Podłogowe ogrzewanie elektryczne - podstawowe informacje

Podłogowe ogrzewanie elektryczne - podstawowe informacje

Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że zapewnia w pomieszczeniach równomierny rozkład temperatury. Dodatkowo chodzenie po ciepłej podłodze jest przyjemne, szczególnie w chłodniejsze dni, których w naszym klimacie nie brakuje. Nic dziwnego, że podłogówka zdobywa coraz więcej zwolenników.

Ogrzewanie podłogowe można zrealizować na dwa sposoby. W wariancie wodnym ogrzana przez kocioł lub pompę ciepła woda trafia do rurociągu ułożonego w warstwie jastrychu w podłodze, przekazując ciepło do pomieszczenia. W systemie elektrycznym umieszczone w podłodze przewody lub maty nagrzewają się podczas przepływu prądu elektrycznego.

Pierwszy rodzaj montuje się zazwyczaj w nowych domach, w których źródłem ciepła jest kocioł bądź pompa ciepła. Ogrzewanie elektryczne, którym bliżej zajmiemy się w tym artykule, instaluje się natomiast najczęściej w remontowanych budynkach lub tylko w wybranych pomieszczeniach - jako uzupełnienie klasycznej instalacji grzewczej.

Schemat elektrycznego ogrzewania podłogowego
Schemat elektrycznego ogrzewania podłogowego

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - prawie same zalety

Zastosowanie ogrzewania podłogowego niesie ze sobą wiele korzyści. Największą zaletą jest to, że system podłogowy zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Ciepło trafiające do obiegu spod stóp jest też odczuwane przez ludzi w najbardziej komfortowy sposób. Najkorzystniej bowiem, gdy wyższa temperatura jest przy podłodze, a niższa na poziomie głowy.

To nie jedyne zalety. W odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, ogrzewanie podłogowe przekazuje większość ciepła przez promieniowanie. Dzięki temu nie powstaje ruch powietrza, co eliminuje zjawiska unoszenia się kurzu. To z pewnością dobre rozwiązanie dla alergików. Nie bez znaczenia jest fakt, że brak grzejników ułatwia aranżację pomieszczeń. Choć z drugiej strony system podłogowy uniemożliwia zastawienie meblami zbyt dużej części posadzki. Innym ograniczeniem jest to, że podłogi nie można wykończyć w dowolny sposób (patrz ramka na następnej stronie).

Należy też wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe charakteryzuje duża bezwładność cieplna. Wynika to z tego, że kilkucentymetrowa warstwa jastrychu w podłodze akumuluje ciepło, a czas jego nagrzewania i stygnięcia jest długi, dlatego podłogówką trudniej jest sterować. Oznacza to kłopoty z okresowym obniżeniem temperatury we wnętrzach, np. pod nieobecność domowników lub w nocy (choć problem ten dotyczy bardziej ogrzewania wodnego).

Montaż mat grzewczych
Podczas montażu mat grzewczych można rozcinać siatkę w miejscach, w których nie ma przewodu grzewczego. Pozwala to na dowolne układanie maty na posadzce. (fot. Zamel)

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - dobry projekt

Prawidłowe działanie ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależy od dobrze wykonanego projektu. Wszelkie zmiany na etapie eksploatacji wiązać się bowiem będą z kuciem podłogi, a więc poważnym remontem. Czyli zupełnie inaczej niż w systemie grzejnikowym, w którym modyfikacje są stosunkowo proste - w sytuacji, gdy w jakimś pomieszczeniu będzie za zimno, wystarczy po prostu podnieść temperaturę wody grzewczej lub zamontować większy grzejnik.

Najlepiej więc wykonanie dokumentacji zlecić doświadczonemu fachowcowi, który uwzględni zapotrzebowanie cieplne budynku oraz parametry techniczne zastosowanych materiałów instalacyjnych. Projekt przyda się też w przypadku ewentualnych awarii.

Termostat do sterowania
Ważnym elementem instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jest termostat, umożliwiający sterowanie systemem. (fot. Fenix)

Kiedy i jak montować elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe najwygodniej zaplanować już na etapie projektowania domu, gdy zapadają decyzje o rozmieszczeniu rozmaitych instalacji i sposobie wykończenia podłóg. Elektryczna podłogówka nie jest jednak tak skomplikowana jak jej wodny odpowiednik, dlatego często wykonywana jest podczas remontów. W tym przypadku nie trzeba bowiem ingerować w istniejący system grzewczy, a jedyną niedogodnością jest zdemontowanie posadzki.

W zależności od tego, na jakim etapie wykonuje się ogrzewanie, instalację można zrealizować na dwa sposoby. W nowym domu najczęściej układa się pętle z przewodu grzewczego, natomiast podczas remontu - cieńsze przewody, maty grzejne lub folie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - etapy układania mat grzewczych

Układanie mat grzewczych - etap 1 i 2. (fot. Fenix)
Układanie mat grzewczych - etap 3 i 4. (fot. Fenix)

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - pętle z przewodu grzewczego

Ten klasyczny, tańszy sposób, polega na ułożeniu pętli z przewodu grzewczego w jastrychu. Prace prowadzi się najczęściej po wykonaniu instalacji elektrycznej, wodnej i sanitarnej i po zakończeniu wewnętrznych robót tynkarskich. Podłoże powinno być równe, oczyszczone i suche.

Niezbędna jest izolacja cieplna - w przypadku podłóg na gruncie powinna mieć ona grubość 15-20 cm, na stropie pomiędzy kondygnacjami ogrzewanymi wystarczy 3-5 cm. Wzdłuż całego obrysu płyty grzewczej mocuje się taśmę izolacyjną, gdyż przy ścianach i innych elementach konstrukcyjnych należy pozostawić szczeliny szerokości 1,5-2 cm. Dzięki nim jastrych będzie miał możliwość swobodnego kurczenia i rozszerzania się przy zmianach temperatury.

Przewody grzewcze układa się w pętli i mocuje do podłoża specjalną taśmą montażową. Odległości pomiędzy równoległymi odcinkami kabla powinny wynosić 5-15 cm.

Do wyboru są dwa rodzaje przewodów:

  • zwykłe (stałooporowe) - są włączane i wyłączane przez regulator z termostatem, grzeją zawsze z pełną mocą. Nie należy ich układać pod dywanami, meblami i w innych miejscach, w których odbiór ciepła jest utrudniony, ponieważ mogą nadmiernie rozgrzać podłogę i ulec uszkodzeniu;

  • samoregulujące - przeważnie także uruchamiane są przez termostat, ale grzeją tym mocniej, im niższa jest temperatura w otoczeniu kabla. Kosztują więcej od stałooporowych, ale w tym wariancie nie ma ryzyka przegrzania podłogi. Poza tym umożliwiają lepsze dopasowanie ilości oddawanego ciepła w zależności od potrzeb.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience
Średni koszt wykonania instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego wynosi 130-200 zł/m². (fot. Danfoss (Devi))

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - cienkie przewody, maty i folie

To propozycja droższa, ale idealna dla tych, którzy chcą ograniczyć prace montażowe do minimum. Wariant ten jest stosowany również chętnie w systemach ogrzewania strefowego, np. jako uzupełnienie grzejników. Cieńsze od standardowych przewody umieszcza się w warstwie kleju do płytek lub układa pod panelami podłogowymi.

Podobnie montuje się maty grzewcze, czyli siatki z tworzywa sztucznego z wplecionymi przewodami, o grubości ok. 2 mm. Jeszcze cieńsze (0,2-0,4 mm) są folie z naniesionymi elementami grzejnymi, które również układa się pod panelami.

Podobnie jak w przypadku pętli z przewodu grzewczego, w posadzce umieszcza się czujnik temperatury, a w każdym pomieszczeniu termostat z możliwością programowania temperatury innej dla dnia i nocy.

Folia grzewcza
Bardzo cienkie folie grzewcze polecane są do stosowania przede wszystkim pod panelami podłogowymi. (fot. Zamel)

Ile kosztuje instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Największą barierą szybszego upowszechniania się opisywanej technologii są wysokie koszty eksploatacyjne, związane z ceną energii elektrycznej. W porównaniu z instalacją z grzejnikami, wyższe są też koszty inwestycyjne (o 20-40%). Mimo to nie brakuje inwestorów, którzy są gotowi zapłacić więcej za tak komfortowe rozwiązanie.

Ile konkretnie? Wszystko zależy od rodzaju zastosowanych materiałów. Najtańsze maty do położenia w kleju pod terakotę z prostą regulacją kupimy już za 70 zł/m². Markowe zestawy kosztują nawet 300 zł/m². Tańsze od mat są przewody grzewcze, ale w tym przypadku dochodzi koszt wykonania betonowej wylewki. Średnio można przyjąć, że za ogrzewanie elektryczne zapłacimy 130-200 zł/m².

Niektórzy producenci ogrzewania podłogowego udostępniają na swoich stronach kalkulatory umożliwiające szybki dobór i kalkulację kosztów instalacji.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience - wizualizacja
Ze względu na dość wysokie koszty eksploatacyjne, elektryczne ogrzewanie podłogowe często instaluje się tylko w wybranych pomieszczeniach, przede wszystkich w łazienkach. (fot. Elektra)

Zobacz poradnik dotyczący kosztów instalacji

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Zamel

Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Komentarze

Gość Filip
28-02-2021 13:25
Jestem na etapie wyboru ogrzewania, nowy dom ok 130 m2. Skłaniałem się ku pompie ciepła, ale coraz mocniej zastanawiam się nad foliami grzewczym, tym bardziej, że większość podłogi będzie pływająca. Poza tym planuję od razu fotowoltaikę. W temacie folii widzę, że jest kilka ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz