzięki łączeniu kratownic przy pomocy stalowych płytek kolczastych, można wykorzystać w pełni statyczne właściwości drewna. Wynika to z tego, że tego typu płytki łączą elementy drewniane na małej powierzchni, a przy tym są w stanie przenosić duże obciążenia poprzez węzły konstrukcyjne.

Istotne jest także to, że ich zastosowanie nie ma wpływu na przekrój drewna w miejscu połączenia, przez co nie osłabia go i pozwala na zachowanie dobrych parametrów wytrzymałościowych i statycznych. To z kolei redukuje zużycie drewna nawet do 40%.

Zastosowanie wiązarów drewnianych

Kratownice drewniane najczęściej stosowane są w przypadku domów z nieużytkowym poddaszem oraz dachem dwuspadowym o niewielkim kącie nachylenia. Coraz częściej wybierane są także jako elementy konstrukcji poddaszy użytkowych. Warto przy tym zaznaczyć, że tego typu dachy są jednymi z najtańszych – zwłaszcza w przypadku prostych dachów jedno- lub dwuspadowych.

Nieco wyższe koszty budowy dachu w tej technologii generowane są w konstrukcjach bardziej skomplikowanych, takich jak konstrukcje nośne dachów pawilonów handlowych, hal przemysłowych, obiektów rolniczych i sportowych, obiektów użyteczności publicznej, nadbudowy stropodachów płaskich czy szalunki nietypowe konstrukcji żelbetowych.

Zaletą wyboru wiązarów kratowych jest także ich łatwy i szybki montaż. Budując konstrukcję dachu w tej technologii można zrezygnować z wykonania betonowego stropu, bowiem stanowi go dolny pas wiązara. Dekarze cenią sobie również fakt, że więźbę z wiązarów drewnianych przygotowuje się bardziej komfortowo, bowiem większość prac wykonywanych jest na ziemi, a nie na wysokościach.

Jakie drewno na wiązary kratowe?

Najczęściej wykorzystywanym drewnem w przypadku wiązarów kratowych jest sosna klasy C27.  Oczywiście, drewno do tego typu zastosowań musi zostać odpowiednio wysuszone, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 15%.

Najczęściej wybieranym drewnem jest komorowo suszone drewno strugane czterostronnie. Kluczowa jest jednak także jego impregnacja, która ochroni je przed pleśnią, grzybami a także uodporni na ogień.

Zalety dachów z wiązarów kratowych

Do największych zalet tego rozwiązania należą lekkość konstrukcji, szybkość i prostota montażu, czy możliwość zastosowania w przypadku dachów o dużej rozpiętości. Oczywiście, kluczowa jest także niska cena, o której wspominaliśmy wcześniej.

Dużą rolę w rosnącej popularności tej technologii ma także jej uniwersalizm - można ją stosować do wszystkich typów dachów. Wśród walorów wymienić można także oszczędność w zużyciu drewna konstrukcyjnego, dużą zmienność i dowolność kształtu oraz wysoki stopień prefabrykacji.

W przypadku konstrukcji do 30 m rozpiętości, wiązary w tej technologii wykonać można bez podpór pośrednich. Uwagę zwraca także niezawodność statyczna dachów z wiązarów kratowych oraz fakt, że jest to technologia przyjazna dla środowiska.

źródło i zdjęcie: Kasper Polska

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum